کد خبر: 142791 A

ظریف در نشست خبری مشترک با بیلت: / ۲ /

آقای کری در این دیدار تاکید داشتند که دولت آمریکا متعهد به پیگیری موضوع و جدی است و می‌خواهد کار به نتیجه برسد، به نگرانی‌هایی که در داخل آمریکا مطرح می‌شود، اشاره شد. / بنده نیز در این ملاقات تاکید کردم که ما معتقدیم تحریم‌ها هم غیرقانونی و هم بی‌نتیجه است. باید آمریکا از یک نگاه دیگر به این مشکل نگاه کند، باید به دنبال حل موضوع باشد و فشار بر ایران پاسخگو نخواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اصرار کردم لازمه استفاده از فرصت برای اعتمادسازی این است که طرفین به متونی که مذاکره‌کنندگان مورد توافق قرار داده اند، پایبند باشند و بی جهت متن دیگری را منتشر نکنند، افزود: امیدوارم با شروع مذاکرات در ۲۸ بهمن ماه در جلسه مشترک من و خانم اشتون و سپس ۲۹ بهمن در جلسه رسمی ایران و کشورهای ۱ + ۵ که وارد مذاکرات جدی برای راه حل نهایی می‌شویم، توافق نهایی حاصل شود. راه‌حل نهایی یک جزء غیرقابل فراموش دارد که آن رفع کامل تحریم‌هاست، نتیجه مذاکرات باید رفع همه تحریم‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در نشست مشترک خبری خود با کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد در پاسخ به سوال خبرنگار سوئدی مبنی بر اینکه ایران برای بهبود وضعیت حقوق بشر چه خواهد کرد، گفت: حقوق بشری مسئله‌ای است که باید همگان آن را رعایت کنند و ایران نیز این قاعده مستثنا نیست.

وی ادامه داد: حقوق بشر پروسه‌ای است که باید قوای مختلف به اجماع برسند و دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام بدهد هرچند که در این باره نیز اقداماتی انجام داده است و می‌خواهد به وعده‌هایش عمل کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در ۳۰ سال گذشته انتقال دولت‌ها از طریق صندوق رای صورت گرفته است، تاکید کرد: این یک پروسه دمکراتیک و ماندگار است. در انتخابات گذشته ۷۳ درصد مردم شرکت کردند و رئیس‌جمهوری با اراده خودشان انتخاب کردند و رئیس‌جمهور هم منشور حقوق شهروندی را ارائه کرده است.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار سوئدی دیگر مبنی براینکه فیلترینگ در ایران کی به پایان خواهد رسید، اظهار داشت: این یک مسئله پیچیده است. بسیاری از افراد اصرار دارند که باید از حریم اینترنت محافظت و با مسائل غیراخلاقی برخورد کرد.

وی ادامه داد: دولت با همه عناصر در حال عناصر در حال مذاکره است تا به مکانیزمی برسد تا مردم به اطلاعات دسترسی داشته باشند و از اخلاقیات هم محافظت بشود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در این باره که مقامات آمریکایی اعلام کردند جان کری در دیدار با شما اعلام کرده اجرای تحریم ها ادامه پیدا خواهد کرد، مهمترین مطالبات ایران از وزیر امور خارجه آمریکا چه بود و جزئیات این دیدار چه بوده است؟، گفت: در ملاقات آقای جان کری با بنده بیشتر وقت ما در مورد نحوه ادامه مذاکرات و رسیدن به توافق جامع بود.

ظریف خاطرنشان کرد: آقای کری در این دیدار تاکید داشتند که دولت آمریکا متعهد به پیگیری موضوع و جدی است و می‌خواهد کار به نتیجه برسد، به نگرانی‌هایی که در داخل آمریکا مطرح می‌شود، اشاره شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه فروپاشیدن تحریم‌ها یک نگرانی برای آمریکایی‌هاست، بیان کرد: ما این موضوع را می‌دانیم که این نگرانی وجود دارد. البته ما اعتقاد داریم که تحریم‌ها از ابتدا غیرقانونی بود و هیچ کمکی به حل موضوع نکرده و بارها گفته‌ایم که نتیجه تحریم‌ها نصب ۱۸ هزار سانتریفیوژی بود که اضافه شده است.

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها باعثافزایش بدبینی مردم ایران نسبت به سیاست‌هایی که باعثشده تامین غذا و دارو توسط مردم و شرکت‌های ایرانی با موانعی روبرو باشد، ابراز داشت: امیدواریم این موارد رفع شود. بنده نیز در این ملاقات تاکید کردم که ما معتقدیم تحریم‌ها هم غیرقانونی و هم بی‌نتیجه است. باید آمریکا از یک نگاه دیگر به این مشکل نگاه کند، باید به دنبال حل موضوع باشد و فشار بر ایران پاسخگو نخواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: همچنین بر ضرورت تعهد به متونی که بر آن توافق می‌کنیم، تاکید داشتند، متونی که مورد توافق قرار می‌گیرد مورد تایید دو طرف است و باید به همان‌ها متعهد باشیم، نه اینکه متون ثالثی را منتشر کنیم و مبنا قرار دهیم که آن متون نه از نظر حقوقی و نه از نظر قانونی مبنا قرار می‌گیرد و آنچه که امروز اجرا می شود آن چیزی است که در ۲۴ نوامبر در ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک مورد توافق قرار گرفت و تفاهم‌هایی که برای اجرای آن کردیم که اصلا هیچ نسبتی با آنچه که از طرف کاخ سفید پخش شده است، ندارد.

ظریف با بیان اینکه اصرار کردم لازمه استفاده از فرصت برای اعتمادسازی این است که طرفین به متونی که مذاکره‌کنندگان مورد توافق قرار داده اند، پایبند باشند و بی جهت متن دیگری را منتشر نکنند، افزود: امیدوارم با شروع مذاکرات در ۲۸ بهمن ماه در جلسه مشترک من و خانم اشتون و سپس ۲۹ بهمن در جلسه رسمی ایران و کشورهای ۱ + ۵ که وارد مذاکرات جدی برای راه حل نهایی می‌شویم، توافق نهایی حاصل شود. راه‌حل نهایی یک جزء غیرقابل فراموش دارد که آن رفع کامل تحریم‌هاست، نتیجه مذاکرات باید رفع همه تحریم‌ها باشد.

انتخابات ایران اینترنت دارو دولت آمریکا رئیس جمهور سوئد کاخ سفید وزیر امور خارجه آمریکا ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر