کد خبر: 217394 A

رئیس سازمان پدافند غیر عامل:

نیازمند نظام قرنطینه قوی و ایجاد فضاهای مناسب در این زمینه هستیم تا از شیوع و بروز بیماری‌ها به بیرون قرنطینه جلوگیری شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل از تنظیم سند چشم‌انداز زیستی پدافند غیر عامل در حوزه بهداشت توسط وزارت بهداشت و این سازمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار «جلالی» امروز(یکشنبه) در همایش پدافند غیرعامل در نظام سلامت با بیان اینکه پروژه‌های پدافند زیستی را نباید از دیگر پروژه‌های درمان خارج کنیم، اظهار داشت: داشتن بانک جامع اطلاعاتی ویروس‌ها و شناسایی عملیات‌های خاموش(عملیات‌های ناملموس تروریستی) باید توسط وزارت بهداشت و در برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت آن وزارتخانه گنجانده شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل پنج تهدید کلی در حوزه زیستی کشور را تهدیدات زیستی، انسان، دام، ‌حوزه بیماری‌های مشترک انسان و دام، ‌دارو، غذا و سموم، نباتات، آب آشامیدنی و محیط زیست اعلام کرد.

جلالی در زمینه «راهبردهای مقابله با تهدیدات حوزه زیستی» گفت: سامانه رصد و ‌پایش، تشخیص و تقویت تهدیدات در کشور باید تقویت شده و در نقاطی که کمبود در این زمینه دیده می‌شود(مانند آزمایشگاه سطح ۳و۴) نیز باید مجهز شوند.

وی همچنین بر آموزش پزشکان و غیرپزشکان در مواجه با تهدیدات تاکید ورزید و ادامه داد: در این حوزه انضباط فنی افراد مهمترین حرف را خواهد زد.

جلالی با اشاره به وجود زیرساخت‌های هسته‌ای در نقاطی از کشور همچون اراک و بوشهر یادآور شد: باید آموزش‌های لازم جهت مقابله با تهدیدات شیمیایی انجام شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل همچنین بر اهمیت استقلال و خوداتکایی در تشخیص تهدیدات در حوزه زیستی تاکید کرد و افزود: باید در این زمینه وزارت بهداشت همکاری کند.

جلالی در خصوص مشکلات حوزه بهداشت در مواجه با تهدیدات در حوزه پدافند غیرعامل بیان کرد: نیازمند سیستم مراقبت‌های ویژه و به دنبال آن طراحی برنا‌مه‌های عملیاتی در این زمینه هستیم.

وی افزود: داشتن واحدهای تولیدی مستقل، بومی و خوداتکای دارویی در کشور مهم است و باید زیر‌ساخت‌های دارویی(شرکت‌های واکسن سازی، سرم‌سازی و…) در کشور ایجاد شود و دانشگاه‌ها و مراکز خدمات درمانی در این باره همکاری‌های لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل خاطر نشان کرد: نیازمند نظام قرنطینه قوی و ایجاد فضاهای مناسب در این زمینه هستیم تا از شیوع و بروز بیماری‌ها به بیرون قرنطینه جلوگیری شود.

پدافند غیرعامل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر