کد خبر: 122313 A

رئیس دانشگاه آزاد در کنگره بین‌المللی قرآن کریم:

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به فعالیت‌های این دانشگاه طی سال‌های گذشت در زمینه فعالیت‌های قرآنی گفت: دانشگاه‌ها مضامین اجتماعی قرآن را استخراج و بازخوانی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به فعالیت‌های این دانشگاه طی سال‌های گذشت در زمینه فعالیت‌های قرآنی گفت: دانشگاه‌ها مضامین اجتماعی قرآن را استخراج و بازخوانی کنند.

به گزارش ایلنا، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در نخستین کنگره بین‌المللی قرآن(انسان و جامعه) که در دانشگاه آزاد مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: خدای را شاکرم که آغاز مسئولیت این جانب در نهاد عظیم علمی و اسلامی دانشگاه آزاد با حضور در همایش نورانی اولین کنگره قرآن‌کریم، زیارت آستان ملائک پاسبان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) همراه بوده و این اتفاق مبارک را به فال نیک می گیرم چرا که به گفته حافظ: هرچه دارم همه از دولت قرآن دارم.

وی با بیان اینکه سخن گفتن پیرامون مصحف شریف و آثار آن در جامعه و افراد جامعه نیازمند بینش دقیق و تحلیل گسترده وعلمی است، افزود: خوشبختانه پژوهش‌های ارزشمندی در این خصوص پذیرفته و آثار مغتنمی پدید آمده است، بدیهی است برگزاری این کنگره می‌تواند بر گستره این تحقیقات بیفزاید.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: روند قرآن‌پژوهی همواره با پیشرفت دانش‌های گوناگون، متحول شده است و نه تنها خود به دانشی تخصصی تبدیل شده بلکه منشاء پیدایش دانش‌های بسیاری نیز شده و از جمله تحولاتی که امروز شاهد آن هستیم توجه جامعه شناسانه به آموزه‌های قرآن‌کریم است.

رئیس دانشگاه آزاد اظهار داشت: امروز تفسیر اجتماعی قرآن‌کریم مورد اهتمام قرآن‌پژوهان و نیز جامعه‌شناسان قرار گرفته، البته نقد و بررسی آن باید توسط اهل فن صورت پذیرد اما نیاز بشر امروز به بهره‌گیری از آموزه‌های اجتماعی قرآن‌کریم کاملا به چشم می‌خورد.

میرزاده تصریح کرد: تغییرات اجتماعی ناشی از تغییرات فردی است اینکه خداوند متعال به صراحت اعلام می‌دارد قومی را دگرگون نمی‌کند مگر آنکه آنان حال خودشان را تغییر دهند به تنهایی می‌تواند بازگوکننده مناسبات فرد و اجتماع باشد.

وی ادامه داد: ذکر رویدادهای خوشایند و ناخوشایند اجتماعی همچون حوادثغیرمترقبه و دعوت همگان به شکیبایی و نیز دعوت به رعایت مساوات و عدم تفاخر به سبب تفاوت‌های ظاهری در رنگ و نژاد و زبان همگی مناسبات اجتماعی افراد را تعریف و تنظیم می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: یکایک آیات قرآن‌کریم بر هدایت بشر تاکید مستقیم یا غیرمستقیم دارند و پرواضح است که اصلاح فرد در اصلاح جامعه نیز تاثیرگذار‌ خواهد بود بدین منظور از فردی‌ترین موضوع همچون اعتقاد به معاد یا ادای نماز و روزه گرفته تا اجتماعی‌ترین مناسک همچون حج همگی می‌تواند ساختار زندگی اجتماعی بشر را اصلاح کند.

میرزاده خاطرنشان کرد: ماهیت تعالیم انبیای الهی حتی در نماز و روزه و تکالیف شرعی جنبه اجتماعی دارد همان‌گونه آیات‌الاحکام نیز چنین ویژگی را دارند، تاریخ تمدن بشر به ویژه در منطقه جزیره‌العرب این تحول اجتماعی را بیشتر نمایان می‌سازد.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه توصیه به حفظ وحدت و نهی از تفرقه مسلمانان از دیگر تعالیم اجتماعی قرآن کریم است، اظهار داشت: ارائه صراط مستقیم باعثمی‌شود تا پیروان راستین مکتب اسلام همواره بر یک محور حرکت کنند که این خود برجسته‌ترین مصداق وحدت‌آفرینی است.

وی گفت: تاریخ اسلام تجربه‌های تلخی از لغزش‌ها و انحرافات مسلمانان در یاد دارد که سبب شد راه حق و باطل مشتبهه شود و بسیاری را در تشخیص دچار مشکل کند، سنت پیامبر(ص) نیز که برگرفته از نص قرآن‌کریم است بر تحکیم برادری میان مسلمانان استوار شده و ایجاد عقد اخوت میان مومنان در زمان پیامبر گرامی اسلام(ص) گواهی بر این سخن است.

میرزاده افزود: انسان از دیدگاه قرآن‌کریم موجودی است مدنی بالطبع از این رو همواره روابط اجتماعی را به او گوشزد می‌کند و از این رهگذر اهداف نهفته در برخی از آفرینش‌ها را بازگو می‌کند، آفرینش زوج‌هایی از جنس خود انسان، ایجاد قبائل و شعور از این جمله‌اند.

میرزاده با بیان اینکه قرآن به مومنان جهت برقراری ارتباط با یکدیگر بر اساس صبر و بردباری و ایمان توصیه می‌کند و آن را مایه رستگاری او برمی شمارد، گفت: توصیه قرآن‌کریم به عمران و آبادی زمین خود بر اهمیت زندگی دنیوی و اجتماعی بشر دلالت دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس زندگی دنیوی مقدمه‌ای است تا انسان بتواند زمینه سعادت واقعی خود را در آن آماده سازد، عمران و آبادی زمین که خود امری اقتصادی و اجتماعی است از سوی خداوند سبحان به بشر توصیه شده است، چنانچه در علوم‌اجتماعی این فرایند با عنوان جامعه‌شناسی توسعه اهمیت فراوان دارد.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه بسیاری از توصیه‌های قرآن و دستورات و احکام الهی جنبه اجتماعی دارند که نیازمند تحقیق است، اظهار داشت: توصیه در خصوص ازدواج، احسان به والدین، پرداخت زکات، مشورت، تجارت، تعاون، عدل، وفای به عهد، پرهیز از تجسس، بدگمانی و غیبت، قصاص همگی برای بهبود روابط اجتماعی و ارتقاء جایگاه انسان در جامعه است.

میرزاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانشگاه آزاد در طول سی سال گذشته کارنامه‌ای درخشان در زمینه فعالیت‌ها و پژوهش‌های قرآنی دارد، پژوهشکده قرآن و عترت معاونت فرهنگی دانشگاه سال‌هاست در حد توان می‌کوشد تا دانشگاهیان اهم از استادان دانشجویان و کارکنان را با مفاهیم ارزشمند قرآنی بیش از پیش آشنا سازد.

وی با بیان اینکه برگزاری مسابقات مختلف و انجام پژوهش‌های قرآنی با بهره‌گیری از استادان حوزه و دانشگاه بخشی از فعالیت‌های این پژوهشکده است، یادآور شد: همچنین مناطق مختلف دانشگاهی نیز در زمینه پژوهش‌های قرآنی گام‌های موثری برداشته‌اند که شایسته تقدیر است.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: نمونه‌ای از این تلاش را در روند برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی قرآن‌کریم، انسان و جامعه توسط منطقه ۹ دانشگاه می‌توان مشاهده کرد، اینجانب با تقدیر و تشکر از برگزاری چنین محفلی علمی و معنوی از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری آن به وی‍ژه معاونت فرهنگی دانشگاه و رئیس و دست‌اندرکاران منطقه ۹ دانشگاه قدردانی و تشکر می‌کنم.

میرزاده اظهار امیدواری کرد که این کنگره و آثار ارائه شده در آن، مورد استفاده و بهره‌گیری دانشگاهیان قرار گیرد و در جوار بارگاه قدسی حضرت ثامن الحجج مقدمه‌ای برای گسترش هر چه بیشتر پژوهش‌های قرآنی قرار گیرد.

اقتصادی و اجتماعی تمدن جامعه دانشگاه آزاد زمین علی بن موسی الرضا قرآن قرآن کریم والدین نماز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر