کد خبر: 122063 A

پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به کنگره قرآن کریم:

قرآن که سرشار از مفاهیم بکر است، دریچه‌ای به سوی دانش‌های تازه است که همیشه بهترین و دقیق ترین محققان هر عصر و زمان، مانند همین جمع به آن می‌پردازند و برای هر زمان و موضوع هم مطالب تازه ای از عمق این اقیانوس کشف می‌شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی(رئیس هیات موسس و هیات امنا دانشگاه آزاد) در پیامی به نخستین کنگره بین‌المللی قرآن کریم(انسان و جامعه) قرآن را سرشار از مفاهیم بکری دانست که دریچه‌ای به سوی دانش‌های تازه است که همیشه بهترین و دقیق ترین محققان هر عصر و زمان به آن می‌پردازند.

به گزارش ایلنا، متن این پیام که توسط سید طه هاشمی(معاون فرهنگی دانشگاه آزاد) قرائت شد؛ به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برگزاری نخستین کنگره بین المللی قرآن کریم با موضوع " انسان و جامعه " فرصتی مغتنم در جهت معرفی بیشتر مفاهیم آسمانی قرآن در ابعاد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی برای دانشجویان و طلبه‌های جوان است که باید معلم‌های مجهز به سلاح دانش و آگاهی اسلامی در مقابل تهاجم برنامه‌ریزی شده علیه باورهای دینی در نسل‌های آینده باشند.

هرچند جوانان ما در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی به دستاوردهای ارزنده‌ای در قرائت، تفسیر و حتی تاویل و هرمنوتیک رسیده‌اند، اما پیشرفت دانش و گسترش جزییات بین رشته‌ای در علوم انسانی، علوم پایه و علوم پزشکی، ضرورت تحقیقات عمیق‌تر و روی آوردن به تفاسیر موضوعی را روز به روز بیشتر می‌نماید و در این راه، وظایف دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه به مراتب سنگین‌تر و مهم‌تر خواهد بود. چون به شهادت تفاسیر متعددی که در ۱۴ قرن گذشته برای قرآن نوشته شد، اگر چه این کتاب الهی در کنار همه اهداف نزول، برای یک نکته مهم، یعنی هدایت انسان هاست، اما از هر زبان و قلم که درباره آن می‌شنویم و می‌خوانیم، نامکرر است.

توجه داشته باشیم که قرآن یک اقیانوس عمیق درمفاهیم است که کشف راز و رمز اعجاز آن در لفظ و معنا نیازمند انسان‌هایی است که اصول درست اقیانوس پژوهی و درک مفاهیم آسمانی آن را بدانند که اگر چنین نباشد، یا در پوسته ظاهر می‌مانند و به خاطر سطحی‌نگری از لذت معنوی آن محروم می‌شوند و یا به بیراهه‌هایی از نوع اسرائیلیات می‌رسند که اگر از روی غرض ورزی نباشد، مصداق بارز کوشش دوستان جاهل است که با شوق و اشتیاق مورد سوء استفاده دشمنان دانا قرار می‌گیرد.

نکته ظریفی که باید در باب خلود اعجاز قرآن به آن توجه شود، شرایط زمانی و مکانی نزول است. در شبه جزیره ای که مردمانش بر بستر جهل، برای بت ها لالایی عبادت می‌خواندند و خود به خواب غفلت می رفتند و با سوادانشان از تعداد انگشتان دست بیشتر نبود، کتابی از آسمان نازل می‌شود که در اولین سوره، اولین آیه، اولین جمله و حتی اولین کلمه، دستور «خواندن» می‌دهد و از «قلم» سخن می‌گوید و وقتی می‌خواهد خداوند قادر و متعال را به بشریت معرفی کند، می‌فرماید: «خدایی که یاد داد به انسان، آنچه را نمی‌دانست.»

اگر پابه پای تاریخ هزار و چهارصد و سی و چهار ساله جغرافیای ممالک اسلامی پیش بیاییم و مقاطع، دانشمندان و سرزمین‌های مهم را بررسی نماییم، می‌بینیم همیشه موضوعات مربوط به قرآن سرآمد اتفاقات تاریخی، اهداف علما و توجهات ملت‌های کشورهای اسلامی است که اوج آن تجدید تعالیم مکتب اهل بیت(ع) در ساختار قانونی جمهوری اسلامی می‌باشد، که امام راحل به عنوان مفسری مرجع، پرچم مبارزه را در بهترین مقطع زمانی و در مهمترین کشور اسلامی برافراشتند.

حتی در عصر حاضر که عصر انفجار اطلاعات است و انسان می‌تواند انبوهی از اطلاعات علمی را به وسیله رایانه در دسترس داشته باشد، قرآن که سرشار از مفاهیم بکر است، دریچه‌ای به سوی دانش‌های تازه است که همیشه بهترین و دقیق ترین محققان هر عصر و زمان، مانند همین جمع به آن می‌پردازند و برای هر زمان و موضوع هم مطالب تازه ای از عمق این اقیانوس کشف می‌شود.

قرآن معدن جواهرات گوناگون برای خیر دنیا و آخرت و چشمه آب حیات از قدرت لایزال الهی است که اگرچه رسیدن به آن دشوار است اما هرکس لذت درک مفاهیم آن را چشیده باشد به بهانه ناسخ و منسوخ یا محکم و متشابه از دست نمی‌دهد.

به شما قرآن پژوهان مخصوصا جوانان طلبه و دانشجو تبریک می‌گویم که با خوشه چینی از کشتزار معرفت، دفتر عمر تحقیقاتی خود را مزین به آثار قرآنی می‌نمایید و از مسئولان دانشگاه آزاد مخصوصا در واحد مشهد مقدس، تشکر می‌کنم که با برپایی نخستین کنگره بین المللی در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج(ع)، هم به شبهه توجه بیشتر شیعه از قرآن کریم به احادیثو روایات پاسخی عملی و علمی می‌دهید و هم آن سفارش پیامبر اکرم(ص) را در ذهن جامعه یاد آوری می‌نمایید که " انی تارک فیکم الثقلین "

امیدوارم میهمانان خارجی این کنگره، سفیران قرآنی از ایران اسلامی به سرزمین‌های خود باشند و خیل مشتاقان مفاهیم این کتاب آسمانی در رشته‌های مختلف علوم از دستاوردهای مباحثعلمی این مراسم بهره مند شوند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اقیانوس جامعه حوزه های علمیه دانشجو دانشگاه آزاد رایانه علوم پزشکی قرآن کریم معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر