کد خبر: 178464 A

«مردم در کانادا روزانه ۸ / ۱ تا ۵ / ۲ گرم نمک استفاده می کنند این در حالی است که مصرف نمک در میان ایرانیان در هر روز پنج تا ۱۰ گرم است که اگر این میزان مصرف کاهش نیابد و یا کنترل نشود، فشار خون و در پی آن سکته های قلبی و مغزی هم کنترل نمی‌شود.»

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت که فشار خون بالا علت مرگ ۸۳ هزار ایرانی در هر سال است.

به گزارش ایلنا، دکتر علی اکبر سیاری در مراسم گشایش اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور به مصرف نمک به عنوان یکی از عوامل بروز فشار خون اشاره کرد و گفت: مردم در کانادا روزانه ۸ / ۱ تا ۵ / ۲ گرم نمک استفاده می کنند این در حالی است که مصرف نمک در میان ایرانیان در هر روز پنج تا ۱۰ گرم است که اگر این میزان مصرف کاهش نیابد و یا کنترل نشود، فشار خون و در پی آن سکته های قلبی و مغزی هم کنترل نمی شود.

سیاری افزود: مردم کشورمان می توانند ۸۵ سال عمر عاری از ناتوانی و معلولیت داشته باشند این در حالی است که مردم در سنین ۴۰ و ۵۰ سال به انواع ناتوانی ها مبتلا می شوند.

وی فشار خون بالا، دیابت، چاقی، رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، چربی خون بالا و مصرف سیگار را به عنوان عوامل وقوع ۵۰ درصد مرگ ها در کشور معرفی کرد.

وی گفت: این عوامل باعثبیماری های غیر واگیر همچون سکته های قلبی و مغزی می شود اما متاسفانه الگویی که کشور ما برای پیشگیری از بیماری های مزمن و غیر واگیر دارد، فعال و کار ساز نیست.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: باید الگویی طراحی شود تا عوامل خطر بیماری ها به ویژه بیماری های غیر واگیر در آن مدل کنترل شود.

وی ارتقای آگاهی و مهارت های خود مراقبتی به میزان ۳۰ درصد و افزایش مشارکت مردم در خودمراقبتی را از اهداف راهبردی وزارت بهداشت عنوان کرد.

معاون وزیر بهداشت همچنین تحول نظام سلامت را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر خیلی از مسایل از جمله جمعیت و سبک زندگی مردم تغییر کرده است که این موضوعات تحول در نظام سلامت به ویژه در حوزه بهداشتی کشور را می طلبد.

وی گفت: دراین زمینه شبکه جامع و همگانی سلامت راه اندازی می شود که چهار برنامه مراقبت از روستاییان، ارایه خدمات سلامت به حاشیه نشین ها، ارایه خدمات سلامت به مردم کلان شهر ها و استقرار آزمایشی در دو استان فارس و مازندران و حداقل یک شهرستان در هر استان، برنامه های مهم این شبکه است.

چاقی رژیم غذایی سبک زندگی سیگار علوم پزشکی فشار خون فشار خون بالا کانادا معاون وزیر وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر