کد خبر: 182482 A

ظریف در بدو ورود به وین:

آماده هستیم که نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف کنیم اما معتقدیم که تحمیل راه مذاکره نیست و هیچ وقت به تحمیل تن ندادیم و در این دور از مذاکرات هم تحمیل را نمی‌پذیریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: هر نوع زیاده‌خواهی در گفت‌وگوهای هسته‌ای وین از سوی طرف غربی، مانع پیشرفت در مذاکرات خواهد بود.

به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف که در صدر هیاتی برای شرکت در مذاکرات ایران و گروه۱ + ۵ امروز وارد وین پایتخت اتریش شد، در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در این مذاکرات آیا انتظارات بیش از اندازه غربی‌ها مانعی برای پیشرفت در این دور از مذاکرات خواهد شد یا نه، گفت: هر زمانی که انتظاراتی که بیش از اندازه و یا زیاده خواهی باشد، مانع پیشرفت در مذاکرات است.

ظریف تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز بیشتر از حقوق خود نمی‌خواهد و آماده هستیم که نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف کنیم اما معتقدیم که تحمیل راه مذاکره نیست و هیچ وقت به تحمیل تن ندادیم و در این دور از مذاکرات هم تحمیل را نمی‌پذیریم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در این دور از مذاکرات تا ۲۹تیرماه طرف‌های مذاکره کننده حتما باید وارد نگارش شوند، البته در دوره قبل وارد نگارش شدیم و درست است که موارد توافق زیاد نبود اما نگارش شروع شد.

وی با بیان اینکه در این دوره از مذاکرات باید یک مقداری روی مفاهیم دیگر هم صحبت شود، افزود: البته جزییات تکنیکی است و آنچه که مهم است این که آیا اراده سیاسی برای رسیدن به توافق وجود دارد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان کرد ما با آمادگی کامل آمدیم برای اینکه توافق در پایان این دور از مذاکرات حاصل شود و انشاء الله تا ۲۹تیرماه ما توافق جامع را داشته باشیم و به سمت اجرایی شدن آن پیش برویم.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های این دور از مذاکرات وین نیز گفت: امروز بعدازظهر با خانم اشتون دیدار خواهیم داشت البته به دلیل آنکه در ماه مبارک رمضان هستیم، قاعدتا برنامه بدون مراسم ضیافت شام است.

ظریف با بیان اینکه بعدازظهر احتمالا دیدارهای دوجانبه بین همکاران بنده و روسای هیات‌های شرکت کننده خواهد بود، ادامه داد: احتمال دارد که بیشتر به دیدارهای غیر رسمی بپردازیم و بحثکردن بین هیات‌ها تا به جلسات رسمی به دلیل انکه الان در مرحله‌ای هستیم که نیاز داریم کار را به پیش ببریم.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امروز در صدر هیاتی برای شرکت در مذاکرات ایران و گروه۱ + ۵ وارد وین پایتخت اتریش شد.

اتریش امور خارجه ایران پایتخت جامعه بین المللی جمهوری اسلامی ایران حقوق وزیر خارجه هسته ای مذاکرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر