کد خبر: 110315 A

خباز در گفت‌وگو با ایلنا:

دیگر مثل گذشته به جرم اصلاح طلب بودن برای افراد پرونده نمی‌سازند / رییس جمهور سعی دارد شرایط تشکیل سازمان‌های مردم نهاد را فراهم کند / فضای برای ائتلاف اصلاح‌طلبان آماده است.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب خواستار تشکیل سازمان‌های مردم نهاد در کشور شد.

محمد رضا خباز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم ائتلاف اصلاح طلبان و به وجود آمدن تشکلی واحد در این جناح گفت: پیش از پرداختن به ضرورت ائتلاف اصلاح طلبان باید گفت که جای بسیاری از تشکل‌های مردم نهاد در کشور خالی است و اثری از سازمان‌های غیر دولتی اجتماعی نیز دیده نمی‌شود که خود مردم کارهای حکومتی را انجام دهند.

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور گفت: رییس جمهور نیز به این مساله اشراف کامل را داشته و سعی دارد شرایط تشکیل سازمان‌های مردم نهاد را فراهم کند. با این کار مردم احساس می‌کنند نقش اصلی را در حکومت ایفا می‌کنند و این امر باید عملی شود و نه اینکه در حد شعار باقی بماند.

محمد رضا خباز در خصوص ضرورت استفاده از تجربیات دولتمردان گذشته گفت: هر یک از دولت‌های گذشته فراز و فرود‌هایی داشته‌اند و این فراز و فرود‌ها تجربیاتی را در اختیار آن‌ها گذاشته است و می‌توان گفت هیچ یک از دولتمردان امروز دولتمردان بیست سال پیش نیستند و تجربیات گران سنگی را به دست آورده‌اند و دیده‌اند که حکومت کردن کار آسانی نیست و مدیریت‌های کلان با اظهار نظر فردی بسیار متفاوت است و به این نتیجه رسیده‌اند که باید به خرد جمعی مراجعه کرد.

نماینده پیشین مجلس شوراب اسلامی با تاکید بر اینکه اگر در عرصه قدرت مبنا بر نظرات فردی باشد خودکامگی را به دنبال دارد و خودکامگی سبب روی گردانی مردم خواهد شد، گفت: اصلاح طلبان امروز همچون اصلاح طلبان دوره ششم مجلس نیستند و تجربیات بیشتری راآموخته‌اند و روزگاری را دیده‌اند که همهٔ قدرت و هر سه قوه در اختیار اصولگرایان بوده است اما گله‌ها و انتقادات مردم نسبت به همهٔ دوره‌های پس از انقلاب بیشتر بوده است.

وی گفت: با توجه به تجارب قبلی اگر اصلاح طلبان به یک اجماع برسند و اطلاعات و تجربیات و توانمندی‌های خود را متمرکز کنند این امر آثار مثبتی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. البته فضای کنونی هم برای چنین ائتلافی آماده است چرا که دیگر مثل گذشته به جرم اصلاح طلب بودن برای افراد پرونده نمی‌سازند و می‌شود زمینه را فراهم کرد تا اصلاح طلبان با یک همدلی، هماهنگی‌های لازم را برای خدمت به مردم و دفاع از منافع ملی به وجود آورند.

خباز با بیان اینکه میزان تجربه کار حزبی در ایران بسیار پایین است و به همین دلیل شاهد کارهایی غیر حزبی از سوی کسانی هستیم که در احزاب اصلاح طلب فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: حزب را می‌خواهیم ولی از مسئولیت‌های حزبی دوری می‌کنیم و به قولی گوشواره را می‌خواهیم ولی گوش را خیر؛ اگر فردی بخواهد وارد یک جریان حزبی شود باید به همهٔ ملزومات آن پایبند باشد و اگر هم نخواست و روحیهٔ تکروی در او بیشتر بود نباید به حزب روی بیاورد.

وی گفت: حضور در حزب علاوه برآنکه آثار مثبت فراوانی دارد اما انسان را محدود می‌کند. کسانی که در احزاب فعالیت می‌کنند در تصمیمات جمعی باید تابع جمع باشد و پیش از رسیدن به نظر نهایی باید دیدگاه‌های خود را مطرح کنند و در ‌‌نهایت نظر جمع را بپذیرند.

اصلاح طلبان اصولگرایان انقلاب ایران جرم دولت رئیس جمهور رییس جمهور محمد رضا خباز معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر