کد خبر: 219437 A

چنانچه این کمیته درمورد تخلف تعرفه به نتیجه برسد، بر حسب صلاحدید، مورد و یا موارد تخلف را به دادسرای انتظامی نظام پزشکی یا شورای حل اختلاف و یا به کمیسیون ماده۱۱ تعزیرات حکومتی معرفی می‌کند.

قائم مقام انتظامی سازمان نظام پزشکی، از راه اندازی پرتال رسیدگی به شکایات تعرفه های پزشکی خبر داد و گفت: با همکاری و کار کارشناسی سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۶۹۰ به عنوان پرتال رسیدگی به شکایات تعرفه‌ها می‌شود.

به گزارش ایلنا از سازمان نظام پزشکی، «محسن خلیلی» افزود: این پرتال از ۱۵ آبان ماه آغاز به کار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در فرآیند اجرای نظارت بر تعرفه ها که هیات وزیران در پیوست مصوبه کتاب جدید ارزش نسبی خدمات، سیستم های بهداشتی و درمانی را ملزم به رعایت آن کرده، سامانه جامع شکایات به صورت تلفن چهار رقمی ۱۶۹۰ تعریف شده که افراد می توانند از طریق آن سامانه و یا از طریق معاونت درمان دانشگاهها یا سازمان نظام پزشکی و یا از طریق خود سازمان های بیمه گر پایه نسبت به نوع دریافت تعرفه پزشک و یا مرکز درمانی شکایت خود را مطرح کنند.

وی با اشاره به تشکیل کمیته های استانی افزود: چنانچه این کمیته درمورد تخلف تعرفه به نتیجه برسد، بر حسب صلاحدید، مورد و یا موارد تخلف را به دادسرای انتظامی نظام پزشکی یا شورای حل اختلاف و یا به کمیسیون ماده۱۱ تعزیرات حکومتی معرفی می‌کند.

خلیلی ادامه داد: اگر میزان تخلف مرکز درمانی و تکرر آن زیاد باشد، می توان به کمیته کشوری نظارت ارجاع داده و کمیته کشوری این صلاحیت را دارد که حتی درجه اعتبارسنجی بیمارستان را پایین بیاورد.

وی اعضای این کمیته را متشکل از رییس و معاون درمان دانشگاه، رییس نظام پزشکی مرکز استان، دادستان انتظامی سازمان نظام پزشکی و نماینده سازمان بیمه گر اعلام کرد و گفت: نماینده انجمن علمی مربوطه و یا نماینده بیمارستان خصوصی هم بدون حق رای در این کمیته حضور دارند.

قائم مقام انتظامی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه تعرفه کتاب ارزش های نسبی خدمات از مهر ماه ابلاغ و مورد استقبال اکثریت انجمن های علمی و تخصصی و بیمارستان های خصوصی قرار گرفته است، تصریح کرد: بیمه های تکمیلی درخصوص تعهد پرداخت مشکل داشتند که قرارداد قبل از ابلاغ این بسته بود و توافق شد تا خرداد سال آینده که قرارداد ادامه دارد، تعرفه ای کمتر از تعرفه جدید از بیماران بیمه تکمیلی گرفته شود.

به گفته خلیلی مشکل اصلی در عدم توازن تعرفه ها بحثبیماران بستری است که در این بیماران تعرفه های درمانی اعم از گروه جراحی و داخلی متناسب با افزایش تورم در طول سه دهه رشد نداشته است.

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی در راستای انجام وظایف صنفی خود در قبال جامعه پزشکی و تامین امنیت روانی شغلی آنها به حقوق بیماران نیز توجه ویژه ای دارد، ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی برای نخستین بار کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات بر اساس عدالت بین رشته ای تدوین شده است.

قائم مقام انتظامی سازمان نظام پزشکی افزود: با حمایتی که انجمن های علمی و بیمارستان های خصوصی نسبت به کتاب ارزش گذاری خدمات داشتند، مساله تعرفه ها ساماندهی می شود و متخلفان در هر مرکز درمانی شناخته شده و چنانچه پس از ۱۵ آبان ماه نیز پرونده شکایتی مشاهده شود طبق آنچه که شورایعالی نظام پزشکی به عنوان بحثحمایت از جامعه بیماران مصوب کرده است در موارد تعرفه ای، دادسراها ملزم به صدور کیفر خواست هستند.

به گفته خلیلی، هیات ها موظف هستند از محرومیت حکم دهند که حکم اول تذکر شفاهی در حضور هیات مدیره، در مرحله بعد توبیخ کتبی و پس از آن حکم توبیخ با درج در نشریه نظام پزشکی است و محرومیت از طبابت نیز از سه ماه تا یکسال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر دادسرا مشاهده کند در طول رسیدگی به پرونده شاکی، تخلف همچنان ادامه دارد، طبق ماده ۲۰ آیین نامه، محل کار را بطور موقت تعطیل خواهد کرد تا حکم قطعی صادر شود.

بهداشتی و درمانی تعرفه های پزشکی تعزیرات تلفن جامعه حقوق سازمان نظام پزشکی معاون نظام پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر