کد خبر: 129292 A

سیدمحمد خاتمی در آغاز نمایش مستند صلح:

ماندلا برای آزادی جنگید و نزدیک ۳۰ سال از پربار‌ترین دوران عمر خود را در زندان به سر برد. او جنگید تا جنگ نباشد و جنگید تا ستم و تبعیض نباشد.

رییس دولت اصلاحات تاکید کرد: خشونت به جنگ می‌انجامد و جنگ نفرت و کینه توزی را پدید می‌آورد و خشم، نفرت و کینه توزی زندگی انسان‌ها را نابود می‌کند.
دقایقی پیش اکران فیلم مستند نقشه صلح در سالن شماره یک سینما فلسطین با حضور سیدمحمدخاتمی آغاز شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، در ابتدا و پیش از اکران فیلم کارگردان آن کارلوس آگویلو روی سن رفت و با اشاره به اینکه فیلم او شش ماه است که در جشنواره‌های بین المللی اکران می‌شود، گفت: این نخستین اکران فیلم نقشه صلح پس از درگذشت ماندلا است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: من افتخار می‌کنم که امروز سیدمحمدخاتمی یکی از دوستان ماندلا در اینجا و پیش ما است.
وی سپس از خاتمی خواست تا روی سن بیاید.
سیدمحمد خاتمی پس از حضور پشت تریبون گفت: خشونت به جنگ می‌انجامد و جنگ نفرت و کینه توزی را پدید می‌آورد و خشم و نفرت و کینه توزی زندگی انسان‌ها را نابود می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه ماندلا نشان داد می‌توان جنگید ولی مهربان بود، گفت: او جنگید برای مهربانی، جنگید تا مردمی که تحت بد‌ترین صورت ستم، یعنی تبعیض نژادی بودند آزاد باشند و آزادانه زندگی کنند.
سیدمحمد خاتمی همچنین یادآور شد: ماندلا برای آزادی جنگید و نزدیک ۳۰ سال از پربار‌ترین دوران عمر خود را در زندان به سر برد. او جنگید تا جنگ نباشد و جنگید تا ستم و تبعیض نباشد.
وی با بیان اینکه ماندلا جنگید تا انسان برسرنوشت خود حاکم باشد، گفت: او یک انقلابی بود که انقلاب و جنگ او به حاکمیت مردم برسرنوشت خود منجر شد. او راهی را طی کرد که پس از‌آن گاندی بزرگ طی کرد.
رئیس دولت اصلاحات همچنین یادآور شد: پیش از همه آن‌ها پیامبر عظیم‌الشأن اسلام پس از فتح مکه و پس از تحمل آن همه ستم در اوج قدرت به جای کینه توزی همه را آزاد کرد و برای همه انسان‌ها آزادی خواست. امروز که قتل، ترور، نابردباری، و تبعیض در جهان وجود دارد بیش از هر زمان به ماندلا‌ها و راه و رسم آن‌ها نیاز داریم.
وی در پایان خطاب به حاضران در سالن عنوان کرد: به شما درود می‌فرستم که برای بزرگداشت چنین مرد بزرگی در اینجا گرد آمدید وبه پدیدآورندگان این فیلم دست مریزاد می‌گویم به ویژه به کارگردان آن.

انقلاب تبعیض نژادی جنگ خشم خشونت دولت اصلاحات زندان فلسطین پیامبر خاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر