کد خبر: 178306 A

رئیس اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از آغاز مرمت گنبد غازان خان مجموعه تاریخی بسطام خبر داد.

رئیس اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: در این مرحله از مرمت، کار تعویض آجرهای لعاب دار فرسوده روی گنبد انجام می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، حمیدرضا حسنی با اشاره به اینکه بنای آرامگاه مربوط به دوره غازان خان(۷۰۳-۶۷۰ ه. ق) است، افزود: طبق نوشته برخی کتب، غازان خان گنبدی بر آرامگاه امام زاده محمد(ع) و گنبدی نیز بر آرامگاه بایزید بنا کرده و در نظر داشته که جسد بایزید را به آنجا منتقل کند که گویا چون بایزید را در خواب از این کار ناراضی می بیند از تصمیم خود منصرف می شود.

حسنی گفت: پلان گنبد غازان خان مربع و به ضلع ۷/۵ متر است که در نمای شمالی و شرقی آن طاقنماهایی تعبیه شده که با ایجاد سایه روشن، بنا را از یکنواختی کسل‌کننده درآورده است.

وی افزود: بر فراز بنا، گنبد زیبا و جالب مخروطی شکل قرار گرفته که دارای پوششی از کاشی‌های فیروزه ای است و در زیر گنبد نیز سردابی وجود دارد که راه آن از محوطه حیاط می باشد.

در حال حاضر موزه عرفان شرق نیز در این بنا دایر بوده و پذیرای علاقمندان به میراثفرهنگی و آثار تاریخی است.

مجموعه تاریخی بسطام در دوره های قبل از سلجوقی تا قاجار ساخته شده و شامل بقعه امامزاده محمد بن جعفرصادق(ع)، آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید، ایوان الجایتو، آرامگاه غازان، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج کاشانه و مدرسه شاهرخیه است.

مجموعه تاریخی بسطام در شش کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است

آثار تاریخی استان سمنان برج خواب روابط عمومی صنایع دستی و گردشگری مدرسه مسجد مسجد جامع موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر