کد خبر: 111814 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

اگر اختلاف‌نظرهای مسئولان بر مدار رأی اکثریت مردم باشد، باعثتقویت بنیه‌های کشور در همه زمینه‌ها می‌شود / دمکراسی بر پایه رأی اکثریت است و هیچ اقلیتی نمی‌‌تواند به بهانه‌های مختلف به خواسته‌های مردم بی‌احترامی کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از فعالین سیاسی از استان‌های آذربایجان شرقی و زنجان و تهران، با اشاره به روح مردمی انقلاب اسلامی از شروع مبارزه تا پیروزی و سالهای پس از آن، گفت: در هر مقطعی که مردم به میدان آمدند، اهداف انقلاب تأمین شد.

به گزارش ایلنا، ایشان دوران دفاع مقدس را بهترین مصداق برای صبر و استقامت مردم دانست و گفت: پیروزی‌های نظامی در مقاطع مختلف جنگ به پیروزی سیاسی ختم شد که وعده الهی برای مؤمنان صبور است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری آیاتی از قرآن کریم برای تأکید بر نقش مردم در برپایی حکومت‌ها و تشکیل حکومت اسلامی در مدینه گفت: اگرچه خداوند می‌تواند با اراده آسمانی خویش هر غیرممکنی را ممکن نماید، اما در پیام‌های وحیانی به پیامبر(ص)، پیروزی اسلام را علاوه بر وعده نصر الهی به مصداق آیه ۶۱ انفال که می‌فرماید «اَیَّدکَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤمِنین»، معلول حضور در صحنه مردم می‌دانند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش با ارائه تحلیلی تاریخی از روند تشکیل حکومت‌ها، گفت: سیر طبیعی پیروزی‌های سیاسی و اجتماعی، حضور مردم است و غیر از این، حتی اگر با کودتاهای خونین یا اشغال نظامی باشد، دوامی نخواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به آیات سوره نصر، حضور «فوج فوج» مردم را ضرورت تشکیل حکومت‌ها براساس تعالیم اسلام دانست و با تأکید بر آیه «امتاً وسطا» گفت: براساس تعریفی که قرآن از اعتدال دارد، افراط و تفریط در زمینه‌های اخلاقی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روابط خارجی محکوم به سقوط است.

ایشان با تأکید بر لزوم تعمیق اندیشه اعتدال در جامعه، اختلاف‌نظرها را با رعایت اخلاق مفید دانست و گفت: اگر اختلاف‌نظرهای مسئولان بر مدار رأی اکثریت مردم باشد، باعثتقویت بنیه‌های کشور در همه زمینه‌ها می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دسترسی به اجماع کامل سیاسی در کشورها را تقریباً غیرممکن دانست و گفت: دمکراسی بر پایه رأی اکثریت است و هیچ اقلیتی نمی‌‌تواند به بهانه‌های مختلف به خواسته‌های مردم بی‌احترامی کند.

ایشان غصب اراده مردم را یک ظلم سیاسی دانست و گفت: همه باید این جمله رهبری را که رأی مردم حق‌الناس است، رأی‌العین خود قرار دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ضمن تشکر از مردمی که با تحمل رنج سفر، از استان‌های مختلف در دیدار حضور داشتند، گفت: حق این است که ما برای تشکر از شما بیاییم.

در آغاز این دیدار که اعضای جبهه حماسه تدبیر و توسعه ایران اسلامی، ستاد یاران آیت‌الله هاشمی در آذربایجان، جامعه اسلامی دانش‌آموختگان سیاسی ایران(جادسا)، جامعه هنرمندان اهل قلم، جمعیت جهادگران ولایی و جمعی از فعالین سیاسی استان‌های آذربایجان شرقی، زنجان و تهران حضور داشتند، ده نفر به نمایندگی از حاضران به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند.

اخلاق استان های مختلف ایران ایران اسلامی جنگ دوران دفاع مقدس رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عضو مجلس خبرگان رهبری هاشمی رفسنجانی پیامبر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر