کد خبر: 201901 A

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت:

احتمال می‌رود که سقف بستری بیماران روانپزشکی که توسط سازمان‌های بیمه‌گر در هر سال ۵۶ روز بوده با استفاده از طرح تحول افزایش یابد، یعنی مدت بیشتری را بیماران بتوانند در بیمارستان‌ها بستری بمانند.

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت از احتمال افزایش سقف پوشش بیمه بستری بیماران روانپزشکی و همچنین پوشش بیمه درمان بستری اعتیاد به دنبال اجرای طرح تحول بهداشت خبر داد.

به گزارش ایلنا، احمد حاجبی با اشاره به اینکه کارشناسان روانشناسی در مقطع کارشناسی می‌توانند در نظام ارائه خدمت طرح تحول نظام سلامت شرکت کنند، افزود: در حال حاضر میزان فارغ التحصیل در این مقطع بسیار زیاد است اما لازم است هر فردی با هر مدرکی بسته آموزشی را که در آغاز کار در نظر گرفته‌ایم، طی کرده و پس از دریافت مدرک مربوطه وارد طرح شوند.

وی تصریح کرد: در طرح تحول بهداشت کارشناس مراقبت خانواده بیماران را معاینه کرده و سپس در صورت نیاز به کارشناس سلامت روان ارجاع می‌دهد. بسته درمان خدمات سلامت روان که طراحی شده نیز به احتمال فراوان در بسته درمان بیماران صعب‌العلاج ارائه می‌شود.

وی گفت: اکنون بسته درمان خدمات سلامت روان مراحل پایانی تدوین را طی می‌کند. تلاش شده است نقاط ضعف ارائه خدمت به بیماران روانپزشکی بویژه در موارد اختلالات شدید در این بسته برطرف شود؛ چرا که در درمان اغلب با اختلالات شدیدی که منجر به بستری و درمان می‌شود، در ارتباط هستیم و تاکنون نقاط ضعف و فضاهای خالی بسیاری در این زمینه وجود داشته است.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود کمبود تخت‌های روانپزشکی است. در واقع ما به دنبال پوشش و رفع مشکلات مالی بیماران هستیم. به عنوان مثال برخی خدمات که بیمارستان‌ها ارائه می‌دادند تحت پوشش بیمه نبود به همین دلیل در طرح تحول نظام سلامت پوشش بیمه افزایش می‌یابد.

حاجبی افزود: احتمال می‌رود که سقف بستری بیماران روانپزشکی که توسط سازمان‌های بیمه‌گر در هر سال ۵۶ روز بوده با استفاده از طرح تحول افزایش یابد، یعنی مدت بیشتری را بیماران بتوانند در بیمارستان‌ها بستری بمانند.

وی گفت: همچنین درمان بستری اعتیاد که تاکنون هیچگونه پوشش بیمه‌ای نداشته در این طرح بستری دیده شده است و کودکان، زنان و نوجوانان که جزء گروه‌های آسیب پذیر هستند در این بسته طبق توافقات اولیه قرار است تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع این بسته نقاط ضعفی که در نظام پوشش بیمه‌ای کشور وجود داشته را با حمایت وزارت بهداشت برطرف می‌کند و زمینه‌ای خواهد بود تا بیمه‌ها با مشاهده تخصیص اعتبارات آنها نیز زمینه پوشش بیشتر را فراهم کنند.

اعتیاد بیمارستان پوشش خانواده روانشناسی سلامت سلامت روان کارشناسی مشکلات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر