کد خبر: 139989 A

دوشارت با اشاره به اهمیت حل و فصل بحران سوریه از طریق راه حل سیاسی، نفش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حل این موضوع را بسیار مهم ارزیابی کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با وزیر اسبق امور خارجه فرانسه دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه امروز - یکشنبه - با هروه دوشارت وزیر اسبق امور خارجه فرانسه ملاقات و در خصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کرد.

دوشارت در این دیدار اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت ژئوپولیتیک، تاریخ، تمدن و فرهنگ طولانی موقعیت وِیژه‌ای را داشته و از معدود کشورهایی است که چنین سابقه طولانی را پشت سر خود دارد.

او با ابراز خرسندی از توافق هسته‌ای ژنو گفت که ایران و فرانسه باید از این فضای جدید برای توسعه رابط دوجانبه بهره‌برداری کنند.

دوشارت با اشاره به اهمیت حل و فصل بحران سوریه از طریق راه حل سیاسی، نفش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حل این موضوع را بسیار مهم ارزیابی کرد.

تخت روانچی در این ملاقات از سفر دوشارت به جمهوری اسلامی ایران به عنوان فردی که در عرصه سیاسی فرانسه دارای جایگاه است، ابراز خرسندی کرد.

او در تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع هسته‌ای، بر پایبندی دو طرف بر اجرای مفاد توافق ژنو، ماهیت صلح‌آمیز و شفاف فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تحت معاهده ان پی تی و حق هسته‌ای کشورمان از جمله غنی‌سازی در ایران تاکید کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه اظهار کرد: ایران صداقت خود را در گفت‌وگوها و اجرای توافق ژنو نشان داده و چیزی برای پنهان کردن ندارد.

او همچنین بر راه‌کار سیاسی سوریه و اهمیت حمایت نکردن از گروه‌های افراطی و تروریست تاکید کرد.

در این دیداری همچنین طرفین در خصوص تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و تحولات اتحادیه اروپایی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

امور خارجه ان پی تی بحران سوریه تمدن جمهوری اسلامی ایران فرانسه معاون وزارت امور خارجه هسته ای اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر