کد خبر: 222825 A

همچنین نظارت این سازمان تا بعد از انجام تست بر روی اهداکنندگان سلول فرآوری شده و استفاده آن برای فردی دیگر ادامه دارد.

عضو هیات علمی و کارشناس فراورده‌های بافت، سلول و ژن‌درمانی سازمان غذا و دارو گفت: این سازمان بر گروه فرآورده های بافت سلول و ژن درمانی که برای طب ترمیمی استفاده می‌شود، نظارت می‌کند.

به گزارش ایلنا از سازمان غذا و دارو، «بهنوش زارع» افزود: نظارت سازمان غذا و دارو بر روی این گروه از فرآورده‌ها به نحوی است که تست بر روی اهدا کنندگان به منظور سالم و ایمن بودن از لحاظ انتقال بیمارهای صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین نظارت این سازمان تا بعد از انجام تست بر روی اهداکنندگان سلول فرآوری شده و استفاده آن برای فردی دیگر ادامه دارد.

زارع، ضمن معرفی گروه فرآورده های بافت سلول و ژن درمانی تصریح کرد: گروه فرآورده‌های بافت سلول و ژن درمانی گروه جدیدی هستند که بیش از چهار سال است تشکیل شده‌اند.

وی ادامه داد: این فرآورده بخش جدیدی است که تشکیل شده و باید در قالب «کلینیکال تریال»(آزمایش بالینی) - clinicaltrial - فعال باشد.

زارع با بیان اینکه در این حوزه از صنعت عقب هستیم، گفت: تاکنون آیین نامه ای در این خصوص وجود نداشته و اکنون تدوین شده و آماده امضاء وزیر است.

عضو هیات علمی و کارشناس فراورده های بافت، سلول و ژن درمانی سازمان غذا و دارو گفت: تا قبل از این، آئین نامه ها و ضوابط داخلی در این حوزه به صنعت ابلاغ می شد و شرکت ها اکنون از آیین نامه جدید اطلاع پیدا کرده اند.

زارع افزود: تا پیش از تدوین آیین نامه جدید، شرکت ها اعلام می کردند که فعالیت این بخش کار درمانی است و ربطی به فرآورده دارویی ندارد اما اکنون شرکت ها به این نتیجه رسیده اند که این فعالیت یک کار جهانی است و در سراسر دنیا به این صورت انجام می شود.

وی به فعالیت های اداره بیولوژیک اشاره کرد و گفت: در این اداره گروه های مختلفی از جمله گروه فرآورده های واکسن که ارتباط نزدیکی با سازمان بهداشت جهانی دارد، فرآورده های مشتق از پلاسما و فرآورده های خونی که ارتباط نزدیکی با سازمان انتقال خون دارد و عمده فعالیت آن فرآوری فرآورده های پلاسمایی است و فرآورده نوترکیب که شامل آنتی بادی‌ها می شود، فعالیت می‌کنند.

آیین نامه انتقال خون دارو ژن درمانی سازمان بهداشت جهانی سازمان غذا و دارو صنعت طب سازمان نظارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر