کد خبر: 208834 A

وزیر بهداشت:

متاسفانه طی ۲۰سال گذشته شیوع دیابت در استان یزد از ۱۲درصد به ۲۵ درصد رسیده و این نشان می‌دهد، صاحبان صنایع باید بکوشند ذائقه مردم را به تدریج به مصرف غذای سالم تغییر دهند.

وزیر بهداشت معتقد است که این وزارتخانه فقط به میزان ۲۰ درصد در تامین سلامت مردم می‌تواند نقش داشته باشد و بخش عمده تامین سلامت جامعه در گرو همکاری سایر بخش‌ها و فرهنگ سازی میان مردم است.

به گزارش ایلنا، سید حسن هاشمی در جمع مدیران صنایع غذایی استان یزد با اشاره به اینکه این جلسه یکی از بهترین جلسات در طول یک سال گذشته است، خاطرنشان کرد: چاره اصلی حل مشکلات سلامت بخصوص در حوزه غذا، در گرو همدلی و همکاری است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت فقط به میزان ۲۰ درصد در تامین سلامت مردم می‌تواند نقش داشته باشد، ادامه داد: مسلما بخش عمده تامین سلامت در گرو همکاری سایر بخش‌ها و فرهنگ سازی میان مردم است.

وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد همانطور که استان یزد در حوزه امنیت غذایی پیش قدم شده، استانهای دیگر نیز با همکاری استانداران و با تشکیل جلسات مشابه، نسبت به تامین سلامت مردم قدم‌های موثری بردارند.

وی در ادامه سخنانش گفت: هر چند سلامت ابعاد مختلف دارد، ولی سلامت غذا از اهمیت بسیاری برخوردار است که متاسفانه در طول دهه‌های گذشته آنطور که باید نسبت به آن حساسیت وجود نداشته است.

هاشمی همچنین افزود: باید در مسیر توجه به سلامت غذا، به دور از غوغاسالاری و تشویش اذهان مردم، به درستی عمل کنیم و مردم نسبت به سلامت ماده غذایی که مصرف می‌کنند، اطمینان حاصل کنند.

به گفته وزیر بهداشت خوشبختانه استان یزد از جمله استان‌هایی است که به آداب و سنن ایرانی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد ولی متاسفانه نسل جوان ما که ثروت‌های آینده به حساب می‌آیند، با مفهوم غذای ایرانی به درستی آشنا نیستند و در اثر تغییر ذائقه، از غذاهای آماده استقبال بیشتری می‌کنند. این وضعیت باعثافزایش انواع بیماری‌ها از جمله، دیابت، اضافه وزن و چاقی در کشور شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۵۰ درصد مردم یزد اضافه وزن دارند، ادامه داد: همچنین نیمی از این افراد دچار دیابت و یا در معرض ابتلا به دیابت هستند. ضروری است مصرف مواد جایگزین شکر را که قند و کالری کمتری دارند، در برنامه‌های غذایی مردم این استان گنجانده شود.

هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه می‌توان با بهره گیری از آداب و سنن مردم ایران بر بخشی از مشکل اضافه وزن و چاقی غلبه کرد، افزود: متاسفانه طی ۲۰سال گذشته شیوع دیابت در استان یزد از ۱۲درصد به ۲۵ درصد رسیده و این نشان می‌دهد صاحبان صنایع باید بکوشند ذائقه مردم را به تدریج به مصرف غذای سالم تغییر دهند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: ما موظف به حمایت از تولید و مکلف به حمایت از مردم هستیم البته مردم نیز باید اطمینان داشته باشند که دولت نسبت به سلامت آن‌ها غافل نیست.

هاشمی با بیان این البته نباید از نظارت و بازرسی در امر تولید غافل شد، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از نیمی از مرگ و میر‌ها، ناشی از مصرف روغن‌های بی‌کیفیت، شکر و نمک است، پس باید در تهیه محصول غذایی دقت کرده و مردم را به خودمراقبتی، کنترل فشار خون، قند خون و سایر عوامل خطر بیماری‌ها تشویق کنیم.

ثروت چاقی حمایت از تولید دولت سلامت صنایع غذایی غذاهای آماده مرگ وزارتخانه یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر