کد خبر: 162413 A

سخنگوی سازمان بیمه سلامت در گفتگو با ایلنا؛

به هیج عنوان مبلغی بابت حق بیمه از متقاضیان بیمه سلامت همگانی در یافت نمی‌کنیم / ظرف دو هفته آینده امکان ویرایش اطلاعات برای ثبت نام کنندگان وجود دارد / بیمه سلامت بعد از سی سال مستمری بازنشستگی ندارد.

ایلنا: سخنگوی سازمان بیمه سلامت به برخی از سوالات مخاطبان خبرگزاری ایلنا در مورد ثبت نام در سامانه بیمه سلامت همگانی پاسخ داد.

" سیدمهدی میر شاه ولد " در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به سؤال یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه چرا به هنگام ثبت نام با این پیغام که «شما نمی‌توانید در سامانه ثبت نام کنید زیرا تحت تکلف پدرتان هستید» روبرو شدم در حالی که بنده متاهل هستم، گفت: اگر فردی‌ قبل از ازدواج تحت تکفل پدر یا مادرش بوده، ممکن است سرپرست خانواده به اداره‌ای که مشغول به کار بوده است موضوع ازدواج فرزندش را اعلام کرده باشد و اداره دیگر حق بیمه‌ای بابت این فرزند از او کسر نمی‌کند اما اطلاعات آن فرد هنوز درسامانه بیمه وجود دارد بنابراین باید حتماً کنترل کند که ابطال دفترچه اش در سامانه صورت گرفته است یا خیر.

وی تصریح کرد: افرادی که چنین مشکلی دارند برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت باید به دفا‌تر پیش خوان دولت یا اداره بیمه شهرستان خود مراجعه و نسبت به ابطال دفترچه قبلی خود اقدام کنند.

میر شاه ولد در پاسخ به سؤال یکی دیگر از مخاطبان مبنی بر اینکه مادرم تحت تکفل برادرم است و من و خواهرم فاقد هر گونه بیمه‌ای هستیم در چنین شرایطی می‌توانیم در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنیم، گفت: اگر این افراد بالای ۱۸ سال باشند می‌توانند هر کدام به شکل انفرادی در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنند اما اگر سن آن‌ها پایین ۱۸ سال است حتماً باید تحت تکفل پدر یا مادر بیمه شوند البته برادرشان که مادرش را بیمه کرده است می‌تواند خواهر و برادر خود را هم بیمه کند البته اگر زیر ۱۸ سال باشند.

وی همچنین سؤال یکی از مخاطبان مبنی براینکه بیمه آزاد بوده‌ام آیا می‌توانم در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنم، این گونه پاسخ داد: بیمه آزاد از دید ما بیمه ایرانیان و یا بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی است که اگر فردی در حال حاضر تحت پوشش این بیمه‌ها است نمی‌تواند در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کند.

سخنگوی سازمان بیمه سلام تصریح کرد: اگر بیمه او اعتبار داشته باشد به این معنی است که اطلاعاتش در بانک اطلاعات سازمان بیمه گر موجود است و طبیعتاً زمانی که در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کند؛ با استعلامی که انجام می‌شود این مسئله مشخص و ثبت نام او لغو خواهدشد.

میرشاه ولد در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا بیمه سلامت بعد از سی سال مستمری باز نشستگی دارد، گفت: بیمه بازنشستگی مقوله دیگری است، و باید تاکید کنم بیمه سلامت بعد از سی سال مستمری باز نشستگی ندارد.

سخنگوی سازمان بیمه سلامت درباره اینکه به برخی ازمتقاضیانی که بیمه نیستند این پیغام داده شده است که جهت بررسی صحت اطلاعات کد بیمه خود را که درصفحه اول دفترچه بیمه درج شده وارد کنید، گفت: ممکن است در گذشته تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و یا بیمه خویش فرما بوده اند و تاریخ اعتبار بیمه آن‌ها تمام شده است اما به هر دلیل اطلاعات فرد در سامانه سازمان بیمه گر هنوز موجود است، این افراد اگر بیمه ایرانیان بوده‌اند می‌توانند اطلاعات بیمه‌ای خود درا وارد سامانه کنند و خود به خود سیستم آن را حذف می‌کند و امکان ثبت نام در سامانه بیمه سلامت برای آنها فرا هم می‌شود.

میرشاه ولد در پاسخ به سؤال تعداد زیادی از مخاطبان که آیا امکان ویرایش اطلاعات درسامانه بیمه سلامت همگانی وجود دارد، گفت: ظرف دو هفته آینده امکان ویرایش اطلاعات برای ثبت نام کنندگان وجود دارد و افرادی که به هر دلیلی اسم، شماره ملّی و یا سایر اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده اند می‌توانند برای تصحیح اطلاعات خود وارد سامانه شوند امّا در حال حاضر امکان ویرایش به دلیل بالا بودن حجم ثبت نام وجود ندارد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه سالهای خیلی دور بیمه بوده‌ام، و شماره بیمه خود را در اختیار ندارم، برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت باید چه کنم، گفت: اگر بیمه سلامت و یا خدمات درمانی در سنوات گذشته بوده‌اند کافی است به شهرستان خود مراجعه کنند، اسم و مشخصات آن‌ها در سیستم استعلام می‌شود و شماره بیمه آن‌ها مشخص و ابطال می‌شود و بعد از آن می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند.

میرشاه ولد همچنین پرسش یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه در سامانه اعلام شده است بابت هر دفترچه باید۸۰۰۰ ۸۵ یال در سال پردا خت کنیم، مگر نگفته‌اید که این بیمه رایگان است، این گونه پاسخ داد: در سامانه بیمه سلامت به هیچ عنوان چنین چیزی نیامده است و فقط یکسری اطلاعات اولیه شناسنامه‌ای، تلفن همراه و ثابت و نشانی جغرافیایی استان و شهرستان از متقاضیان خواسته شده است.

سخنگوی سازمان بیمه سلامت تاکیدکرد: به هیج عنوان مبلغی بابت حق بیمه از متقاضیان بیمه سلامت همگانی در یافت نمی‌کنیم.

میرشاه ولد در پاسخ به سؤال یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه مادرم بیمه زنان سرپرست خانوار است آیا بیمه سلامت شامل او می‌شود یا خیر گفت: ایشان بیمه هستند و اطلاعات بیمه درمانی دارند. بنابراین در استعلام این موضوع مشخص می‌شود و ثبت نام او لغو می‌شود بنابراین بیمه سلامت شامل ایشان نمی‌شود.

وی در پاسخ به سؤال تعداد زیادی از مخاطبان مبنی بر اینکه بعد از ثبت نام کد رهگیری دریافت نکرده ایم، چگونه می‌توانیم بفهمیم ثبت ناممان انجام شده است، گفت: گوشه سمت چپ صفحه اصلی لینکی به نام رهگیری است که می‌توانند بر روی آن کلیک کنند و شماره ملی، شماره همراه و کد امنیتی خواسته شده را وارد کنند و بعد از انجام این کار‌ها پنجره‌ای برای آن‌ها باز می‌شود که وضعیت ثبت نام آن‌ها را نشان می‌دهد.

سخنگوی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: اگر ثبت نام آنها انجام شده باشد این پیغام داده می‌شود که ثبت نام در مراحل اولیه است و این اطمینان برای متقاضیان حاصل می‌شود که ثبت نام نهایی شده است.

میرشاه ولد در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که بیمه روستایی دارند می‌توانند در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنند، گفت: آن‌ها تحت پوشش بیمه سلامت هستند بنابراین نمی‌توانند در سامانه ثبت نام کنند و اگر فرد جدیدی بخواهد به جمعیت خانواده آن‌ها اضا فه شود بدون اینکه دراین سامانه ثبت نام کنند می‌توانند به دفا‌تر پیشخوان دولت و اداره بیمه شهر خود و یا نمایندگی سازمان بیمه سلامت در همین جا مراجعه کنند و بر اساس ضوابطی که وجود دارد برای عضو جدیدخانواده دفترچه صادر می‌شود.

وی در پاسخ به سؤال یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه گزینه «عضو دیگر» در سامانه بیمه سلامت فعال نیست از همین رو اعضای خانواده را به طور جداگانه ثبت نام کرده‌ام و یکی از فرزندان جا مانده است چه کار باید کنم؟ گفت: طی ساعتهایی در قسمت «عضو دیگر» مشکلی پیش آمد که برطرف شد شاید ایشان در آن مقطع زمانی ثبت نام خود را انجام داده‌اند البته اگر افراد خانوده بالای ۱۸ سال هستند ثبت نام انفرادی آن‌ها مشکلی ندارد اما اگر فردی از ثبت نام جا مانده است می‌توانند در زمانی که امکان ویرایش وجود دارد به سامانه مراجعه و ثبت نام او را انجام دهند.

ازدواج بازنشستگی پدر پوشش تامین اجتماعی تلفن همراه خانواده دولت زنان سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر