کد خبر: 229857 A

هدف بعدی ما پس از فعال کردن مراکز ۲۵ استان کشور فعال کردن دادپزشک در شهرستان‌هاست.

مدیر اجرایی دادپزشک در حاشیه سی‌امین همایش فصلی مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور گزارشی از پیشرفت طرح دادپزشک در کشور ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، علی بخشی گفت: قرار بود طبق برنامه قبلی خود تا پایان سال جاری حدود ۱۵ استان را تحت پوشش طرح دادپزشک در حوزه معاینات اجساد بیاوریم که با حمایت مدیران و مسئولان سازمان و نیز همت مدیران استانی در حال حاضر ۱۵ استان کشور شامل استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، کرمان، سمنان، فارس، کردستان، کرمانشاه، مازندران، گیلان، همدان، قم و کهگیلویه و بویراحد عملیات اجرایی را شروع کرده اند و بزودی این طرح در استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، ایلام، بوشهر، قزوین و گلستان نیز فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که بدین ترتیب امیدواریم تا پایان امسال زمینه فعالیت دادپزشک در حداقل ۲۵ استان محیا شده باشد.

مدیر اجرایی طرح دادپزشک گفت: هدف بعدی ما پس از فعال کردن مراکز ۲۵ استان کشور فعال کردن دادپزشک در شهرستان‌هاست.

وی در خصوص نظام مند کردن طرح گفت: جهت نظام‌مند کردن این موضوع، پیشنویس دستورالعمل بازرسی طرح آماده شده است که در اختیار مسئولین ذیربط قرار خواهد گرفت. امیدواریم این عزیزان طی مدت یک هفته از ابلاغ پیش نویس، نظرات و پیشنهادات خود را به ما منعکس کنند تا در شورای سیاستگذاری مطرح شود.

وی افزود: یکی از اهداف طرح دادپزشک ساماندهی صدور جواز دفن متوفیات در بیمارستان‌هاست که بر این اساس توافقنامه‌ای میان سازمان پزشکی قانونی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شده است. طبق این توافقنامه مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در راستای بند سین ماده ۲۱۱ قانون برنامه پنجم توسعه به منظور استانداردسازی صدور جواز دفن در کشور، تعیین دقیق علت فوت و صدور گواهی فوت به روش علمی و کمک در ایجاد بانک اطلاعات مرگ و میر ایرانیان و ایجاد بستر مناسب جهت انجام پژوهش در زمینه علل مرگ و میر در کشور تعهداتی را برعهده گرفته است.

بنابر اعلام پزشکی قانونی استان تهران، هدف از انعقاد این توافقنامه پیشگیری از مرگ‌های غیرطبیعی و رفع مشکلات موجود در زمینه صدور جواز دفن و همچنین پیشگیری از خطاها و تخلفات پزشکی در صدور گواهی فوت است.

در این طرح پزشکان منتخب هم به مراکز درمانی و پزشکان معالج مشورت می‌دهند و هم مانع از صدور جواز دفن غیرعلمی که ممکن است تبعاتی برای خانواده‌ها داشته باشد و حقوق بازمانده‌ها را ضایع کند، می‌شود.

استان کشور استان های آذربایجان غربی بیمارستان پوشش حقوق خانواده قانون برنامه پنجم توسعه مراکز درمانی مرگ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر