کد خبر: 235888 A

خرم در گفت‌وگو با ایلنا:

ایستادگی موضوعی است که از سوی طرف ایرانی و تیم مذاکره کننده در این مدت کاملاَ مشهود و ملموس بوده است و اینکه در این نامه هم بدان اشاره شده است جوابی به افراد دلواپس در داخل کشور بوده است.

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل تاکید کرد: هدف اول از انتشار این نامه علنی شدن دیپلماسی کشورمان است تا مردم جهان بدانند که ایران در مذاکرات و مباحثآن صادق بوده و هدف دیگر این است که افکار عمومی بدانند ایران با این نامه می‌خواهد معضل اصلی مذاکرات را نشان دهد.

سیدعلی خرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به نامه وزیر خارجه کشورمان خطاب به همتایان خود در سراسر کشور گفت: ارسال نامه وزیر خارجه کشورمان به همتایان خود در واپسین روزهای سال ۲۰۱۴ میلادی به نوعی در تقابل با تبلیغات رسانه‌ای سوء غرب ارزیابی می‌شود تا به دنیا اعلام نماید که تبلیغات رسانه‌ای علیه ایران و عدم انعطاف کشورمان در مذاکرات یک برنامه از پیش تعیین شده است تا چهره ایران را مخدوش نشان دهند.

وی ادامه داد: هدف اول از انتشار این نامه علنی شدن دیپلماسی کشورمان است تا مردم جهان بدانند که ایران در مذاکرات و مباحثآن صادق بوده و هدف دیگر این است که افکار عمومی بدانند ایران با این نامه می‌خواهد معضل اصلی مذاکرات را نشان دهد.

این کار‌شناس سیاست خارجی با اشاره به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران اظهار داشت: بخشی از این نامه اشاره به صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد که آقای ظریف می‌خواهد این موضوع را به سمع و نظر جهان برساند و بخش دیگر آن در خصوص تحریم‌ها صحبت می‌کند چراکه وزیر امور خارجه کشورمان در این خصوص می‌خواهند بگویند که چون فعالیت ما یک فعالیت صلح‌آمیز است باید تحریم‌ها از بین برود و بدین صورت درصدد است تا نحوه فعالیت خود را توضیح داده و روشن کند.

خرم در پاسخ به اینکه روش لغو تحریم‌ها چگونه خواهد بود؟ تصریح کرد: چند فرضیه در پیش است؛ یعنی گفته می‌شود اول تعلیق صورت گیرد و بعد لغو تحریم‌ها یا اینکه این تحریم‌ها به صورت گام به گام صورت پذیرد که طرح لغو گام به گام تحریم‌ها بیشتر مد نظر است به طوری که طرفین هر کدام با نشان دادن حسن نیت خود یک گام به جلو بردارند و فضای اعتمادسازی متقابل را به وجود آورند.

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل با اشاره به ایستادگی تیم مذاکره‌کننده در مقابل زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل خاطرنشان کرد: ایستادگی موضوعی است که از سوی طرف ایرانی و تیم مذاکره‌کننده در این مدت کاملاَ مشهود و ملموس بوده است و اینکه در این نامه هم بدان اشاره شده است جوابی به افراد دلواپس در داخل کشور بوده است.

وی با اشاره به فتوای رهبری در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای که در نامه اخیر وزیر خارجه کشورمان به آن اشاره شده بود، ابراز داشت: فتوای رهبری مورد استناد گروه ۱ + ۵ است و آن را قبول دارند اما آن‌ها می‌گویند که می‌خواهیم مطمئن شویم که فعالیت ایران یک فعالیت صلح‌آمیز است یا خیر.

ایران تبلیغات جهان سازمان ملل سیاست خارجی فعالیت های هسته ای گروه ۱ ۵ مد وزیر امور خارجه وزیر خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر