کد خبر: 119874 A

روابط ایران و ژاپن بسیار دیرینه است که جمهوری اسلامی به آن اهمیت زیادی می‌دهد.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدواریم سفر وزیر خارجه ژاپن به تهران شروع جدیدی در گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف باشد.

به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف بلافاصله پس از بازگشت از ژنو به تهران، در نشست خبری مشترک با همتای ژاپنی خود در پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد تهران، افزود: روابط ایران و ژاپن بسیار دیرینه است که جمهوری اسلامی به آن اهمیت زیادی می‌دهد.

وی با ابراز خرسندی از سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران اظهارداشت: وزیر خارجه ژاپن در تهران ملاقات‌های متعددی داشته و اکنون نیز بیانیه مشترک بین دو کشور تنظیم و صادر شده است.

وزیر امور خارجه ‍ژاپن نیز در این نشست با مهم خواندن روابط توکیو با تهران گفت: مفتخرم که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌ام و با دکتر روحانی رییس جمهوری و آقای لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدارهای دوجانبه داشته‌ام.

«فومیو کیشیدا» با بیان اینکه امروز هم توانستم با آقای دکتر ظریف ملاقات کنم، افزود: پیش از این هم با وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار داشتم.

وی به دیدار ۵۰ دقیقه‌ای امروز خود با همتای ایرانی‌اش اشاره کرد و اظهار داشت: در این دیدار روابط دو جانبه، اوضاع منطقه‌ای و مسایل هسته‌ای ایران مورد بحثو تبادل نظر صریح قرار گرفت.

وزیر امورخارجه ‍ژاپن خاطرنشان کرد: در این سفر و برای اولین بار به عنوان دستاورد این سفر بیانیه مشترکی بین وزیران امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن صادر شد.

فومیو کیشیدا که در صدر هیاتی برای دیدار رسمی دو روزه دیروز شنبه وارد تهران شده بود، پس از دیدار با همتای ایرانی خود و شرکت در این نشست خبری، تهران را ترک کرد.

ایران و ژاپن جمهوری اسلامی ژاپن مجلس شورای اسلامی مجمع عمومی سازمان ملل وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه ایران وزیر خارجه هسته ای ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر