کد خبر: 112227 A

سرگئی لاوروف:

سرگئی لاوروف با تاکید بر لزوم حضور ایران در نشست ژنو ۲، بهانه‌های پیشین برخی طرف‌ها برای عدم حضور ایران را عجیب و غیر واقعی خواند.

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای کویتی خود، بار دیگر بر ضرورت حضور ایران در نشست ژنو ۲ تاکید کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از العالم، سرگئی لاوروف با تاکید بر لزوم حضور ایران در نشست ژنو ۲، بهانه‌های پیشین برخی طرف‌ها برای عدم حضور ایران را عجیب و غیر واقعی خواند.
وزیر خارجه روسیه در دیدار با «صباح الخالد الحمد الصباح» همتای کویتی خود در مسکو درباره اوضاع سوریه و همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کرد.
وزرای خارجه روسیه و کویت پس از این دیدار با شرکت در کنفرانس خبری مشترک، مواضع کشورهای متبوع خود را درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای، به ویژه بحران سوریه اعلام کردند. لاوروف در این کنفرانس مطبوعاتی نسبت به هرگونه اقدام مخالفان برای ناکام گذاشتن روند انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه هشدار داد و گفت: «روسیه و کویت خواهان برگزاری نشست ژنو ۲ در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون هرگونه پیش شرط هستند. باید تلاش شود که دو هیئت اعزامی توسط دولت و مخالفان سوری، نماینده همه اقشار جامعه سوریه باشند.»
وزیر خارجه روسیه در بخشی از سخنان خود درباره حضور ایران در نشست ژنو ۲ که با هدف حل سیاسی بحران سوریه برگزار خواهد شد، تصریح کرد: «حضور ایران در ژنو ۲ ضروری است و طرف‌هایی که پیش از این برای عدم دعوت از ایران، بهانه‌های عجیب مطرح می‌کردند، اکنون به مواضع واقع‌گرایانه‌تر رسیده‌اند.»
لاوروف در ادامه، پدیدار شدن افق‌های جدید در روند حل مساله هسته‌ای ایران را از دلایل تغییر موضع کشور‌ها در قبال دعوت از ایران به ژنو ۲ دانست و تاکید کرد که مشارکت ایران در نشست ژنو ۲ کاملا ضروری است، همچنان که سایر کشورهای حامی گروه‌های مختلف در سوریه نیز باید در این نشست حضور یابند.

ایران بحران سوریه جامعه دولت روسیه سلاح های شیمیایی کویت گروه های مختلف لاوروف ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر