کد خبر: 231837 A

با حضور رئیس جمهور؛

در این همایش دو روزه که وزرای خارجه و مقامات مسئول بیش از ۴۰ کشور دنیا حضور دارند، قرار است به بررسی راهکارهایی در خصوص مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی در جهان امروز پرداخته شود.

کنفرانس بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری دقایقی پیش آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کنفرانس بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سالن اجلاس سران آغاز شد.

در این همایش دو روزه که وزرای خارجه و مقامات مسئول بیش از ۴۰ کشور دنیا حضور دارند، قرار است به بررسی راهکارهایی در خصوص مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی در جهان امروز پرداخته شود.

گفتنی است یک‌سال پیش، پیشنهاد حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مورد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در مجمع عمومی سازمان ملل(۱۰ دسامبر ۲۰۱۳) در قالب قطعنامه‌ای، تصویب شد.

نکات مهم و برجسته قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری به شرح زیر است:

۱: مفهوم خشونت در این سند به گونه‌ای تبیین شده است که از تهدید و توسل به زور علیه تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها تا نابردباری منتهی به افراط گرایی خشن را مصداق اقدام‌های خشونت‌آمیزی دانسته که جان افراد بی‌گناه را هدف قرار داده و باعثتخریب آثار تمدنی و آواره شدن غیرنظامیان و تهدیدی علیه امنیت فردی و جمعی انسان‌هاست.

۲: تجهیز و تسهیل جنگ‌ها و درگیری‌های مسلحانه داخلی و بین‌المللی و بسترسازی برای اشغال کشورها علاوه بر محتوای خشونت‌آمیز آنها، از عوامل مهم ایجاد و گسترش افراط گرایی خشونت‌آمیز است که حقوق انسان‌ها را نقض می‌کند.

۳: توجه به خشونت در این قطعنامه از شعار یا توصیف سیاسی صرف خارج و به صورت راهکارهای حقوقی مطرح شده است و مسئولیت و تکلیف کشورها را مورد تأکید قرار داده تا در مراحل بعد ضمانت‌های اجرایی جهت مواد مندرج در قطعنامه پیش‌بینی شوند.

۴: حفظ صلح از مسئولیت‌های اصیل و بنیادین کشورهاست که این امر چنانچه عاری از حمایت بدون تبعیض از حقوق بشر باشد، قابل تحقق نیست.

۵: صلح عادلانه با رعایت قواعد حقوق بشر می‌تواند همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها را به ارمغان آورد.

۶: احترام به استقلال سیاسی و تساوی حاکمیت دولت‌ها بدون زیاده‌خواهی با تحرکات مداخله‌جویانه از جمله تکالیف بین‌المللی دولت‌هاست.

۷: قطعنامه با در نظر گرفتن اصول قطعنامه ۲۶۲۵ مجمع عمومی تأکید دارد، رویه مداخله‌جویانه در هر کشور یا هر شکلی ناقض روح منشور ملل متحد و صلح و امنیت بین‌المللی است.

۸: هرگونه اقدام زورمدارانه نظامی، سیاسی یا اقتصادی ممنوع بوده و کشورها باید اختلاف‌های خود را از طریق صلح‌آمیز حل و فصل کنند.

۹: در مقدمه قطعنامه تعدادی اسناد بین‌المللی مورد اشاره قرار گرفته است که در آنها علاوه بر تلاش برای تحت سیطره در آوردن مردم یک کشور توسط کشور دیگر، هرگونه خدشه و خلل جزئی یا کلی در وحدت ملی کشورها نیز می‌تواند زمینه خشونت و افراط گرایی را فراهم آورد.

۱۰: حل اختلاف‌ها بر اساس مذاکرات مبتنی بر حسن نیت به تحکیم صلح بین ملت‌ها کمک شایانی می‌کند.

۱۱: چنانچه حقوق انسان‌ها به طور واقعی و به دور از اغراض سیاسی مدنظر باشد، اقدام‌های ضدتروریستی و ضدسلاح‌های کشتار جمعی با رعایت اصول حقوق بشر ملت‌ها در تناقض نبوده و هیچیک دیگری را به مخاطره نمی‌اندازد. هر یک از اقدام‌های سلبی و ایجابی مقوم یکدیگر خواهند بود. مقابله با خشونت و افراط گرایی خشونت‌آمیز براساس حاکمیت قانون که امری پذیرفته شده توسط جامعه جهانی است، امکان‌پذیر است.

۱۲: جایگزین کردن تفاهم و گفت‌وگو به جای خشونت و نابردباری از طریق آموزش

۱۳: آموزش روابط حقوقی صحیح بین مردم و ملت‌ها و تقویت احترام به کرامت انسان‌ها در هر مکان و زمان با رعایت اعتدال

م: احترام به مذاهب و ارزش‌های مذهبی و جلوگیری از توهین به این ارزش‌ها باعثتوسعه فرهنگ صلح و عدالت و بردباری می‌شود.

۱۴: این قطعنامه با اشاره به قطعنامه ۵۳/۲۴۳ مجمع عمومی تعهد کشورها به حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها، تعهد به حق توسعه و ایجاد مهارت‌های گفت‌وگو و مذاکره با حسن نیت را مورد تأکید قرار داده است.

۱۵: نهادینه شدن فرهنگ صلح در ارزش‌ها، رویکردها و سبک زندگی در عرصه بین‌المللی

تاکنون در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی خمینی، ‌ حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدمحمود دعایی، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین علی‌اکبر ناطق نوری، ‌ حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی یونسی٬ صالحی امیری٬ شهیندخت ملاوردی٬ سلطانی‌فر٬ محمد نهاوندیان‌، علی جنتی، ‌ مرتضی سرمدی٬ علی‌اکبر صالحی و بهروز کمالوندی حضور یافته اند.

استقلال جنگ جهان حسن روحانی خشونت دولت رئیس جمهور علی اکبر ناطق نوری مجمع عمومی سازمان ملل مسالمت آمیز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر