کد خبر: 205299 A

معاون وزیر بهداشت خبر داد:

هزینه مصرف سالانه سیگار با هزینه طرح تحول نظام سلامت کشور برابری می‌کند، بطوریکه هزینه این طرح در سال ۹۳،۱۰ هزار میلیارد تومان است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه مصرف سیگار در کشور می‌شود، گفت: پیشگیری از مصرف دخانیات از مرگ سالانه ۱۱ هزار نفر جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایلنا از وزارت بهداشت، «علی اکبر سیاری» افزود: هزینه مصرف سالانه سیگار با هزینه طرح تحول نظام سلامت کشور برابری می‌کند، بطوریکه هزینه این طرح در سال ۹۳،۱۰ هزار میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف دخانیات موجب ابتلای فرد به بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و ریوی، فشار خون، سکته مغزی و قلبی می‌شود.

سیاری ادامه داد: مرگ ناشی از این بیماری‌ها قابل پیشگیری است، یعنی با ترک دخانیات اعم از سیگار و قلیان می‌توان از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: با افزایش قیمت مواد دخانی، اطلاع رسانی و توانمندسازی مردم، ایجاد محدودیت قانونی در اماکن عمومی برای افراد سیگاری و مصرف کننده قلیان و محدودیت تبلیغات می‌توان از مصرف دخانیات در کشور جلوگیری کرد.

سیاری با بیان اینکه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان دخانیات با استفاده از ابزارهای متفاوت، افراد مختلف جامعه از جمله جوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، گفت: باید از طریق دانشگاه‌ها، مدارس، مراکز تحقیقاتی و حوزه‌های علمیه بر روی جوانان و افراد جامعه تاثیر گذاشت و با اطلاع رسانی گسترده و بکارگیری راهکارهای مناسب مصرف سیگار در کشور را کاهش دهیم.

وی گفت: با اطلاع رسانی گسترده و جلوگیری از مصرف دخانیات، از مرگ سالانه ۱۱ هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات و ابتلای هزاران نفر به آسم، سل مقاوم و بیماری‌های تنفسی پیشگیری خواهد شد.

نهمین جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات به ریاست وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با حضور اعضای این ستاد متشکل از چهار وزارتخانه و نیز سازمان صدا وسیما، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه در وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

افزایش قیمت تبلیغات حوزه های علمیه سلامت سیگار قلیان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وزارتخانه وزیر بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر