کد خبر: 246491 A

برای گسترش روابط دوجانبه؛

تخت روانچی در دیدار با رییس کمیته سیاست‌خارجی پارلمان ایرلند٬ با اشاره به مذاکرات جاری هسته‌ای ایران با گروه ۱ + ۵، بر اراده تهران برای دسترسی به توافق جامع هسته‌ای تأکید کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه برای گسترش روابط دوجانبه تهران - دوبلین٬ به ایرلند سفر کرد.

به گزارش ایلنا٬ مجید تخت روانچی در دیدار با پت برین رییس کمیته سیاست خارجی پارلمان ایرلند که در جریان سفر رسمی‌اش به این کشور صورت گرفت، با اشاره به مذاکرات جاری هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱ + ۵، بر اراده تهران برای دسترسی به توافق جامع هسته‌ای تأکید کرد.

در این ملاقات، همچنین اهتمام دو کشور بر ارتقای روابط مورد تاکید قرار گرفت و معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اولویت‌های سیاست خارجی تهران در روابط با کشورهایی مانند ایرلند را مورد تاکید قرار داد.

این دو مقام ایرلندی و ایرانی با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور، بر ضرورت گسترش مبادلات تجاری در حوزه‌های صنایع دارویی و پزشکی، صنایع غذایی، کشاورزی، پتروشیمی و فناوری اطلاعات تأکید کردند.

در این دیدار تخت‌روانچی و پت برین ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری میان دو کشور و زمینه‌های گسترش آن را مورد بررسی و گفت‌وگو قرار دادند.

دو طرف همچنین تحولات منطقه‌ای به ویژه عراق و سوریه و خطر رو به گسترش تروریسم را مورد بحثو تبادل نظر قرار دارند و بر لزوم مشورت و رایزنی در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید شد.

تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در جریان سفرش به دوبلین قرار است علاوه بر ملاقات با همتای ایرلندی خود با رئیس سنا، وزیر مشاور در امور خارجه، وزیر کشاورزی، رئیس گروه دوستی پارلمانی و رئیس موسسه امور بین‌المللی و اتحادیه اروپایی این کشور دیدار کند.

ایران ایرلند سوریه سیاست خارجی صنایع غذایی فناوری اطلاعات کشاورزی گروه ۱ ۵ وزیر خارجه هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر