کد خبر: 137038 A

ظریف با تاکید بر نقش برجسته مجلس عراق در حفظ وحدت این کشور، برلزوم هوشیاری مسوولان عراقی برای مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و ریشه‌کنی این پدیده ضد انسانی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران در دیداری کوتاه در روز سه‌شنبه در بغداد با اسامه النجیفی، رییس مجلس عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار از اسامه النجیفی، رییس مجلس عراق به منظور شرکت در نشست پارلمان‌های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران دعوت کرد.

او با تشریح آخرین روند تحولات مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱ + ۵، برنامه سفرهای انجام شده به کشورهای حوزه خلیج فارس را در جهت انعکاس اهمیت منطقه از نگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست.

ظریف با تاکید بر نقش برجسته مجلس عراق در حفظ وحدت این کشور، برلزوم هوشیاری مسوولان عراقی برای مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و ریشه‌کنی این پدیده ضد انسانی تاکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد با هوشمندی و همراهی مسوولان عراقی، مبارزه با تروریسم مانع از هرگونه خدشه به وحدت ملی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام نگرانی جمهوری اسلامی ایران از ناامنی‌های عراق و با اعلام حمایت از اقدامات دولت عراق جهت برخورد و مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه، تروریسم را تهدیدی برای کل منطقه توصیف کرد.

اسامه النجیفی، رییس مجلس عراق نیز در این ملاقات با اعلام اینکه روابط عراق و ایران دوستانه و تاریخی است، فعالیت و تلاش‌ها برای گسترش مناسبات در همه زمینه‌ها را مورد تاکید قرار داد.

رییس مجلس عراق با استقبال از تفاهم اولیه در روند مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ تاکیدکرد: عراق حمایت خود را از این مذاکرات اعلام کرده و امیدوار است روابط خوب ایران و عراق به تقویت مناسبات خوب همه کشورهای منطقه منجر شود.

او در این دیدار با اشاره به اقدامات تروریستی اخیر در عراق، تروریسم و افراطی‌گری را خطری برای منطقه دانست و لزوم همکاری‌های منطقه‌یی برای مقابله با تروریسم را یادآور شد.

رییس مجلس عراق و وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار پیرامون تلاش‌های سیاسی برای حل بحران سوریه و اجلاس آتی ژنو گفت‌وگو و تبادل نظر کردند و پایان دادن به بحران سوریه بر مبنای راهکارهای سیاسی را مورد تاکید قرار دادند.

ظریف و هیات همراه پس از دیدار کوتاه از عراق، بغداد را به مقصد اردن ترک کردند.

امور خارجه ایران بحران سوریه دولت رییس مجلس سیاست خارجی عراق کشورهای حوزه خلیج فارس گروه ۱ ۵ مبارزه با تروریسم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر