کد خبر: 111683 A

وال استریت ژورنال مدعی شد:

ایرانی‌ها آماده می‌شوند تا با یک بسته جدی به ژنو بروند؛ این بسته شامل محدودیت‌هایی در تعداد سانتریفیوژهای فعال، میزان غنی‌سازی و لزوم راستی‌آزمایی است.

برخی منابع غربی در آستانه گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱ + ۵ که قرار است هفته آینده در ژنو برگزار شد، مدعی شدند که ایران به دنبال ارائه یک بسته پیشنهادی برای تعلیق تولید سوخت هسته‌ای با غنای بالا است.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، به ادعای این مقام‌های غربی ایران در ازای پیشنهاد تعلیق تولید سوخت هسته‌ای با غنای بالا، از آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد خواست تا تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور را لغو کنند.

یک دیپلمات سابق غربی که ادعا شده طی هفته‌های گذشته درباره این بسته با دیپلمات‌های ارشد ایران گفت‌وگو کرده است، در این‌باره گفت: «ایرانی‌ها آماده می‌شوند تا با یک بسته جدی به ژنو بروند؛ این بسته شامل محدودیت‌هایی در تعداد سانتریفیوژهای فعال، میزان غنی‌سازی و لزوم راستی‌آزمایی است.»

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت که این بسته که توسط دولت جدید ایران ارائه شده است، می‌تواند مذاکرات هسته‌ای ایران را احیا کند. این طرح همچنین اتحاد آمریکا و سایر قدرت‌های بین‌المللی که در ژنو با دیپلمات‌های ایرانی دیدار می‌کنند را به آزمون بگذارد.

ولی با توجه به این‌که در این بسته پیشنهادی توقف کامل غنی‌سازی توسط ایران مطرح نشده است، این پیشنهاد می‌تواند میان آمریکا و نزدیک‌ترین متحدان خاورمیانه‌ای این کشور از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که نسبت به روند سریع بهبود روابط با ایران هشدار داده‌اند، شکاف ایجاد کند.

به ادعای این دیپلمات، ایران در نشست ژنو پیشنهاد توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را مطرح کرده و به بازرسان بین‌المللی بیشتری اجازه خواهد تا از تاسیسات هسته‌ای این کشور بازدید کنند. وی همچنین مدعی شد که ایران در حال بررسی ارائه پیشنهاد تعطیل کردن تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی در نزدیکی شهر قم است. ایران در ازای این پیشنهاد خواستار دریافت میله‌های سوختی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران از بازارهای بین‌المللی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، مقام‌های ارشد دولت آمریکا هنوز درباره این‌که آیا دولت این کشور به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم در خاک خود را می‌دهد یا خیر اظهارنظری نکرده‌اند.

مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ قرار است ۱۵ و ۱۶ ماه اکتبر در ژنو برگزار شود.

اتحادیه اروپا امارات متحده عربی ایران خاورمیانه سوخت هسته ای قم گروه ۱ ۵ مذاکرات هسته ای ایران هسته ای ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر