کد خبر: 213633 A

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا:

توجه صرف به یک قشر خاص نمی‌تواند ضامن حفظ و تامین ارتقای سلامت در محیط‌ کار تمامی افراد باشد و باید این دید کارفرمایان کارگاه‌ها تغییر کند.

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بر ارتقای بهداشت حرفه‌ای بدون در نظرگرفتن جنسیت شاغلان تاکید کرد.

«رضا عزتیان» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا بر مترقی بودن قوانین‌ کار و تامین اجتماعی در حوزه سلامت کار زنان تاکید کرد و اظهار داشت: در محیط‌های کاری رسمی تبعیضی بین کار زنان و مردان در این زمینه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در درون محیط کار باید استانداردهای لازم بهداشت کار برای همه به دور از نوع جنسیت شاغلان در نظر گرفته شود.

وی همچنین بر اهمیت سلامت کاری زنان و مردان در محیط کار اشاره کرد و سلامت این‌دو را وابسته به یکدیگر دانست.

عزتیان خواستار تغییر دیدگاه کارفرمایان در توجه صرف به یک قشر خاص به‌عنوان مثال(زن یا مرد) شد و ادامه داد: این نگرش کارفرمایان نمی‌تواند ضامن حفظ و تامین ارتقای سلامت در محیط‌‌ کار تمامی افراد باشد و باید این دیدگاه در کارگاه‌ها تغییر کند.

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت گفت: استانداردهای محیط کار سالم توسط سازمان‌های جهانی و وزارت بهداشت ارائه می‌شود و تفاوتی برای کار زنان و مردان در این‌باره وجود ندارد.

وی بر استقرار و جاری‌سازی قوانین و مقررات بهداشت حرفه‌ای در مشاغل زنان تاکید کرد و خواستار اعمال حساسیت از سوی ساختارهای صنفی مشاغل خاص در این زمینه شد.

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص آمار بیشترین شاغلان زن درکشور را در مشاغل کشاورزی ۲ تا ۴ میلیون نفر، قالیبافان نزدیک به ۳ میلیون نفر، کارگاه‌های خانگی ۱ تا ۲ میلیون نفر، کارکنان دولت حدود ۱ میلیون نفر و مراکز ارایه خدمات بهداشتی و درمانی ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد.

عزتیان ادامه داد: در مشاغل نامبرده نیز استانداردهای لازم بهداشت محیط کار وجود دارد که تحت عنوان «حدود مجاز مواجهه با عوامل زیان‌آور کار» است.

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت ابلاغیه‌های وزارت بهداشت در قالب آئین‌نامه‌های مصوب شواری‌عالی حفاظت فنی در این راستا عنوان کرد و گفت: استانداردهای محیط کار سالم در سطح بین‌الملل توسط سازمان‌های جهانی و وزارت بهداشت ارائه می‌شود.

بهداشت کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر