کد خبر: 123126 A

باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین:

عملکرد تیم سیاست خارجی را مثبت ارزیابی می‌کنم / وضعیت اقتصادی کشور نگران کننده است / دولت تغییرات را متوقف کند.

دبیرکل جامعه اسلامی با درست دانستن آمارهایی که از سوی دولت منتشر شده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه آمارهای اعلام شده هم نسبتا درست و البته تأسف آور است. کشور دروضعیت اقتصادی مناسبی قرار ندارد و دولت در چنین شرایطی کشور را به دست گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین، با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع) با ابراز امیدواری به قبولی عزاداری‌ها در این ماه گفت: انقلاب اسلامی از ابتدای پیروزی تاکنون سعی کرده است تا شرایط را برای ایجاد یک جامعه حسینی ایجاد کند و امیدواریم که بتوانیم ادامه دهنده راه این امام بزرگوار باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تسلیت به جامعه سیاسی به دلیل فوت مرحوم حبیب الله عسگراولادی گفت: ایشان یکی از یاران بی‌نظیر انقلاب اسلامی بودند که از آغاز نهضت امام خمینی تا آخرین روزهای حیاتشان تمام جسم و فکرش به فکر خدمت به امام انقلاب و مردم بود و ایشان دارای ویژگی‌هایی بودند که موجب بی‌نظیرشدن وی در جامعه سیاسی شده است.

وی ادامه داد: مرحوم عسگراولادی از زمان آغاز نهضت امام خمینی و وقتی که امام راحل توسط رژیم پهلوی دستگیر شد و آن رژیم منحوس به دنبال حذف امام بودند، ایشان با رفتن به سراغ مراجع به رژیم فهماندند که ایشان جزو مراجع هستند و مانع از اعدام امام شدند.

باهنر در ادامه افزود: از دیگر ویژگی‌های ایشان این بود که تا آخرین لحظات حیاتش به فکر خدمت به مردم بود و سعی می‌کرد تا تکالیفش را انجام دهد. ایشان با وجود سن بالایشان حتی در روزهای جمعه به کمیته امداد می‌رفتند و با دیدار مردم و مددجویان از خدمترسانی دریغ نکردند.

**جامعه اسلامی مهندسین سایت خبری تحلیلی افتتاح می‌کند

در ادامه این نشست محمدرضا باهنر با اشاره به تصمیمات صورت گرفته در جلسه شورای مرکزی اجرایی جامعه اسلامی مهندسین گفت: در تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای مرکزی به این نتیجه رسیده‌ایم که وب سایتی خبری تحلیلی در زمینه سیاسی اجتماعی افتتاح شود و به زودی شاهد رونمایی آن خواهیم بود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسان در ادامه با اشاره به اینکه از زمان به روی کارآمدن دولت روحانی ۱۰۰ روز گذشته است، گفت: ما قصد داشتیم در این جلسه به استقبال گزارش آقای روحانی رفته و به بررسی این گزارش بپردازیم. اما هنوز این گزارش اعلام نشده است.

این فعال سیاسی در ادامه افزود: البته دولتی ها اعلام کرده‌اند که منظورشان از گزارش عملکرد در این ۱۰۰ روزه اخیر نیست که بگویند چه اقداماتی را انجام داده‌اند، بلکه منظورشان گزارشی از وضعیت کشور درهنگام تحویل دولت و اعلام سیاست‌ها و راهبردهای اتخاذ شده در دولت است.

**عملکرد تیم سیاست خارجی را مثبت ارزیابی می‌کنم

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات ایران با گروه ۱ + ۵ در ژنو که هم اکنون در حال برگزاری است، گفت: بحثسیاست خارجی در دولت یازدهم بیشتر بر روی مسائل هسته‌ای متراکم شده است و می‌توان شروع این مذاکرات را از سفر آقای روحانی به نیویورک دانست. فضای کلی که بر این مذاکرات از سوی دولت ایران و با حمایت و سیاست‌های راهبردی مقام معظم رهبری با نام نرمش قهرمانانه صورت می‌گیرد، این است که از حق مردم ایران بر روی مسائل هسته‌ای دفاع شده و از این مسئله عدول نشود.

باهنر با اشاره به نگرانی‌های دوسویه‌ای که به دلیل مسائل هسته‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: گروهی در کشور نگرانند که گروه مذاکره کننده خواست نظام را در مورد مسائل هسته‌ای رعایت نکند و ما شاهد عبور از خط قرمز‌ها باشیم. عده‌ای دیگر نگران هستند که با سخت گیری از سوی هیئت مذاکره کننده ایران این مذاکرات به بن بست برسد و شرایط برای کشور سخت‌تر شود. اما من به این دوستان می‌گویم هیئت مذاکره کننده تا الآن خواست نظام را رعایت کرده و از هیچ خط قرمزی عبور نکرده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به کسانی که نگران شکست خوردن این مذاکرات و سخت‌تر شدن شرایط کشور هستند گفت: من به این دوستان نیز می‌گویم که مسئله تحریم‌ها آنقدر هم که این دوستان نگران هستند جدی نیست. البته من بار‌ها گفته‌ام که مسئله تحریم‌ها نه ورق پاره‌هایی است که آقای احمدی‌نژاد در روز اول گفتند و نه عامل اصلی وضعیت موجود، که بتواند ما را به موقعیت شعب ابی طالب برساند.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم تأثیر تحریم‌ها را در وضعیت گرانی و تورم کشور ارزیابی کنیم تحریم‌ها فقط ۳۰ درصد موثر بوده‌اند و ۷۰ درصد دیگر مشکلات با خرد ورزی، تدبیر، اعتدال، و در پیش گرفتن سیاست اقتصاد مقاومتی قابل حل است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در خصوص هیئت مذاکره کننده، گفت: بهترین تعبیر در خصوص هیئت مذاکره کننده را مقام معظم رهبری ابراز داشتند که این‌ها فرزندان همین کشورند. من معتقد هستم باید از آن‌ها حمایت کرد و از تضعیف نمودن آن‌ها به جد خودداری نمود. اما گروه ۱ + ۵ نیز می‌خواهند بیشترین امتیاز را در این مذاکرات از ایران بگیرند و کمترین امتیاز را به ایران را بدهند. من در همین جا اعلام می‌کنم اگر اشتباهی نیز از سوی هیئت مذاکره کننده صورت بگیرد ما در داخل کشور حواسمان است و مانع از اجرای آن می‌شویم.

باهنر با اشاره به اینکه ایران به دنبال بازی برد - برد است، ادامه داد: مذاکره با ایران برای هیئت خارجی آنها را دروضعیت مناسبی قرار داده است و آن‌ها باید بدانند که ما به دنبال بازی برد - برد هستیم و اگر آن‌ها بخواهند بازی را به برد - باخت تبدیل کنند ما نیز بازی را به شکل برد - باخت تبدیل می‌کنیم و اگر نیز نتوانستیم نیز بازی تبدیل به باخت - باخت می‌شود.

**وضعیت اقتصادی کشور نگران کننده است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با درست دانستن آمارهایی که از سوی دولت منتشر شده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه آمارهای اعلام شده هم نسبتا درست و البته تأسف آور است. کشور دروضعیت اقتصادی مناسبی قرار ندارد و دولت در چنین شرایطی کشور را به دست گرفته است.

این فعال سیاسی در ادامه افزود: اگر بخواهیم وضعیت اقتصادی را در هر کشور مورد بررسی قرار بدهیم، ۴ شاخصه اساسی مورد سنجش قرار می‌گیرد. اولین شاخص سطح تولید و رشد اقتصادی است که منفی ۵ درصد گزارش شده است. دومین شاخص سطح بومی قیمت‌ها یا تورم است که اینک به ۴۳ درصد رسیده است. سومین شاخص نیز که شاخص بیکاری است بسیار بد و نگران کننده است که در سطح عمومی جامعه ۱۷ درصداعلام شده است. در سطح شاخص چهارم نیز توسعه انسانی است که در شرایط مناسبی قرار نداریم.

باهنر با بیان اینکه از دولت می‌خواهیم تا سیاست‌ها و راهبردهای مناسب را برای حل این مسائل اتخاذ کند تصریح کرد: دولت روحانی باید از اینکه در گذشته چه چیز بوده‌ایم متوقع نشود و به مردم بگوید که برای خدمت به آن‌ها چه کرده است و چه سیاست‌هایی را در پیش گرفته است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در ادامه با مثبت ارزیابی کردن اقداماتی که دولت در حوزه اقتصادی در پیش گرفته است، افزود: خوشبختانه دولت در سیاست‌های اقتصادی سیاست‌های مناسبی را در پیش گرفته است که می‌توان به تثبیت قیمت دلار، مسکن، سکه، و… اشاره کرد. اما مهم‌تر از این باید به این فکر باشد تا برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی که به شکل نقدینگی در جامعه وجود دارد راه حلی در پیش بگیرد. مگر نه این تثبیت قیمت‌ها موقت است و اگر برای این نقدینگی فکری نشود، باز با افزایش قیمت‌ها روبرو خواهیم بود.

این فعال اصولگرا با سخت توصیف کردن کار دولت در اتخاذ سیاست‌ها، اظهار داشت: دولت باید برای رفع گرفتاری‌ها و مشکلات سیاست‌های کار‌شناسی شده درست و مناسبی را برای خارج کردن کشور از این شرایط اتخاذ کند که اتخاد این تصمیمات نیز بسیار سخت، سنگین و ممکن است برای خروج از جامعه ناگوار باشد، اما باید این سیاست‌ها زود‌تر اتخاذ شده و باید چاره‌ای بیاندیشیم.

***دولت تغییرات را متوقف کند

در ادامه این نشست محمدرضا باهنر با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت آقای روحانی توقعاتی در ما ایجاد شده است، گفت: من از آقای روحانی خواستم که از وزرایش بخواهد که هر وزیر با وزرای سابق خود هر ماه جلسه‌ای داشته باشند و با یکدیگر همفکری و تبادل تجربه داشته باشند و به نظرم این مسائل می‌تواند موجب آرامش سیاسی نیز در کشور شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در ادامه با اشاره به تغییرات مدیریتی که از سوی دولت تدبیر و امید اعمال می‌شود، گفت: در هر کشوری که دموکراسی در آنجا رخ داده است، پس از مدتی با تغییر قدرت و روی کار آمدن حزب جدید بر مسند قدرت شاهد تغییرات مدیریتی نیز هستیم. اما این تغییرات حداکثر به شکل ۱۰۰ تا ۲۰۰ مدیر است اما متأسفانه در این دولت بسیاری از مدیران گذشته عوض شده‌اند. وقتی آقای روحانی آمدند ایشان در کنفرانس مطبوعاتیشان گفت من با اتوبوس نیامده‌ام اما آنچه که در این دولت می‌بینیم اتوبوسی عوض شدن مدیران است و این به نفع کشور نیست و امیدوارم این سطح تغییرات متوقف شود.

باهنر در پایان سخنانش گفت: آقای روحانی با شعار اعتدال، خردگرایی و فراجناحی بودن بر مسند قدرت رسیدند در انتخاب‌های ایشان غیراز چند مورد مابقی انتصابات را اعتدالی می‌دانم. ولی انتظار داشتیم که این انتصابات فراجناحی نیز باشد. در این انتصابات بیشتر از افرادی استفاده شده است که از نظر سیاسی اصلاح طلب هستند و‌ای کاش ایشان نیز از اصولگرایان استفاده کند.

انقلاب تورم جامعه اسلامی مهندسین دولت رئیس مجلس شورای اسلامی سیاست خارجی شاخص گروه ۱ ۵ محرم نیویورک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر