کد خبر: 113777 A

عظیمی در گفت‌وگو با ایلنا:

با سیاست گذاری مجمع تشخیص مصلحت نظام می توان مانع برخورد دولت ها با احزاب شد / احزاب کنونی کارایی اصلی حزب ها را ایفا نمی کنند

سخنگوی جامعه نمایندگان ادوار مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند با همکاری دولت یازدهم سیاست گذاری‌های کلی را تبیین کند تا دولت‌ها نتوانند مانع رشد و فعالیت‌های احزاب شوند.

رویکرد دولت یازدهم نسبت به احزاب مثبت است و امیدواریم تعامل مثبتی بین احزاب و دولت شکل گیرد.

محمد عظیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه در ایران حزب به معنای واقعی که بتوانند اثر گذاری داشته باشند وجود ندارند، گفت: احزاب کنونی کارایی اصلی حزب‌ها را ایفا نمی‌کنند و فعالیت گسترده‌ای انجام نمی‌دهند و باید رشد کنند تا بتوان کار حزبی را به معنای واقعی شاهد باشیم و در این راه دولت می‌تواند مساعت‌های خوبی داشته باشد.

وی افزود: در هر زمانی و در هر دولتی با احزاب سلیقه‌ای برخورد شده و در دوره‌ای به خاطر حمایت‌های دولت احزاب رونق یافته‌اند و در دورهٔ دیگری مانع رشد و فعالیت احزاب شده‌اند که برآیند این افت و خیز‌ها موجب شده که احزاب رشد نکنند.

سخنگوی جامعه نمایندگان ادوار مجلس با ضروری خواندن حضور احزاب در عرصه سیاسی کشور گفت: ‌در قانون اساسی احزاب محترم شمرده شده‌اند و بر فعالیت آن‌ها تاکید شده است و وزارت کشور نیز برای حمایت از احزاب کمیسیون ماده ۱۰ را شکل داده است که نشان می‌دهد پشتوانه قانونی کافی برای فعالیت احزاب موجود است.

عظیمی در خصوص نقش احزاب گفت: اگر احزاب کارکرد قوی، منطقی و همه جانبه داشته باشند می‌توانند که گروه واسط میان دولت و مردم باشند و در واقع قدرت را از مردم به حکومت انتقال می‌دهند. در مقابل مردم نیز از برنامه‌های دولت و مجلس حمایت می‌کنند و آن‌ها را اجرا می‌کنند و می‌توان گفت با فعالیت این چنینی احزاب قدرت میان مردم و حکومت متعادل می‌شود.

وی افزود: اگر چنین رویکردی وجود داشته باشد دیگر احزاب در زمان انتخابات شکل نمی‌گیرند و پس از آن خاموش و سرد نمی‌شوند ولی مادامی که چنین باشد شاهد به وجود آمدن حزب‌های شخصی و کوتاه مدت خواهیم بود.

سخنگوی جامعه نمایندگان ادوار مجلس خاطر نشان کرد: اگر مسئولین در قالب حزب به جایگاه‌های سیاسی برسند می‌توانند با پشتوانه حزب خود برنامه‌های خود را به اجرا دربیاورند و احزاب نیز در مقابل کارهای دولت پاسخگو می‌شوند.

وی در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان برخورد سلیقه‌ای با احزاب را متوقف کرد، اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند با همکاری دولت یازدهم سیاست گذاری‌های کلی را تبیین کند تا دولت‌ها نتوانند مانع رشد و فعالیت‌های احزاب شوند.

عظیمی با اشاره به فعالیت تشکل‌های مردم نهاد و دامنه نفوذ آن‌ها گفت: این تشکل‌ها فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، رفاهی و خیریه‌ای دارند و در همهٔ کشور‌ها امور اجرایی دولت را بعهده می‌گیرند و در مقابل دولت به آن‌ها کمک می‌کند و بر آن‌ها نظارت می‌کند تا در مسیر تعیین شده حرکت کنند.

وی در ادامه اذعان داشت: دولت باید به تاسیس این نهادهاا کمک کند و مراقب باشد که تشکل‌های مردم نهاد وارد عرصهٔ سیاسی نشوند تا بتوانند رسالت خود را به درستی انجام دهند.

عظیمی در خصوص انتخاب مسئولین رده میانی و استانداران ابراز کرد: روند متعادلی که دولت در انتخاب‌های خود در پیش گرفته حائز اهمیت است و در تغییرات عنصر تعادل حرف اول را می‌زند که دولت به این امر واقف است و با در نظر گرفتن عمق تغییرات دامنه تغیرات را می‌سنجد و بعد عمل می‌کند.

سخنگوی جامعه نمایندگان ادوار مجلس اظهار کرد: دولت در انتصاب‌ها با در تظر گرفتن شتاب، عمق، ‌دامنه در برگیری، حیطه نفوذ و از همه مهم‌تر اصول تغییر را باید رعایت کند و با عقلانیت خود مشی اعتدال داشته باشد.

وی با بیان اینکه اجماع مردم در حمایت از دولت همیشه نیاز است، گفت: وقتی مردم دولت را انتخاب می‌کنند تمام شخصیت‌های حقیقی و حقوقی باید از آن حمایت کنند و این حمایت در شرایطی کنونی که ایران از لحاظ بین المللی مورد توجه است همهٔ نگاه‌ها به عملکرد دولت یازدهم است باید از این دولت حمایت همه جانبه شود تا بتوانند بر مشکلات فائق آیند.

عظیمی در خصوص جلسات جامعه نمایندگان ادوار مجلس تصریح کرد: جلسات هفتگی شورای مرکزی روزهای دوشنبه هر هفته برگزار می‌شود و در پایان بحثو بررسی‌ها پینشهاد‌ها و طرح‌هایی به تصویب می‌رسد را به دولت و یا سازمان‌ها ونهادهای ذیربط ارائه می‌دهیم.

انتخابات ایران تشخیص مصلحت نظام جامعه دولت دولت و مجلس رشد مجمع تشخیص مصلحت نظام وزارت کشور سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر