کد خبر: 117298 A

اکرمی با تاکید بر ضرورت رعایت اصول اخلاقی در مداحی‌ها:

نهضت عاشورا با انقلاب اسلامی گره خورده است / مداحان اهل بیت در صحبت های خود باید حداکثر دقت و ادب را رعایت کنند

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری معرفی عاشورا به شکل مستند، مستدل، عقلانی و منطقی را وظیفه مداحان دانست و گفت: مداحان اهل بیت در صحبت‌های خود باید حداکثر دقت و ادب را رعایت کنند تا بتوانند الگوی نحوه مبارزه با دشمن را در شرایطی که ایران در حال مبارزه با استثمار خارجی است را به مردم انتقال بدهند.

سید رضا اکرمی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، ماه محرم و صفر و بویژه دههٔ عاشورا یک فرصت ویژه و استثنایی دانست و ابراز کرد: مداحان و کسانی که توانایی تاثیر گذاری را بر مردم دارند باید از این فرصت به درستی استفاده کنند.

وی با خطاب قرار دادن مداحان ۳ نکته را یاد آور کرد و گفت: نخست نهضت عاشورا و مقاومت امام حسین و یاران وی که سراسر از عزت و جاودانگی و مقاومت ایستادگی است را باید به شکل صحیح و درست به مردم معرفی کرد.

وی افزود: دوم اینکه انقلاب اسلامی با نهضت عاشورا گره خورده است و در مبارزات انقلابی مرم همواره شعار «نهضت ما حسینی، رهبر ما خمینی» را سر می‌دادند و در ‌‌نهایت مردم با استعانت از امام حسین(ع) توانستند رژیم ستم شاهی پهلوی را سرنگون کنند و حکومت اسلامی را جایگزین آن کنند که در واقع نهضت عاشورا را با انقلاب اسلامی گره زدند.

اکرمی خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس رزمندگان با یاری جستن و الگو برداری از نهضت عاشورا توانستند در برابر دشمن مقاومت کنند که این الگو برداری در شعار یا حسین یا حسین کربلا کربلا متبلور شد.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری نکته سوم را معرفی عاشورا به شکل مستند، مستدل، عقلانی و منطقی دانست و گفت: مداحان اهل بیت در صحبت‌های خود باید حداکثر دقت و ادب را رعایت کنند تا بتوانند الگوی نحوه مبارزه با دشمن را در شرایطی که ایران در حال مبارزه با استثمار خارجی است را به مردم انتقال بدهند.

وی با بیان اینکه باید به مردم بها داد اذعان داشت: مداحان، واعظان‌و البته تعذیه نویسان و همه کسانی که در مراسم‌های مذهبی نقش ایفا می‌کنند باید زمان‌شناسی و مردم‌شناسی داشته باشند و اشعار و سخنرانی‌ها و محصولات خود را با محتوای قیام امام حسین و «هیهات من الذله» هماهنگ کنند.

سید رضا اکرمی در پاسخ به سوالی مینی بر لزوم برخورد قانونی با مداحانی که از تریبون‌های خود سواستفاده می‌کنند، گفت: در این مرحله نیازی به برخورد قانونی نیست و با امر به معروف و نهی از منکر با این قضیه برخورد کرد و هدف این باشد که دیگر چنین اتفاقاتی رخ ندهد.

وی تصریح کرد: ‌در زندگی شخصی اگر یکی از اعضای خانواده یا دوست و آشنایان مرتکب خطایی بشوند به آن‌ها باید تذکر دوستانه داد و باید برخورد اخلاقی داشته باشیم و به مداحان نیز توصیه می‌کنم که اخلاق مدار باشند و اخلاق را در نظر داشته باشند تا دیگر شاهد چنین اظهار نظرهای غیر مرتبط نباشیم.

اخلاق امام حسین امر به معروف و نهی از منکر انقلاب اسلامی اهل بیت ایران عاشورا کربلا مداحان نهاد ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر