کد خبر: 130385 A

آیت الله هاشمی رفسنجانی دردانشگاه آزاد کرمان:

نیاز جوانان به آموزش عالی درآن مقطع بسیارزیاد و امکانات کشوربسیارکم بود / باید نتایج تحقیقات دانشجویان و استادان که بعضاً به مرحله پایلوت رسیده است برای تولیدات عمومی مورد حمایت قرار گیرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز دردانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، هدف از تأسیس این دانشگاه را بسیارمقدس و ملی دانست و گفت: نیاز جوانان به آموزش عالی درآن مقطع بسیارزیاد و امکانات کشوربسیارکم بود.

به گزارش ایلنا، رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی دردیدار اعضای هیات امنای استانهای کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان، با ارائه تحلیلی از اوضاع دانشگاه های کشور در آغاز انقلاب اسلامی گفت: در جلسه سران به این نتیجه رسیدیم که امکانات دولتی هیچ سنخیتی با تقاضا ندارد. در همان زمان آقای دکتر جاسبی طرح تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را آوردند و پذیرفتیم.

ایشان افزود: مشکل ما فضای عمومی جامعه بود که خصوصی سازی تحت تأثیر ادبیات مارکسیس پسندیده نبود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «خیلی ازکارخانه های بزرگ را در زمان عدم حضور در جلسات شورای انقلاب به خاطر نقاهت دوران ترور، از دست مالکان گرفتند»، گفت: حتی چند مدرسه غیردولتی قبل از انقلاب را هم دولتی کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به روند تدوین و تأیید قانون اساسی توسط علمای خبرگان و بزرگان جامعه و بویژه حضرت امام(ره)، برتوجه به صدر و ذیل اصل ۴۴ تأکید کرد و گفت: ذیل اصل ۴۴ که هنر عقلای قانون اساسی بود، راه را باز گذاشته بود که رهبری نظام پس از ۳۰ سال دستور اصلاح آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام دادند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان روند اصلاح اصل ۴۴ در مجمع تشخیص مصلحت و تأیید توسط مقام معظم رهبری که از آن انتظارانقلاب اقتصادی داشتند، به اوضاع بسیار نامناسب اجرای آن در دولتهای نهم ودهم اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی را از چاله درآوردند و به چاه انداختند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه این دیدار که روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان حضور داشتند، به ذکر خاطره ای پیشنهاد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به امام راحل پرداخت و گفت: ایشان با هوشیاری این پیشنهاد را پذیرفتند و با کمکی که کردند برکات زیادی را متوجه این دانشگاه نمودند که الان در سراسرکشور گسترده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به دستاوردهای علمی و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از امتیازات این دانشگاه حضور داوطلبانه خیرین سراسر کشور که یک نمونه آن خوابگاه دانشجویی واحد بهرمان بود که دیشب برای افتتاح آن به آنجا رفتم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی معرفی ایران اسلامی به عنوان یک کشور عالم در جهان را از اهداف دیگر تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی خواند و گفت: باید شرایط و امتیازات ایران را به صورت علمی در جهان معرفی کنیم چون برای الگو شدن «دو صد گفته چون نیم کردارنیست»

ایشان افزود: الان یکی از کارهای مهم توجه به تحقیق و پژوهش آن هم به شکل عمیق و دانشگاهی است که زمینه آن در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اهداف چشم انداز بیست ساله که راه آن دانش محوری است، گفت: همین الان دانش پژوهان و مبتکران زیادی از ایران درخارج هستند که اگرزمینه ها فراهم شود، حاضرند بیایند و نتایج پژوهشی خود را در اختیار ایران بگذارند.

ایشان نهضت پژوهشی را مهم و توسعه آموزش و پژوهش را از ضرورتهای برنامه آینده دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: باید نتایج تحقیقات دانشجویان و استادان که بعضاً به مرحله پایلوت رسیده است برای تولیدات عمومی مورد حمایت قرار گیرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تقاضای فراوان خارجی ها درلبنان، نجف، کربلا، کردستان عراق، هرات و چند کشور آفریقایی برای تأسیس شعبه دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: الان دنیا خواهان دانشگاهی است که در ایران مالک شخصی ندارد و با سرمایه مردم به دنبال دانش پروری می باشد.

در آغاز این دیدار دکتر منظری توکلی، دکتر ابراهیم زاده و دکتر مهدی باقری دبیران هیات های امنای استانهای کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان ضمن ارائه گزارشی از برنامه ها و فعالیت های این سه استان پیشنهادهای برای ارتقا آموزش و تحقیقات ارائه کردند و دکتر امیری شعری درباره سوابق علمی و سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی قرائت کرد.

در ادامه این دیدار آقای دکتر حمید میرزاده در سخنانی دانشگاه آزاد اسلامی را بزرگترین دستاورد فرهنگی نظام دانست و گفت: باید از همه زحمتکشان، بخصوص دکتر جاسبی تشکر کرد که نگذاشتند جوانان ایرانی در مقطع اوایل انقلاب از فراگیری علم و دانش مأیوس شوند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: موسس اصلی این دانشگاه امام راحل است که برای عملی شدن پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی یک میلیون تومان از وجوه شرعی پرداخت کردند که بسیار پربرکت بود.

ایشان به برنامه های آینده این دانشگاه در تمام واحدهای سراسر کشور، مخصوصاً واحدهای مراکز استانها اشاره کرد و گفت: بدنبال تهیه طرح جامع بانک اطلاعاتی هستیم تا ان شاء الله برنامه های این دانشگاه با زمان بندی مشخص و اهداف عالی دنبال شود.

آموزش عالی انقلاب انقلاب اسلامی بخش خصوصی جامعه حضرت امام مجمع تشخیص مصلحت نظام مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان مدرسه هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر