کد خبر: 201177 A

ظریف موضوع حقوق بشر را نیز از حوزه‌های مورد توجه دو طرف خواند و خاطر نشان ساخت: احترام به اصول، ارزش‌ها، عقاید و فرهنگ کشورها یک مبنای مهم است که در گفت‌وگو و تعامل میان کشورها باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و لوکزامبورگ در دیدار امروز آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و زمینه‌ها و فرصت‌های همکاری دو کشور را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف با اشاره به اینکه تماس‌های خوبی طی این مدت کوتاه بین دو کشور برقرار شده تصریح کرد: روابط دو کشور می‌تواند در همه زمینه‌ها گسترش یابد و جمهوری اسلامی ایران مصمم به ادامه این روند است تا همکاری‌های بیشتری شکل گیرد.

وی همچنین مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی و نگرانی‌های مشترک در خصوص تروریسم و افراطی‌گری را از حوزه‌های مورد علاقه طرفین برای تبادل نظر و رایزنی مستمر توصیف کرد.

وزیر امورخارجه کشورمان تروریسم و افراطی‌گری را چالش و تهدیدی علیه منطقه و جامعه بین‌الملی توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: همه باید کمک کنند تا این معضل برطرف شود. حامیان تروریسم نیز باید در ابعاد مختلف مالی، نظامی و اطلاعاتی این حمایت‌ها را متوقف کنند.

ظریف موضوع حقوق بشر را نیز از حوزه‌های مورد توجه دو طرف خواند و خاطر نشان ساخت: احترام به اصول، ارزش‌ها، عقاید و فرهنگ کشورها یک مبنای مهم است که در گفت‌وگو و تعامل میان کشورها باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

وزیر امورخارجه لوکزامبورگ نیز ضمن با اهمیت خواندن این سفر، جایگاه ایران در منطقه را برجسته و تبادل نظر پیرامون مسائل مختلف و مشورت ها با ایران را برای لوکزامبورگ مهم خواند.

وی با ابراز خرسندی از روند تماس‌ها طی یک سال اخیر خاطرنشان ساخت: لوگزامبورگ از تقویت و گسترش گام به گام روابط استقبال می‌کند.

ژان اسلبورن ابراز امیدواری کرد در زمان باقیمانده مسئله هسته‌ای خاتمه یافته و با تاکید بر حق ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای مانند همه کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: روابط ما نباید بر پایه تحریم باشد، بلکه باید براساس احترام متقابل و همکاری شکل گیرد.

وزرای خارجه ایران و لوکزامبورگ در این مذاکرات پیرامون آخرین تحولات عراق، اوضاع فلسطین، مسئله تروریسم و امنیت بین‌المللی و سایر موضوعات مورد علاقه به تبادل نظر پرداختند.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود با مارس دی مارتولومئو رئیس مجلس و اگزاویه بتل نخست‌وزیر لوکزامبورگ دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی ایران تروریسم جمهوری اسلامی ایران حقوق بشر رئیس مجلس عراق وزیر خارجه هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر