کد خبر: 111985 A

نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری:

رشد اقتصادی منفی ۵ درصد را در هیچ دوره‌ای حتی در دوره موشک باران و پس از جنگ نیز نداشتیم / ۱۲ درصد تورم از ناحیه مسکن مهر در کشور ایجاد شد / به عملکرد دولت یازدهم امیدواریم / جبهه پیروان خط امام و رهبری اتاق فکر تشکیل داده است.

نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: ادبیات فاخر در سیاست خارجی جای مهمی دارد من نه سیاست خارجی دوره اصلاحات که مبتنی بر دیپلماسی لبخند بود را قبول داشتم و نه دیپلماسی اخم دولت احمدی‌نژاد را البته این‌ها ابزاری هستند که باید به موقع از آن استفاده شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا باهنر در همایش جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه فلسفه این جلسه به پیشنهاد آقای عسگراولادی بود، گفت: بحثپیش‌تر ما براین بود که برای بهتر کارکردن دولت با یکدیگر همنوایی کنیم برهمین اساس ما جلسات متعددی در شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری داشتیم تا به جمع بندی برسیم.

وی با اشاره به اینکه جبهه پیروان باید در برخی رفتارهای سیاسی و سرمایه‌های اجتماعی خود تجدید نظر کند گفت: در بررسی‌های صورت گرفته حدود ۳۲ مورد اشکال به کارهای گذشته خود لیست کردیم.

باهنر در خصوص تحلیل انتخابات و نحوه روی کار آمدن روحانی عنوان کرد: افکار عمومی ظرف ۱۴ سال دچار مشکلاتی بودند آن‌ها ۸ سال تندروی اصلاح طلبانه که اوج آن به سال ۷۸ و مسئله کوی دانشگاه می‌رسد تجربه کردند و۸ سال نیز گرفتار افراطی‌گری توسط دولت آقای احمدی‌نژاد بودند که منتصب به اصولگرایی بود ولی خودش علاقه‌ای نداشت که خود را منصوب به جریان اصولگرا کند.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با تأکید براینکه مردم از این ۱۶ سال به اعتدال پناه بردند، گفت: مردم ما در رقابت‌های انتخاباتی روحانی را سمبل اعتدال یافتند البته آقای روحانی نیز فردی نیست که برای انتخابات شعار غیرواقعی بدهد. وی ۲۰ سال در مجلس بود ۱۶ سال ان را نیز من در کنارش در مجلس بودم و می‌دیدیم که وی دنبال خردگرایی بود به گونه‌ای که در مجلس نیز جلسه‌ای تحت عنوان جلسه عقلا گذاشته بود و برای جلو بردن کار‌ها از هر دو جناح در این جلسه دعوت می‌کرد که فکر بسیار موثر و خوبی بود.

وی افزود: البته آنچه گفته شد بخشی از دلایل انتخاب روحانی توسط مردم بود اما علت تامه نبود در سال ۷۶ نیز از یک سال قبل ما در جبهه پیروان اتفاق نظر کامل داشتیم و کاندیدایمان مشخص بود. هر کس که از اصلاح طلبی زخمی خورده بود در جمع ما قرار داشت اما نتیجه انتخابات به گونه‌ای دیگر رقم خورد. بنابراین هیچ فردی نباید در مورد علت این انتخابات نیز به دنبال علت تامه بگردد چرا که دلایل زیادی بود.

باهنر با اشاره به اینکه از ابتدا شعار ما در جبهه پیروان این بوده که از دولت یازدهم حمایت و دفاع می‌کنیم، گفت: اما این به شرطی است که دولت براساس اعتدال و خرد گرایی و وحدت بیشتر حرکت کند. من پس از انتخابات نیز گفتم که کاندیدا‌ها یا بسیار دریادل هستند و یا متوجه نیستند که چه مسئولیتی را می‌پذیرند. باید به این دولت هر مقدار که بتواند مشکلات را کاهش دهد کمک کنیم.

نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه روحانی عنوان کرد که من ظرف ۱۰۰ روز خواهم گفت که چه کشوری را تحویل گرفته‌ام، گفت: البته بنده خیلی موافق این کار نیستم و شاید کار خوبی نباشد اما ما دیدیم که در جریان این گزارشات نرخ تورم و بیکاری و رشد اقتصادی تقریبا در طول بعد از انقلاب بی‌نظیر بود. به گونه‌ای که ما شاخص رشد اقتصادی منفی ۵ درصد را در هیچ دوره‌ای حتی در دوره موشک باران و پس از جنگ نیز نداشتیم. در دوره هاشمی یک بار به تورم ۴۰ درصد رسیدیم اما شاید این امر کمتر از یک سال طول کشید و براساس نکته‌هایی که نوشته شد این تورم جبران شد. دولت یازدهم باید خیلی همت کند و همگرایی نیز در کشور نیز باید باشد تا مشکلات حل شود.

باهنر با بیان اینکه نباید به شکل صفر و صد برخورد کنیم، گفت: تلاش دولت در زمینه اقتصادی بسیار خوب بوده. رویکردهای دولت بسیار عالی بود و به نظر می‌رسد با این رویکرد‌ها مشکلات گذشته که به دلیل برخی رویکردهای غلط ایجاد شده است قابل جبران هستند. البته ما مثل سایرین امیدوار نیستیم که این مشکلات ۶ ماهه حل شود اما خیلی به حل مشکلات امیدواریم.

وی با بیان اینکه حدود نیمی از تورم ۴۴ درصدی امروز ما ناشی از مشکلات ساختاری است، گفت: همه ما در خرج کردن مسابقه می‌دهیم به نظر من کمتر از سه یا چهار سال نمی‌توان مشکلات را حل کرد اما نیمی دیگر از تورم را می‌توان در برنامه‌ای ۶ ماه و یا یک ساله کنترل کرد.

باهنر با اعلام اینکه تنها ۱۲ درصد تورم از ناحیه مسکن مهر در کشور ایجاد شد گفت: درست است که تصمیمات مهم شجاعت می‌خواهد اما بی‌خردی و بی‌باکی نمی‌خواهد. نباید فراموش کرد که در جریان این طرح خانواده‌هایی مسکن دار شدند که از نسل‌های گذشته‌شان زیر یک سقف نخوابیده بودند اما در مقابل ۱۷ میلیون خانوار این تورم سنگین را تحمل می‌کنند ما معتقدیم با اصلاح برخی سیاست‌ها می‌توانستیم کاری کنیم که هم این افراد مسکن دار شوند و هم اینکه تورم این چنینی پیش نیاید دولت یازدهم نیز باید روی این بخش‌ها کار کند.

نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری افزود: در بحثیارانه‌ها همانطور که آقای روحانی گفتند هر ماه ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیارد تومان کم داریم از سوی دیگر نمی‌توانیم دوباره از بانک مرکزی نیز استقراض کنیم چرا که تورم بد‌تر می‌شود. بنابراین سرهر ماه دولت باید برای تأمین این منابع از بنگاه‌ها کلاه بگرداند در حالی که اینگونه بنگاه‌ها فرو می‌ریزند و تورم افزایش پیدا می‌کند دولت در اینجا باید تصمیمات شجاعانه بگیرد.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری اظهارات نوبخت سخنگوی دولت مبنی براینکه فرآورده‌های نفتی را تا پایان سال گران نخواهیم کرد صحبتی ناپخته خواند و گفت: ما هم اکنون به ۷۳ میلیون نفر یارانه می‌دهیم به هر حال حداقل دو دهک وجود دارند که نیاز به دریافت ۴۵ هزار تومان یارانه ندارند البته دولت می‌گوید شناسایی این افراد کار سختی است ما می‌گوییم حداقل می‌توان بخشی از آن‌ها را شناسایی و دو دهک را حذف کرد. ما در قانون این مجوز را داده‌ایم که دولت به اندازه تورم، قیمت فرآورده‌های نفتی را افزایش دهد بنابراین دولت می‌تواند به طور مثال بگوید بنزین کوپنی نداریم و همه براساس لیتری ۷۰۰ تومان حساب می‌شود این می‌تواندکسری ماهانه را جبران کند.

وی افزود: با توجه به اینکه دولت اعلام می‌کند در بحثهدفمندی یارانه‌ها امسال نمی‌توان کاری کرد ما می‌گوییم اگر هیچ کاری در این زمینه تا پایان سال صورت نگیرد اسفند ماه تورم ۴۴ درصدی به ۴۸ درصد می‌رسد. درحالی که اگر دولت بتواند تا پایان سال این تورم را در حد ۳۴ درصد نگه دارد باید به آن آفرین گفت.

باهنر با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت در برخی گزارش‌های خود اقرار می‌کند، گفت: دولت اعلام کرده که اگر چه کالای اساسی پیش از این کم بوده اما هم اکنون تاپایان سال در انبار‌ها کالای کافی وجود دارد. در این مورد مشخص است که این خرید‌ها را دولت قبل انجام داده و این کالا‌ها دو یا سه ماه روی کشتی بوده ظرف ۴۵ روز که نمی‌توان کالای اساسی را تهیه کرد. البته دولت در بحثکاهش قیمت دارو که بویژه به بیماران خاص فشار بسیاری را آورده بود عملکرد خوبی داشته و قدم‌های امیدوارکننده‌ای برداشته است.

وی با تأکید براینکه قصد من نقد دولت نیست گفت: ما احساس می‌کنیم باید به دولت کمک کنیم قبول داریم که دولت اعتدال گرا می‌خواهد افکار عمومی را به خود جذب کند. اما مرضی که در همه دولت‌ها و همچنین در مجلس نیز وجود دارد این است که یک نفر که می‌آید می‌خواهد همه گذشته را کنار بگذارد در حالی که این رویه خوب نیست در همه دنیا وقتی دولتی روی کار می‌آید حداقل صد نفر عوض می‌شوند.

باهنر افزود: همانطور که شاهدیم پس از انتخابات وقتی از آقای روحانی پرسیده شد آیا شما اتوبوسی کابینه خود را تشکیل می‌دهید گفت ما نمی‌خواهیم با اتوبوس برویم. اما سوال اینجاست آن‌ها که بدون بلیط سوار اتوبوس شده‌اند تعداد این افراد چه میزان است؟ اینکه قرار باشد اصل بر تغییر قرار گیرد موجب نگرانی است. من با مسئولان سطح بالای دولت نیز در این خصوص صحبت کردم درست است که برخی صلاحیت استانداری نداشتند اما نمی‌توان گفت از سی استاندار هیچ یک به درد نمی‌خورد حداقل ۵ استاندار دولت احمدی‌نژاد می‌توانستند باقی بمانند. البته زمانی تغییرات معنا دار است و گفته می‌شود سیاست ما اعتدال است و فلان فرد به سیاست‌های ما نمی‌خورد اما گاهی تغییر به صرف تغییر انجام می‌شود که این هزینه زا است. البته ما نمی‌گوییم دست دولت باید بسته باشد اما نباید این گونه باشد که ما خود را از نیروهای مدیریتی محروم کنیم خود من معتقد بودم که حتی چند وزیر دولت احمدی‌نژاد نیز قابل استفاده بودند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مسئله سیاست خارجی یادآور شد: سیاست‌های راهبردی و اصولی کشور هیچ تغییری نکرده است شورای عالی امنیت ملی سیاست‌های خارجی کشور را بررسی و تصویب می‌کند وپس از اینکه این سیاست‌ها به تأیید رهبری رسید لازم الاجرا است و هیچ فردی حق ندارد از آن عبور کند. این سیاست‌ها کاملا روشن است و محور همه آن‌ها نیز منافع ملی است که با رفت و آمد دولت‌ها تغییری نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه من معتقدم بالای خط قرمز‌ها جای مانور زیادی وجود دارد، گفت: ادبیات فاخر در سیاست خارجی جای مهمی دارد من نه سیاست خارجی دوره اصلاحات که مبتنی بر دیپلماسی لبخند بود را قبول داشتم و نه دیپلماسی اخم دولت احمدی‌نژاد را البته این‌ها ابزاری هستند که باید به موقع از آن استفاده شود.

باهنر با اشاره به سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به نیویورک این سفر را حامل پیام‌های جدیدی دانسته و گفت: دولت در این سفر از استراتژی نرم قهرمانانه رهبری استفاده کرد و دولت گفت که ما به دنبال بازی برد - برد هستیم. بنابراین اگر آمریکا نیز به دنبال همین بازی باشد می‌تواند با ما کار کند در غیر این صورت ما به خوبی احساس می‌کنیم قرار نیست که ما از اصول خود کنار برویم در یک بازی برد - برد شاخص‌ها کاملا مشخص است من معتقدم نتیجه اولیه توصیه های رهبری را آغاز بازی برد - برد دولت در ژنو روشن می‌شود که آیا گروه ۱ + ۵ آمادگی شرکت در این بازی را دارد یا خیر.

باهنر با اشاره به اینکه حتی اگر آمریکا در صحبت‌های خود اظهار کند که انرژی اتمی ایران را به رسمیت می‌شناسد مهم نیست گفت: غنی سازی ۲۰ درصدی ما باید به رسمیت شناخته شود چرا که رهبری گفته‌اند ما تعهد داریم که از صلح آمیز بودن مسئله هسته‌ای منحرف نشویم. اینکه آمریکایی‌ها یک روز به وزیر خارجه ما یک چیز بگویند و روز دیگر به نتانیاهو چیز دیگر استراتژی مناسبی نیست. من معتقدم گروه ۱ + ۵ نباید این موقعیت را از دست دهد چرا که حقوق ما روشن و تعریف شده است. فتوای رهبری نیز کاملا مشخص است برهمین اساس ما نه می‌خواهیم و نه علاقه داریم و نه نیاز داریم که سمت سلاح‌های کشتار جمعی برویم چرا که آن را حرام می‌دانیم و مطالعات جامعه‌شناختی که غربی‌ها از ما دارند هم می‌دانند در فرهنگ شیعه فتوای یک مرجع چه جایگاهی دارد بنابراین آن‌ها نباید خود را به نفهمی بزنند.

نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری افزود: در بحثتاکتیک‌ها نیز رهبری ضمن دفاع از دولت فرمودند که برخی رفتار‌ها ضروری نبود اینکه ما فکر کنیم که دوران آب شدن یخ‌ها فرا رسیده است اشتباه کرده‌ایم یخ میان ما و آمریکا به این زودی آب نمی‌شود به نظر من ما به دوران مدیریت دشمنی رسیده‌ایم درست است که اختلافات با آمریکا داریم اما باید آن را به گونه‌ای مدیریت کنیم که هر دو طرف حداقل زیان را ببینند چرا که داستان ۵۰ ساله ما با آمریکا به راحتی حل نمی‌شود اما معتقدیم می‌توانیم دشمنی‌ها را عقلایی کنیم تا هزینه این دشمنی کاهش یابد.

وی با بیان اینکه ما به عملکرد دولت یازدهم امیدواریم گفت: باید سعی کنیم کار‌ها را براساس واقعیت‌ها جلو ببریم و از برخی حرکت‌ها به شکل غیرطبیعی مشعوف نشویم تغییرات باید در حد ضرورت پیگیری شود مردم هم توقع نداشته باشند مشکلات یک شبه حل شود اما آن‌ها باید قدم‌های ملموسی را برای حل مشکلاتشان حتی تا پایان سال ۹۲ احساس کنند.

وی گفت: جبهه پیروان خط امام و رهبری برای فعالیت‌ها و کارهای بعدی‌اش اتاق فکری تشکیل داده و تحولات را رصد می‌کند تا کارها را جمع وجور کرده و ارتباط بیشتری داشته باشد.

بیکاری تورم جبهه پیروان خط امام جنگ دارو دولت مسکن مسکن مهر یارانه ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر