کد خبر: 124112 A

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با رییس مجلس لبنان:

جمهوری اسلامی دخالت در سیاست های داخلی دیگر کشورها را نمی پسندد و می داند که مسئولین هر کشوری بر اساس شرایط خویش عمل می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسائل جهان اسلام در قالب یک طرح جامع با محوریت ایران و عربستان قابل حل است.

به گزارش ایلنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار رئیس مجلس لبنان، با اشاره به انفجار اخیر در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در بیروت، این گونه کارها را نتیجه برنامه ریزی‌های دشمنان مسلمانان و تعصبات جاهلی بعضی از فرقه های دینی و سیاسی دانست و گفت: اختلاف نظرهای تاریخی نباید به تفرقه ها و کینه های اجتماعی برسد و امنیت مسلمانان را مخدوش نماید.

وی افزود: اقدامات تروریستی نمی تواند علاقه تاریخی دو ملت ایران و لبنان را دچار تردید نماید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان گوشه‌هایی از تاریخ اسلام در لبنان و زندگی مسالمت آمیز فرقه های دینی و مذهبی در آن کشور گفت: از عقلای لبنان انتظار داریم که نگذارند متعصبین، حاکمیت عقلانیت را گوشه نشین و تماشاگر نمایند.

وی در پاسخ به تقاضای رئیس مجلس لبنان که خواستار مذاکره آیت الله هاشمی رفسنجانی با پادشاه عربستان شده بود، به سفر چند سال قبل خویش به عربستان و مذاکره با ملک عبدالله برای تشکیل کمیسیون علمایی و کمیسیون های مشترک دیگری برای سایر موضوعات مورد اختلاف اشاره کرد و گفت: متاسفانه تندروها در سال های اخیر اوضاع اکثر کشورهای اسلامی، مخصوصاً منطقه را در جهت خواسته های کشورهای استعماری و انحصارگر بردند و نگذاشتند ملت ها و دولت های منطقه فضای وحدت اسلامی را استشمام نمایند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اتفاقات سوریه و تاثیرات آن در لبنان، اظهار امیدواری کرد که مردم سوریه که سابقه تاریخی زندگی مسالمت آمیز در منطقه را دارند، در مقطع کنونی نیز بتوانند در سایه تدابیر مسئولین و بر اساس افکار عمومی، سرنوشت کشورشان را تعیین کنند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی دخالت در سیاست های داخلی دیگر کشورها را نمی پسندد و می داند که مسئولین هر کشوری بر اساس شرایط خویش عمل می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اکتشافات سال های اخیر نفت و گاز در لبنان را باعثطمع دشمنان خواند و با تاکید بر عقلانیت مسئولین آن کشور گفت: توسعه همکاری های دو کشور ظرفیت های زیادی دارد و دولت ها باید برای تقویت روابط برنامه ریزی کنند.

نبیه بری نیز در این دیدار با تسلیت انفجار اخیر، به برنامه های سفر به ایران و ملاقات با شخصیت ها، به خصوص مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مذاکرات خوبی داشتیم که امیدواریم در دولت جدید عملی شود.

وی با تاکید بر سابقه تاریخی همکاری های مردم ایران و لبنان گفت: هیچ چیز نمی تواند این سابقه را تحت الشعاع قرار دهد.

رئیس مجلس لبنان مذاکره را تنها راه حل مسائل جهان اسلام، مخصوصاً در سوریه خواند و گفت: همه باید کمک کنیم تا کشتار مردم کم شود و از بین برود.

نبیه بری به جایگاه هاشمی رفسنجانی در کشورهای اسلامی و بخصوص عربستان و نقش دو کشور ایران و عربستان در بین دولت های اسلامی اشاره کرد و گفت: جهان اسلام منتظر است تا آقای هاشمی رفسنجانی یک بار دیگر نقش تاریخی خود را در جهت همدلی بیشتر مسلمانان ایفا کند.

ایران رییس مجلس سوریه لبنان مجمع تشخیص مصلحت نظام مسالمت آمیز مسلمانان ملک عبدالله امنیت سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر