کد خبر: 126443 A

الهه کولایی:

اصولا ما ایرانیان به تحلیل های سیاسی به شکلی ساده نگاه می کنیم و چون با انبوه اخبار نیز روبرو هستیم فکر می کنیم زیاد می دانیم و این ساده انگاری به دلیل مهم نشمردن علوم نسانی و اجتماعی صورت گرفته است که موجب شده نگاه تخصصی به مسائل و تغییرات نداشته باشیم و درکمان ناقص باشد.

ایلنا: یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مسئله انتخابات قبلی اوج بلوغ سیاسی ایرانیان بود که به صندوق های رأی اعتماد کردند و باید بدانیم که از طریق اصلاحات و صندوق های رأی است که می توانیم به دموکراسی دست پیدا کنیم و گام ۲۴ خرداد گامی به جلو و با رویکردی اعتدالی و پرهیز از سیاست های گذشته بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، الهه کولایی در همایش سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار، که به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو برگزار شد، اظهار داشت: ما در شمار کشورهایی هستیم که با داشتن منابع عظیم مختلف قدرت و سرمایه لازم برای استفاده از آنها را نداشتیم و پس از سالها با نظرافکندن به کشورهای دیگر در پی بدست آوردن این توان بوده ایم.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه یکی از عواملی که موجب این ناتوانی شده است نگاهی است که به جامعه و تغییر جامعه وجود دارد گفت: مواجهه با نوگرایی غرب طوری بوده است که به جلوه‌ها و دستاوردهای ظاهری جوامع تمرکز کرده ایم و به طور مثال اولین دانشجویان اعزامی ما به غرب، دانشجویان فنی و طب بوده اند.

نماینده مجلس ششم در ادامه خاطرنشان کرد: همین نگاه ظاهری موجب شده است که ما مدیریت توانمندی برای تغییرات کافی نداشته باشیم. ما دارای تجربیات متمایزی هستیم که این تکاپوها برای تغییر بهتر و شرایط مناسب تر صفحات تاریخ را پر کرده است. انقلاب مشروطه تلاشی برای وارد کردن قانون براساس این تصور بود که ما با وارد کردن قانون می توانیم استبداد را مهار کنیم اما این جنبش با به قدرت رسیدن رضا شاه به خاتمه رسید و پاسخ‌های این جنبش مطالبه گر آزادی خواه با مشت های رضا شاه روبرو شد که آثاری از آن مطالبات اولیه باقی نماند.

کولایی با بیان اینکه آموزش تحلیل سیاسی، را نوعی ساده سازی می دانند خاطرنشان کرد: ما ایرانی ها عادت داریم که مسائل پیچیده را ساده بکنیم و براساس این ساده سازی های افراطی نتوانیم کار را به جای مناسبی برسانیم به طور مثال در جنبش ملی شدن صنعت نفت با اینکه به دستاوردهای بسیاری دست یافتیم. بدون توجه به موازنه قدرت های بین المللی شکل گرفت اما حاصلش بسته شدن کنسرسیوم ننگین و مستحکم تر شدن پایه های قدرت استبدادی پهلوی بود و برای همین لازم است تا ما از محیط بین المللی به درکی مشخص برسیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه در یک بررسی علمی نقش ساختارهای بین المللی و نظام قدرت جهانی را نمی توان مورد غفلت قرار داد خاطرنشان کرد: در وقوع انقلاب اسلامی نیز شاهد این بی توجهی به موازنه قدرت هستیم. این انقلاب زمانی شکل گرفت که دو قدرت جهانی در عرصه جهانی حاکم هستند و میان آنها نیز تضاد وجود دارد. در چهارچوب این نظام حاکم بر جهان در ایران انقلابی شکل می گیرد و تحولات درونی هم در ارتباط با این ساختار قدرت معنای پیدا می کند. اما انقلاب ما به دنبال استفاده از ظرفیت دین و آرمان های الهی بود تا براساس آنها بتوانیم به توسعه دست یابیم و با استبداد مبارزه و از عقب ماندگی جلوگیری کنیم.

کولایی با بیان اینکه ما از معدود کشورهایی بوده ایم که هر وقت خواسته ایم در ساختار قدرت منزوی باشیم جهان این اجازه را به ما نداده است یادآور شد: در جنگ جهانی دوم وقتی ایران اعلام بی طرفی کرد به دلیل موقعیت ژئوپلتیک ایران شاهد حمله متحدین و اشغال کشورمان بودیم.

وی فضای پس از فروپاشی شوروی را فضای جدیدی در عرصه ساختار بین المللی دانست و ادامه داد: پس از فروپاشی شوروی، جمهوری اسلامی ایران در محیطی قرار می گیرد که نمی تواند بدون توجه به سازوکارهای خارجی باشد و فرآیندهای کشور برای دموکراتیک شدن و پذیرفتن سهم مردم برای مدیریت کشور پس از فروپاشی شوروی متأثر از همین فضاست.

نماینده مجلس ششم فروپاشی شوروی را فرصتی عظیم برای کشور برای نقش آفرینی های بین المللی دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه ما نتوانستیم از این فضای بوجود امده استفاده کنیم. همه کشورهای جهان در پرتو طول عمرشان برای حل مشکلات داخلی از فرصت ها و تهدیدهای پیش رو استفاده می کند. اما به دلیل نگاه ایدئولوژیکی که برسیاست های داخلی و خارجی مان سایه افکنده در طول دو دهه گذشته و قبل از این توافقات اخیر نتوانستیم چالش ها را به فرصت تبدیل کنیم.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران در ادامه افزود: اصولا ما ایرانیان به تحلیل های سیاسی به شکلی ساده نگاه می کنیم و چون با انبوه اخبار نیز روبرو هستیم فکر می کنیم زیاد می دانیم و این ساده انگاری به دلیل مهم نشمردن علوم نسانی و اجتماعی صورت گرفته است که موجب شده نگاه تخصصی به مسائل و تغییرات نداشته باشیم و درکمان ناقص باشد.

کولایی با بیان اینکه فقدان نگاه مبتنی بر واقعیت موجب شده است تا در تنظیم روابط با کشورها و جامعه جهانی نگاه واحدی داشته باشیم اظهار داشت: این مسئله موجب سوء استفاده و بهره برداری کشورهای دیگر از منابع خلیج فارس و دریای خزر و دیگر منابعمان شده چون ما نتوانسته ایم درست تصمیم بگیریم و درست عمل کنیم. به طور مثال بعد از یازده سپتامبر افغانستان فضایی بود و هست که می توانستیم از آن استفاده کنیم اما وقتی از نگاه بازی برد برد به نگاه برد باخت تمرکز کردیم موجب شد منافعمان در بلند مدت تأمین نشود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به توافقات اخیر ژنو خاطرنشان کرد: خوشحالم که در کنار این مذاکرات تلاش هایی برای حل مسئله منطقه ای صورت گرفت و این پیام به کشورهای همسایه‌مان انتقال یافت که ما به دنبال به خطر انداختن منافع آنها نیستیم.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی نظم بین الملل تغییر یافته است گفت: خوشحالم که در حال حاضر سیاستی مبتنی بر عقلانیت و واقع نگری در پیش گرفته ایم و در حال حرکت در مسیر سازنده و تعامل هستیم.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری اظهار داشت: مسئله انتخابات قبلی اوج بلوغ ایرانیان بود که به صندوق های رأی اعتماد کردند و باید بدانیم که از طریق اصلاحات و صندوق های رأی است که می توانیم به دموکراسی دست پیدا کنیم و گام ۲۴ خرداد گامی به جلو و با رویکردی اعتدالی و پرهیز از سیاست های گذشته بود.

کولایی در آخر با اشاره به انقلاب های رنگی خاطرنشان کرد: ما در همان سالها در دانشگاه تهران در این زمینه مباحثی را آغاز کردیم که به افسانه انقلاب های رنگی منتهی شد چون معتقد بودیم غربی ها به دنبال منافع خودشان بر موج احساسات مردم سوار شدند و همین مسئله موجب شکست آنها شد و شکست این امواج به تصویب دولت های اقتدارگرا انجامید که این مسئله برای کشورهایی که انقلاب عربی نیز در آنها رخ داد نیز صادق است.

استفاده از ظرفیت بازی جمهوری اسلامی ایران جنگ جهانی دوم جهان دموکراسی دین روابط بین الملل ریاست جمهوری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر