کد خبر: 219239 A

وزیر بهداشت:

آمار ۱۵ درصدی چاقی در بین دانش آموزان یک آمار نگران کننده است که در آینده گرفتاری‌های زیادی را برای حوزه بهداشت و درمان ایجاد خواهد کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: پروژه همیار سلامت باید عملیاتی شود و هر خانه‌ای یک همیار سلامت داشته باشد و در این خصوص باید مشوق‌هایی را نیز تعریف کنیم.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی در نشست امضای تفاهم‌نامه با وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که در حوزه اخلاق نیز می‌توانیم با بهره گیری از حوزه آموزش و پرورش، حداکثر بهره را ببریم، افزود: در حال حاضر تعداد ۱۳ میلیون نفر دانش آموز در حال تحصیل هستند که با احتساب خانواده‌های آن‌ها با نیمی از جمعیت کشور مواجهه مستقیم داریم و می‌توانیم با آموزش آن‌ها در حوزه مهم پیشگیری، بسیار اثربخش عمل کنیم.

به گفته وی آمار ۱۵ درصدی چاقی در بین دانش آموزان یک آمار نگران کننده است که در آینده گرفتاری‌های زیادی را برای حوزه بهداشت و درمان ایجاد خواهد کرد. بنابراین باید از هم اکنون در پیشگیری از شیوع بیماری‌های غیرواگیر ناشی از چاقی و اضافه وزن در دانش آموزان اقدام کنیم.

هاشمی بر جدیت و استمرار عملیاتی کردن برنامه‌هایی که در این حوزه تعریف و طراحی می‌شود تاکید کرد و گفت: وزارت بهداشت در کنار آموزش و پرورش در حوزه سلامت دانش آموزان باید در گستره وسیع‌تری اقدام کند و خروجی این همکاری‌ها فرا‌تر از صرفا صدور یک کارت سلامت الکترونیک باشد.

وی افزود: در خصوص مباحثی چون معضلات اجتماعی، اعتیاد، دخانیات، الگوی تغذیه و کم تحرکی می‌توانیم به طور مشترک در دو وزارتخانه مشکلات را پیگیری کنیم و گرفتار بخشی نگری بخصوص در حوزه اعتبارات نشویم.

وزیر بهداشت در خصوص بحثتغذیه در بوفه‌های مدارس گفت: یکی از اهداف مهم باید حذف سوسیس، کالباس، نوشابه، سرخ کردنی‌ها، چیپس و پفک از بوفه مدارس باشد. متاسفانه ما در رسانه‌ها در خصوص حذف این کالاهای زیان‌بخش مصاحبه می‌کنیم اما اتفاقی نمی‌افتد به‌طوری‌که داخل بوفه‌ها مثل سابق است.

هاشمی در خصوص ریشه‌کنی بیماری‌ها از دوران مدرسه خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماری‌ها مثل پوکی استخوان، از دست دادن دندان‌ها و گرفتگی عروق قلب ریشه در دوران کودکی دارند بنابراین فرهنگ تغذیه را از همین دوران باید نهادینه کنیم.

وی با تاکید بر راه اندازی پروژه همیار سلامت افزود: همیار سلامت باید عملیاتی شود و هر خانه‌ای باید یک همیار سلامت داشته باشد و در این خصوص باید مشوق‌هایی را نیز تعریف کنیم.

هاشمی در پایان گفت: باید تمام تلاشمان بر نهادینه کردن بحثپیشگیری و تقویت و صرف هزینه در حوزه بهداشت باشد.

اعتیاد بهداشت درمان و آموزش تغذیه چاقی چاقی و اضافه وزن حوزه بهداشت و درمان دانش آموزان مدرسه مصاحبه وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر