کد خبر: 157009 A

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

شرایط بد کاری و نیز بدرفتاری با کارگران خارجی در کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس به ویژه در عربستان سعودی و قطر از جمله موضوعاتی بود که مورد نگرانی سازمان بین المللی کار شده است و هیات مدیره از این کشور‌ها خواسته است تا با رسیدگی به وضعیت این کارگران، اقدامات لازم برای بهبود شرایط آنان را فراهم کنند.

ایلنا: قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین الملل که ریاست هیئت اعزامی دولت جمهوری اسلامی ایران در هیأت مدیره سازمان بین المللی کار را بر عهده داشت از افزایش همکاری‌های سازمان بین المللی کار وجمهوری اسلامی ایران خبرداد.

به گزارش ایلنا، " محمد تقی حسینی " گفت: اجلاس ۳۲۰ هیات مدیره از تاریخ۱۳ لغایت ۲۷ مارس ۲۰۱۴(۲۲ اسفند ۱۳۹۲ لغایت ۷ فروردین ۱۳۹۳) در مقر سازمان بین المللی کار در ژنو برگزار شد که جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان عضو اصلی هیأت مدیره حضور فعالی در آن داشت.

وی افزود: بازبینی و اصلاح عملکرد و مکانیزم نظارتی سازمان بین المللی کار، اصلاح نظام‌ نامه کنفرانس بین المللی کار، بررسی اقدامات حائز اهمیت برای ارتقاء مشاغل و مها‌رت‌ها برای جوانان، بهره‌وری و شرایط کار در بنگاه‌های کوچک و متوسط، بررسی وضعیت الحاق کشورهای عضو به مقاوله‌ نامه‌های بنیادین، بررسی وضعیت پرونده‌های کارگری کشورهای عضو بر اساس گزارش مصوب کمیته آزادی انجمن ILO را از جمله موضوعات اصلی و مورد بحثو از اهداف مهم نشست ۳۲۰ هیأت مدیره دانست.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین الملل تاکید کرد: ‌ دولت جمهوری اسلامی ایران ریاست گروه دولت‌های عضو و ریاست گروه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و نیز عضویت اصلی هیأت مدیره سازمان بین المللی کار را بر عهده دارد. بنابراین جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار فعالی در این اجلاس بر عهده داشت. بخش قابل توجهی از مواضع اتخاذ شده و بیانیه‌های گروه منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه(ASPAG) نیز توسط هیات جمهوری اسلامی ایران تهیه شد.

حسینی ادامه داد: ‌ یکی از موضوعاتی که در این اجلاس مورد توجه قرار گرفت برگزاری انتخابات اعضای اصلی و علی‌البدل هیأت مدیره برای دوره زمانی سه ساله(ژوئن ۲۰۱۴ تا ژوئن ۲۰۱۷) بود. این انتخابات در خرداد ماه ۱۳۹۳ که کنفرانس بین المللی کار برگزار می‌شود، صورت خواهد گرفت و تغییرات اساسی در ترکیب هیات مدیره سازمان را بوجود خواهد آورد. بر همین اساس در اجلاس هیات مدیره کشور‌ها و گروه‌های منطقه‌ای این موضوع را در صدر دستورکار رایزنی‌های خود قرار داده‌اند.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین الملل تصریح کرد: قرار شد ‌هماهنگ‌کننده‌های منطقه‌ای فهرست نامزدهای خود را برای دوره آتی عضویت در هیأت مدیره تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳برابر با ۱۵ ماه می‌۲۰۱۴ به دفتر بین المللی کار اعلام نمایند.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران در بازه‌های زمانی ۲۰۰۸-۲۰۰۵ و ۲۰۱۱-۲۰۰۸ به عنوان عضو علی‌البدل و در بازه زمانی ۲۰۱۴ – ۲۰۱۱ عضو اصلی هیأت مدیره بود. هرچند که بر مبنای مقررات جاری جمهوری اسلامی ایران بعد از خرداد ۱۳۹۳ کرسی خود را در هیات مدیره به کشور انتخاب شده دیگری واگذار خواهد کرد.

حسینی ادامه داد: در عین حال با توجه به ریاست کشورمان بر جنبش عدم تعهد و گروه دولت‌ها رایزنی‌ها برای جلب نظر موافق کشورهای عضو برای تداوم حضور جمهوری اسلامی ایران در هیات مدیره در جریان است.

وی یاد آورشد: ‌ یکی از موضوعات مورد بررسی در اجلاس جاری هیات مدیره وضعیت اجرای استانداردهای بین المللی در کشورهای عضو بود. در گزارش ارائه شده از سوی کمیته رعایت استاندارد‌ها بیش از ۳۵ موضوع از کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

قائم مقام وزیر تعاون گفت: موضوعات مربوط به کشورهای بیلوروس، ونزوئلا، فیجی، میانمار و گواتمالا بیشترین زمان بررسی را به خود اختصاص داد. هیات مدیره در هر یک از موضوعات فوق به فراخور موضوع و اقدامات در دست اقدام تصمیماتی را اتخاذ کرد.

حسینی ادامه داد: موضوع شرایط بد کاری و نیز بدرفتاری با کارگران خارجی در کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس به ویژه در عربستان سعودی و قطر از جمله موضوعاتی بود که مورد نگرانی سازمان بین المللی کار شده است و هیات مدیره از این کشور‌ها خواسته است تا با رسیدگی به وضعیت این کارگران، اقدامات لازم برای بهبود شرایط آنان را فراهم کنند.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با گای رایدر مدیر کل سازمان بین المللی کار نیز ملاقات کرد. در این ملاقات زمینه‌های همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و سازمان بین المللی کار مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل سازمان بین المللی کار در این دیدار از طرح جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری‌های جنوب جنوب استقبال کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به امکانات و نیروی انسانی توانمند خود می‌تواند سازمان بین المللی کار را در انجام ماموریت‌های خود در سطح منطقه یاری دهد.

وی پیشنهاد کرد که کار‌شناسان ذیربط در وزارتخانه و سازمان بین المللی کار سازوکار لازم را در این زمینه تهیه کنند. در این دیدار که مدیر منطقه‌ای جنوب آسیای سازمان بین المللی کار نیز حضور داشت مقرر شد که دفتر منطقه‌ای نیز در گسترش همکاری‌های فنی با جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل به استراتژی سازمان بین المللی کار برای بعد از سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت: به منظور استفاده موثر از منابع، هیأت مدیره این سازمان بین المللی موضوعات اولویت دار را مشخص کرده و از آن میان دو موضوع ارتقاء مشاغل و مها‌رت‌ها برای جوانان و نیز بهره‌وری و شرایط کار در بنگاه‌های کوچک و متوسط فوریت بیشتری دارد و هیات مدیره از اعضا خواسته است تا برای تحقق آن‌ها تلاش‌های خود را افزایش دهند.

وی گفت: این دو موضوع برای جمهوری اسلامی ایران نیز دارای اولویت است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام تلاش خود را برای عملیاتی کردن آن‌ها بکار خواهد بست.

در این اجلاس سازمان بین المللی کار با تاکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های فنی با دولت‌های عضو، اقدام هماهنگ سازمان و ارکان سه جانبه برای همکاری در زمینه حمایت از اشتغال جوانان، کمک به کشورهای بحران زده و دارای اقتصاد شکننده و فقر زدایی را خواستار شده است.

حسینی با اشاره به سابقه طولانی عضویت کشورمان در سازمان بین المللی کار به نقش جمهوری اسلامی ایران در روند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری و همچنین مشارکت در فرآیند هنجارسازی در عرصه بین المللی تأکید کرد.

حسینی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن تعهد و پایبندی به ارتقاء گفتگوهای اجتماعی و اصول سه‌جانبه‌گرایی، افزایش بهره‌وری و اشتغالزایی و حمایت از محیط کسب و کار را در دستور کار خود داشته و آن‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد.

اشتغال اقیانوسیه بهره وری جمهوری اسلامی ایران حاشیه خلیج فارس دولت عربستان سعودی قطر وزارتخانه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر