کد خبر: 229311 A

رئیس انجمن بیماران هموفیلی در گفت‌وگو با ایلنا:

در صورتی که قیمت این دارو‌ها در بازار جهانی افزایش یابد، ممکن است در سطح دسترسی دارو برای بیماران تغییرات جزئی به وجود آید.

رئیس انجمن بیماران هموفیلی ایران گفت: متاسفانه داروی فاکتور ۹ دچار مشکل کمبود به صورت ادواری است، بطوریکه بالغ بر ۲ ماه در استان اصفهان بیماران با کمبود جدی فاکتور ۹ مواجه بودند.

احمد قویدل در گفت‌و‌گو با ایلنا درباره وضعیت داروهای بیماران هموفیلی، گفت: افزایش و یا کاهش قیمت داروهای مورد نیاز بیماران هموفیلی و یا به طور کلی بیماران خاصی که فرانشیز سهم بیمار آنها را دولت می‌پردازد، تاثیری در افزایش و یا کاهش هزینه درمان بیماران به صورت مستقیم ندارد.

وی افزود: البته در صورتی که قیمت این دارو‌ها در بازار جهانی افزایش یابد، ممکن است در سطح دسترسی دارو برای بیماران تغییرات جزئی به وجود آید. یا به عبارتی در صورت افزایش قیمت جهانی دارو، داروهای کمتری خریداری می‌شود.

قویدل گفت: با توجه به رقابت شدیدی که در بازار داروهای بیماران هموفیلی در جهان وجود دارد و تنوع داروهای پلاسمایی و نو ترکیب و رقابت قیمتی این دو دارو با یکدیگر، عملا سیر قیمت دارو‌ها بین سالهای گذشته نزولی بوده است.

رئیس انجمن بیماران هموفیلی گفت: نکته دیگری که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد این است که با پیگیری سازمان غذا و دارو در جهت واقعی کردن قیمت دارو‌ها در سیستم تولید متاسفانه اولین اقدام متوجه داروی فاکتور ۷ نو ترکیب تولید داخل موسوم به «اریوسون» شده است به گونه‌ای که این دارو با قیمت یک میلیون و ۷۰ هزار تومان در سیستم توزیع می‌شود، در حالی که داروهای وارداتی با پرداخت پیشاپیش یارانه دولت با قیمت بسیار نازل یارانه‌ای در سیستم توزیع وجود دارد.

وی افزود: بدین ترتیب با توجه به سرمایه موردنیاز توسط داروخانه‌ها که عمدتاً دانشگاهی هستند، در مواردی که امکان خرید محصول خارجی باشد، داروخانه‌های طرف قرار داد ترجیح می‌دهند از دارویی خریداری نمایند که قیمت یارانه‌ای آن بسیار پایین است.

وی درباره کمبودهای دارویی بیماران هموفیلی نیز، گفت: متاسفانه در دوره‌هایی با کمبود داروی فاکتور ۹ مواجه هستیم، بطوریکه بالغ بر ۲ ماه در استان اصفهان بیماران با کمبود جدی فاکتور ۹ مواجه بودند.

استان اصفهان افزایش قیمت جهان دارو درمان دولت رقابت سازمان غذا و دارو کاهش هزینه یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر