کد خبر: 236109 A

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف، همچون لنز داخل چشمی و استنت‌های قلبی به ‌طور متوسط ۴۲ درصد کاهش یافته است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: پیش از اجرای برنامه تحول سلامت تقریباً همه بیماران برای خرید تجهیزات و لوازم مصرفی به خارج بیمارستان ارجاع می‌شدند این میزان در حال حاضر به ۲.۳ درصد و قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف، همچون لنز داخل چشمی و استنت‌های قلبی به ‌طور متوسط ۴۲ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایلنا؛ محمد آقاجانی در تشریح مراحل اجرای طرح تحول و نتایج حاصل از آن گفت: در اولین گام از برنامه تحول نظام سلامت و با توجه به سیاست‌های تدوین شده و اجرای این برنامه ملی در سراسر کشور، اولین حلقه حفاظتی مردم در مقابل هزینه‌های سلامت با کاهش میزان پرداخت از ۴۰ درصد به ۸ درصد تشکیل شد.

وی با بیان اینکه بر اساس این برنامه هموطنان بستری واجد بیمه پایه سلامت تنها ۶ درصد از مبلغ صورتحساب تنظیمی مشمول این برنامه را بر اساس تعرفه و قیمت مصوب پرداخت می‌نمایند، یادآور شد: روستائیان، عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفردارای دفترچه بیمه روستایی و سایر افرادی که از طریق نظام ارجاع به بیمارستانهای مشمول برنامه مراجعه می‌کنند نیز تنها ۳ درصد از هزینه خدمات را پرداخت می‌کنند.

آقاجانی افزود: در گام دوم برنامه تحول سلامت با ایجاد شرایط عادلانه و مناسب از ارجاع بیماران برای دریافت خدمات پاراکلینیکی، لوازم مصرفی و تجهیزات، خدمات آزمایشگاهی به خارج از بیمارستان جلوگیری شد و تمامی خدمات در زنجیره بیمارستانی و در قالب پرونده به هموطنان ارائه شد که این مرحله دومین حلقه حفاظتی مردم در مقابل هزینه‌های سلامت محسوب می‌گردد.

وی با بیان اینکه در بیست سال گذشته به دلیل ثابت ماندن تعرفه‌های خدمات درمانی، با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودیم که پرداخت هزینه‌های سنگین از جیب مردم از مهم‌ترین آنهاست، گفت: به همین دلیل تدوین و بومی سازی کتاب تعرفه سلامت با اخذ نظر از انجمن‌های علمی، دانشگاه‌ها و سازمانهای بیمه گر، سومین مرحله طرح تحول سلامت را رقم زد.

معاون درمان افزود: این مرحله از اول مهرماه آغاز شده و با نظارت بر عملکرد گروههای ارایه کننده خدمت تا حذف کامل پرداخت‌های غیر قانونی توسط پزشکان و موسسات پیش خواهد رفت تا حلقه حفاظت مالی از مردم در مقابل هزینه‌های سلامت به عنوان مهم‌ترین هدف برنامه تحول نظام سلامت را تکمیل کند.

وی خاطرنشان کرد: در این مرحله، پرداخت از جیب مردم جهت خدمات بستری در بیمارستان‌ها و بخش دولتی هیچ تغییری نخواهد کرد و مابه التفاوت هزینه‌ها از سوی دولت و از محل اعتبارات تحول نظام سلامت و بیمه‌های پایه پرداخت خواهد شد.

معاون درمان همچنین تصریح کرد: با اجرای کتاب تعرفه سلامت که با تعیین ارزش نسبی متناسب برای خدمات پاراکلینیک در بخش دولتی همراه بوده است، به طور ویژه پرداخت از جیب مردم برای خدمات آزمایشگاه تشخیصی - طبی، پاتولوژی، ژنتیک، رادیوگرافی، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ‌ام. آر. آی، پزشکی هسته‌ای و رادیوتراپی، به علت کاهش فاصله تعر‌فه‌ای در بخش دولتی و خصوصی، به طور متوسط در حدود ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

وی یادآور شد: پیش از اجرای برنامه تحول سلامت تقریباً همه بیماران برای خرید تجهیزات و لوازم مصرفی به خارج بیمارستان ارجاع می‌شدند این میزان در حال حاضر به ۳.۲ درصد و قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف، همچون لنز داخل چشمی و استنت‌های قلبی به ‌طور متوسط ۴۲ درصد کاهش یافته است.

معاون درمان در ادامه با اشاره به اینکه تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت بیش از ۵۰ درصد از بیماران به منظور تهیه دارو و لوازم پزشکی، حداقل یک بار به خارج از بیمارستان ارجاع داده می‌شدند، گفت: در حال حاضر ارجاع بیماران برای تهیه دارو و لوازم پزشکی به خارج از بیمارستان، به میزان ۳.۲ درصد رسیده است.

آقاجانی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۳۹۸ بیمارستان وزارت بهداشت، ۷۵۲ پزشک در ۱۷ رشته تخصصی به عنوان کشیک مقیم فعالیت دارند، افزود: در حال حاضر ۹۵۰۰ پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در کلینک‌های دولتی، بیش از ۳ میلیون بیمار را ویزیت کرده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر، خدمات سرپایی درمانی در ۵۸۵ کیلینک ویژه با نرخ دولتی ارائه می‌شود. / ۲۰۱

ام آر آی بیمارستان پزشک پزشکی هسته ای تجهیزات پزشکی دارو درمان ژنتیک مشکلات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر