کد خبر: 162837 A

خشونت وافراط گرایی علاوه بر تهدید صلح و امنیت بین المللی، فرهنگ و میراثمشترک بشری را نیز مورد هجمه قرار داده است.

بوکوآ مدیرکل یونسکو که در راس هیاتی به منظور شرکت در مراسم ثبت جهانی تعدادی از نقشه های تاریخی آرشیو وزارت امور خارجه در برنامه حافظه جهانی یونسکو به تهران سفر کرده است، صبح امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا‏، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مرور همکاریهای علمی، فرهنگی و صیانت از میراثمشترک بشری بین جمهوری اسلامی ایران و یونسکو، توسعه همکاریها در بخش های مختلف را با اهمیت خواند.

ظریف با اشاره به نفوذ روز افزون خشونت و افراط گرایی در سطح منطقه ای و بین المللی گفت: خشونت وافراط گرایی علاوه بر تهدید صلح و امنیت بین المللی، فرهنگ و میراثمشترک بشری را نیز مورد هجمه قرار داده است.

وی در همین ارتباط به ابتکار جناب آقای دکتر روحانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر «جهان علیه خشونت و افراطی گریی» اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد با تصویب این ابتکار در مجمع عمومی سازمان ملل، شاهد همکاری بیشتر و ملموس تر کشورها و سازمان های بین المللی و منطقه ای برای مقابله با خشونت و افراط گرایی باشیم.

خانم بوکوآ مدیرکل یونسکو نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر خود به جمهوری اسلامی ایران گفت احساس می کنم به خانه خودم برگشتم.

وی ضمن استقبال از توسعه همکاریهای علمی و فرهنگی، جمهوری اسلامی ایران را کشوری پویا، فعال و با غنای بالای فرهنگی برشمرد. ایشان در ادامه گفت اگرچه مسائل و مشکلات امنیتی و اقتصادی بعنوان مهمترین مشکلات بین المللی تلقی می گردند، اما موضوعات و مسائل فرهنگی و تمدنی نیز بعنوان میراثمشترک بشری بایستی همواره مورد توجه و نظر باشد زیرا تنها زبان مشترک بشمار می روند که با استفاده از آنها می توان ملتها را با یکدیگر نزدیک و متحد کرد.

مدیرکل یونسکو با ابراز تاسف از رواج خشونت و افراط گرایی در سطح منطقه ای و بین المللی گفت: امروزه خشونت و افراط گرایی میراثمشترک بشری را نیز تهدید می کند.

در همین رابطه وی خواستار توجه جهانیان به مقوله فرهنگ و تمدن شد و گفت: بانی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به این مسئله اهتمام ویژه ای دارد.

بوکوآ با اشاره به ثبت ابتکارات زیادی از جمهوری اسلامی ایران بعنوان میراثمشترک بشری در یونسکو، از تلاشهای دولت و نهادهای ایرانی برای حفظ، صیانت و توسعه فرهنگ و تمدن بشری تقدیر نمود.

جمهوری اسلامی ایران جهان دبیر کل سازمان ملل دولت سازمان های بین المللی علمی و فرهنگی مجمع عمومی سازمان ملل وزیر امور خارجه ایران یونسکو امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر