کد خبر: 162659 A

معاون بهداشتی وزیر بهداشت:

۲۰ تا ۳۰هزار نفر دچار اعتیاد تزریقی هستند / هر خودروی فرسوده سه برابر خودروی استاندارد آلودگی هوا ایجاد می‌کند / ۲۶ میلیون نفر در کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت اعلام کرد: در هر ساعت دو نفر به علت آلودگی هوا فوت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، " سیاری " در همایش هفته سلامت که صبح امروز در سالن همایش‌های بین المللی رازی برگزار شد گفت: ۲۶ میلیون نفر در کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند که همین باعثفشار خون، دیابت و افزایش چربی در افراد می‌شود.

وی افزود: ۹۱ هزار نفر به سکته قلبی و ۴۱ هزار نفر به سکته مغزی دچار می‌شوند که ۸۰درصد آن قابل پیشگیری است.

سیاری با اشاره به اینکه ۵/۵ میلیون نفر در کشور سیگار مصرف می‌کنند گفت: این افراد ۷۰ میلیارد نخ سیگار به قمیت ده میلیارد تومان روزانه هزینه می‌کنند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: ۴۸ میلیون نفر ۵ واحد میوه و سبزی را مصرف نمی‌کنند.

سیاری همچنین به معضل آلودگی هوا اشاره کردو افزود: سال ۹۱،۵ درصد روزهای تهران هوای پاک داشت.

وی با اشاره به تردد ۷۰هزار خودرو ی فرسوده و غیر استاندارد در تهران و افزود: هر خودروی فرسوده سه برابر خودروی استاندارد آلودگی هوا ایجاد می‌کند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: در هر ساعت دو نفر به علت آلودگی هوا فوت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۳۰هزار نفر دچار اعتیاد تزریقی هستند افزود: مشکلی که در کشور وجود دارد مسئله ایدز و اعتیاد تزریقی است که با خودمراقبتی و توانمندساز ی قابل کنترل است که البته مسائل اجتماعی و اقتصادی را باید مورد توجه قرار داد.

سیاری با اشاره به اینکه برنامه ما در روستا‌ها برای ۲۳ میلیون نفر ارتقای خدمات است افزود: زمانی که روستاییان به بیمارستان ارجاع می‌شوند ۵ درصد هزینه‌ها را پرداخت کنند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه به دستور وزیر بهداشت در حال طراحی شبکه جامع همگانی در سطح شهرستان هستیم افزود: با اجرای این طرح می‌توان اعتباراتی را که برای بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده به خوبی کنترل کنیم و نگرانی مردم در هزینه درمان را کاهش دهیم.

آلودگی هوا استاندارد اعتیاد چاقی درمان سکته مغزی سیگار فوت وزن وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر