کد خبر: 214519 A

مدیرکل انتقال خون استان تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

اگر بخواهیم نظارت کاملی بر آزمایشگاه‌ها داشته باشیم باید از مسامحه جلوگیری و بخشی را که خوب عمل نمی‌کند، اصلاح کنیم / شمار ممیزهای داخلی آزمایشگاه‌ها که مسئول تضمین و کنترل کیفیت آزمایشگاه‌ها هستند ناکافی است.

مدیرکل انتقال خون استان تهران نسبت به هر گونه مسامحه در امر نظارت آزمایشگاه‌های تشخیص طبی هشدار داد و نظارت بر کیفیت کاری آزمایشگاه‌ها را ناکافی خواند.

«فاطمه نادعلی» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: اگر بخواهیم نظارت کاملی بر آزمایشگاه‌ها داشته باشیم باید از مسامحه جلوگیری و بخشی را که خوب عمل نمی‌کند، اصلاح کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: شمار ممیزهای داخلی آزمایشگاه‌ها که مسئول تضمین و کنترل کیفیت آزمایشگاه‌ها هستند، ناکافی است.

نادعلی با اشاره به اینکه آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت مسئول مستقیم استانداردسازی آزمایشگاه‌های کشور هستند، ادامه داد: ممیزهای داخلی آزمایشگاه‌های تشخیص طبی نیز توسط همین مرجع مورد تایید قرار می‌گیرند.

وی افزود: آزمایشگاه‌ها هر سال در دو تا سه نوبت توسط آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت از لحاظ کنترل کیفیت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

این متخصص آزمایشگاه در تشریح ارزیابی‌های آزمایشگاه گفت: آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت با ارسال نمونه‌های ناشناخته به آزمایشگاه موردنظر نتایج آزمایشات موردنظر را با نتایج خود مورد ارزیابی قرار داده و وضعیت کیفیتی آزمایشگاه را به آزمایشگاه موردنظر اعلام می‌کنند.

به گفته وی همه مراحل در آزمایشگاه‌ها از مرحله ورود بیمار تا ارسال نتایج مکتوب است، از همین رو نظارت و کنترل آنها به راحتی انجام می‌شود.

نادعلی در خصوص چگونگی نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌ها گفت: چنانچه آزمایشگاهی از نظر کیفی مورد تایید نباشد تا مرحله تعطیلی پیش می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: آئین‌نامه‌های داخلی مصوب آزمایشگاه‌ مرجع سلامت وزارت بهداشت نیز مرتب مورد بازنگری قرار می‌گیرند.

آزمایشگاه های تشخیص طبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر