کد خبر: 147413 A

مشاور وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با ایلنا:

ظاهرا رئیس جمهور آمریکا مایل به حل و فصل نهایی پرونده هسته‌ای ایران است و گرنه آمریکا همانند سال ۸۲ در مذاکرات کارشکنی می‌کرد، اما اینک آمریکا پیش‌قراول و پیشرو در مذاکرات است و نمی‌خواهد مذاکرات به نتیجه نرسد.

مشاور وزیر امورخارجه تاکید کرد: برخلاف پیش‌بینی‌ها مذاکرات اخیر ایران و گروه ۱ + ۵ به نتیجه رسید و توانستیم با وجود پیچیدگی‌ها و دشواری‌های کار، در رسیدن به چارچوب و قالب مذاکرات به نتیجه برسیم.

سید علی خرم در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ در ژنو۴ گفت: وقتی ما به سابقه مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱ + ۵ پس از آغاز به کار دولت جدید نگاهی بکنیم، شاهد هستیم که فقط یک بار این مذاکرات بدون نتیجه به پایان رسید و آن زمانی بود که آقای فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در مذاکرات کارشکنی کرد و به غیر از آن، مابقی مذاکرات سازنده بودند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شد با توجه به برخی اظهارات و نشانه‌ها این دور از مذاکرات به نتیجه نرسد، اما برخلاف پیش‌بینی‌ها این مذاکرات نیز به نتیجه رسید و توانستیم با وجود پیچیدگی‌ها و دشواری‌های کار، در رسیدن به چارچوب و قالب مذاکرات به نتیجه برسیم.

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد با بیان اینکه این مذاکرات نشان داد، هم طرف ایرانی و هم گروه ۱ + ۵ همکاری و انعطاف از خویش نشان دادند، خاطرنشان کرد: ظاهرا رئیس جمهور آمریکا مایل به حل و فصل نهایی پرونده هسته‌ای ایران است و گرنه آمریکا همانند سال ۸۲ در مذاکرات کارشکنی می‌کرد، اما اینک آمریکا پیش‌قراول و پیشرو در مذاکرات است و نمی‌خواهد مذاکرات به نتیجه نرسد.

ایران دولت رئیس جمهور آمریکا سازمان ملل متحد فرانسه گروه ۱ ۵ مذاکرات هسته ای ایران وزیر امور خارجه هسته ای مذاکرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر