کد خبر: 112374 A

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام؛

با حضور رؤسای قوه مجریه و مقننه، وزیر اطلاعات، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام مواردی از سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی به تصویب رسید.

بررسی و تدوین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، در این جلسه که علاوه بر اکثریت اعضا و رؤسای قوه مجریه و مقننه، وزیر اطلاعات، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز به عنوان مدعو حضور داشتند، ابتدا نظرات پیشنهادی کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری مجمع در مورد سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی مطرح شد و پس از بحثو بررسی اعضا، مواردی از این سیاست‌ها به تصویب رسید.

در مقدمه این سیاست‌ها آمده است: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله و با رویکردی حماسی، جهادی، انعطاف‌پذیر، فرصت‌ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ می‌گردد:

همچنین موارد زیر به تصویب رسید:

۱ - تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی، حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط.

۲ - پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه‌‌ی جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان.

۳ - محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد، با تقویت عوامل تولید و توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری، ایجاد بستر رقابت در تولید با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های متنوع مناطق کشور براساس آمایش سرزمینی، با هدف دستیابی به جایگاه بهینه‌ی بهره‌وری در توسعه اقتصاد ملی.

ادامه بررسی و تدوین این سیاست‌ها به جلسات آتی مجمع موکول شد.

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بهره وری جامعه رئیس جمهور رشد سرمایه مجمع تشخیص مصلحت نظام معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر