کد خبر: 246477 A

رئیس سازمان غذا و دارو:

در سال ۹۱، یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار واردات دارو داشته ایم که این وضعیت در سال ۹۲ به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و در سال ۹۳ به ۹۰۰ تا ۹۵۰ میلیون دلار رسیده است.

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: قصد داریم در سال آینده میزان واردات دارو را نسبت به سال جاری کم کنیم، آنچه را برای سال ۹۴ ترسیم کرده‌ایم، چیزی در حدود ۸۰۰ میلیون دلار واردات دارویی خواهد بود.

به گزارش ایلنا، رسول دیناروند در اولین هم اندیشی صادرات دارویی گفت: کمبودهای دارویی با واردات حل نمی شود این یک استراتژی اشتباه است که بخواهیم با واردات دارو، کمبودهای دارویی کشورمان را حل کنیم.

وی تاکید کرد: باید از بروز کمبودهای دارویی در کشور جلوگیری کرد. موثرترین عامل در حل بحران دارویی، گردش درست چرخ صنعت داروسازی است. قطعا عبور از بحران دارویی بدون تلاش صنعت داروسازی کشور میسر نبود.

دیناروند گفت: همراهی داروسازان در شش ماهه اول سال جاری باعثشد که هیچ گونه افزایش قیمت در بحثداروهای تولید داخل نداشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: بازار دارویی ایران را نمی بایست با ریال بسنجیم، چرا که ریال ارزش خود را از دست می دهد و نمی توان وضعیت قابل قبولی از بازار دارویی کشور بر اساس مصرف ریالی دارو تشریح کرد.

وی درباره گردش مالی بازار دارویی کشور گفت: در سال ۹۱، بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی بازار دارویی کشور بوده است، این وضعیت در سال ۹۲ به ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که نمی توان این افزایش را ناشی از بهبود وضعیت بازار دارویی کشور عنوان کرد بلکه این وضعیت ناشی از تغییر نرخ ارز و تورم بوده است.

دیناروند تصریح کرد: حجم صادرات دارویی ایران کمتر از ۴ میلیارد دلاراست. این وضعیت در سالهای ۹۱ و ۹۲ نیز در همین حدود بوده است.

دیناروند ادامه داد: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی جمهوری اسلامی ایران، برنامه ای برای بزرگ کردن بازار دارویی در کشور وجود ندارد و این بازار توسعه پیدا نخواهد کرد.

وی با اشاره به بحران ارزی در زمینه تامین دارو طی سالهای گذشته، گفت: درسال های گذشته برای واردات دارو ۲.۵ میلیارد یورو تقاضا شده بود که به نظر می رسید این مقدار ارز برای واردات دارو خیلی زیاد است. برآوردهای ما نشان می دهد آنچه را تا پایان دی ماه برای واردات دارو تخصیص داده ایم ۷۷۷میلیون دلار بوده است.

وی گفت ار این مقدار سهم صنعت داروسازی نیز ۶۲۵ میلیون دلار بوده است که تا پایان سال سهم واردات به ۹۰۰ میلیون دلار و سهم صنایع دارویی داخل کشور به ۷۵۰ میلیون دلار می رسد. این وضعیت نشان می دهد که آن چرا که برای بازار دارویی نیاز داشته ایم در حدود یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلار ارز بوده است.

وی گفت: قصد داریم در سال آینده میزان واردات دارو را نسبت به سال جاری کم کنیم، در سال ۹۱، یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار واردات دارو داشته ایم که این وضعیت در سال ۹۲ به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و در سال ۹۳ به ۹۰۰ تا ۹۵۰ میلیون دلار رسیده است. آنچه را ما برای سال ۹۴ ترسیم کرده ایم چیزی در حدود ۸۰۰ میلیون دلار واردات دارویی خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه نظام دارویی ایران یک نظام ژنریک است، افزود: سقف انتظارات بازار دارویی ایران بسته است و رشد این بازار محدود است، بنابراین سیاست ما می بایست بر اساس توسعه صادرات دارویی ترسیم شود.

ارز افزایش قیمت اقتصاد مقاومتی تورم جمهوری اسلامی ایران دارو دلار رشد سازمان غذا و دارو واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر