کد خبر: 139929 A

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در نامه سرگشاده به روحانی:

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در کنار سایر دانشگاهیان، علیرغم برآورده نشدن بسیاری از مطالبات دانشگاهیان تاکنون، شرایط جاری را کاملا درک کرده و با حفظ آرامش، عقلانیت و اعتدال خود، همچنان بهار دانشگاه را انتظار می کشد و امید دارد تا این بهار با تندروی و سیاست‌بازی افراطیون به خزان بدل نشود. در این ایام تمامی دانشجویان به دقت فضای سیاسی کشور را رصد می کنند و شاهد هستند چگونه پیکره‌ی دانشگاه همچنان گرفتار نگرش‌های تند و تنگ‌نظرانه باقیمانده و این موضوع موجب نگرانی جامعه ی دانشگاهی شده است.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در نامه ای سرگشاده به رییس جمهور، ضمن حمایت قاطع از دکتر فرجی دانا وزیر علوم و درخواست تغییر مدیران امنیتی - سیاسی به مدیرانی فرهنگی - علمی، اعلام کرده که این تشکل دانشجویی در کنار سایر دانشگاهیان، علیرغم برآورده نشدن بسیاری از مطالبات دانشگاهیان تاکنون، شرایط جاری را کاملا درک کرده و با حفظ آرامش، عقلانیت و اعتدال خود، همچنان بهار دانشگاه را انتظار می کشد و امید دارد تا این بهار با تندروی و سیاست‌بازی افراطیون به خزان بدل نشود.

به گزارش ایلنا، این نامه در حال جمع آوری امضا از سوی دانشجویان دانشگاه تهران است و در تابلوهای دانشکده ها نصب شده و پس از این مرحله برای دکتر روحانی ارسال خواهد شد. متن کامل این نامه که در اختیار ایلنا قرار گرفته به شرح زیر است:

بسمه تعالی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر روحانی

حماسه‌ی سیاسی ۲۴ خرداد، همانگونه که حضرتعالی نیز به آن اشاره کرده‌اید، این نوید را برای دانشگاهیان به همراه داشت که شاهد تغییراتی جدی در سیاست‌های اجرایی وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور باشند. آنچه موجب اقبال دانشگاهیان به شما و رای گسترده‌ی آنان به «اعتدال» شد، باور به «تدبیر و امیدی» بود که در نگاه دانشگاهیان در چارچوب سیاست‌های اعلام شده توسط جنابعالی امکان بیشتری برای تحقق می‌یافت.

شما با طرح مواردی چون بازگرداندن کرامت دانشگاهیان، پایان روند برخورد و بازنشسته و اخراج کردن اساتید، پایان روند ستاره‌دار شدن دانشجویان و رفع فضای امنیتی در دانشگاه‌ها ذیل سیاستهای کلی چون «دولت فرهنگی به جای فرهنگ دولتی»، «بازگرداندن اعتماد به دانشگاهیان» و «رشد و توسعه ی علمی دانشگاه‌ها» خیل عظیم دانشگاهیان کشور را امیدوار ساخته و امید به خروج از وضعیت نابسامان فعلی را در دل آنها زنده ساختید.

با همه‌ی اینها اما، متاسفانه سیاست‌زدگی حاکم بر برخی نهادها و محافلی که گویا به هیچ عنوان قصد درک پیام انتخابات ۲۴ خرداد راجع به دانشگاه را ندارند، سبب شده تا انجام تغییرات در حوزه‌ی دانشگاه‌ها و وزارت علوم و پیشبرد سیاست‌های وعده‌ داده شده توسط جنابعالی، با مشکلات عدیده روبه‌رو گردد. عدم رای اعتماد به چهره‌‌ی شایسته‌ و موجه انتخاب شده توسط شما، یعنی جناب آقای دکتر جعفر میلی‌منفرد و پس از آن تخریب گسترده‌ی سرپرست منصوب در وزارت علوم یعنی جناب آقای دکتر جعفر توفیقی، آغاز کارشکنی در امر دانشگاه بود که با نجابت توام با مقاومت حضرتعالی و معرفی چهره‌ی ارزشی، مشروع، معتدل، توانمند و علمی جناب آقای دکتر رضا فرجی‌دانا همزمان با دفاع‌تان از سیاست‌های اجرا شده توسط دکتر توفیقی، توانست خواسته‌های دانشگاهیان را در آن مقطع برآورده کند.

متاسفانه از آن روز تاکنون وزارت علوم هر روز آماج بهانه‌گیری‌ها، تخریب‌ها و حملات سیاسی افراطیونی قرار گرفته که گویا آرامش حاکم بر دانشگاه‌ها و حمایت گسترده‌ی دانشگاهیان از دولت و وزارت علوم را مانعی جدی برای پیشبرد سیاست‌های افراطی خود می‌دانند. جماعتی که رسالت خود را برهم زدن آرامش در دانشگاه‌ها با ایجاد نارضایتی در بدنه‌ی دانشگاهی از طریق جلوگیری از بر‌آورده شدن مطالبات آنها قرار داده‌اند و متاسفانه از پشتیبانی تمام عیار رسانه‌های منتسب به نهادهای خاص نیز بهره‌منداند.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در کنار سایر دانشگاهیان، علیرغم برآورده نشدن بسیاری از مطالبات دانشگاهیان تاکنون، شرایط جاری را کاملا درک کرده و با حفظ آرامش، عقلانیت و اعتدال خود، همچنان بهار دانشگاه را انتظار می کشد و امید دارد تا این بهار با تندروی و سیاست‌بازی افراطیون به خزان بدل نشود. در این ایام تمامی دانشجویان به دقت فضای سیاسی کشور را رصد می کنند و شاهد هستند چگونه پیکره‌ی دانشگاه همچنان گرفتار نگرش‌های تند و تنگ‌نظرانه باقیمانده و این موضوع موجب نگرانی جامعه ی دانشگاهی شده است.

تنگ‌نظری تا آنجا است که متاسفانه امروز منصوب کردن گزینه‌های دولت «اعتدال» برای تصدی «وزارت»، در سمت‌های اجرایی وزارت علوم و عمل به سیاست‌های رئیس جمهور در راستای پایان دادن به وجود دانشجویان ستاره‌دار، مبدل به اتهامات وزیر شده و ایشان را مدام گرفتار راهروهای مجلس نموده و سبب شده تا امور مربوط به دانشگاه دچار کندی شده و اجرای سیاستهای وعده داده شده توسط جنابعالی دچار خلل گردد.

از این رو دانشگاهیان انتظار دارند همه‌ی دستگاههای کشور نهایت همکاری و حمایت را از وزیر علوم و مدیران منصوب ایشان در وزارت علوم و دانشگاه‌ها، در راستای اجرای برنامه هایشان داشته باشند، چرا که اقدامات امروز وزیر محترم علوم، در راستای وعده های رئیس جمهور محترم و خواست دانشجویانی است که به دولت اعتدال اعتماد کرده و خواهان تغییر فضای دانشگاه‌های کشور بودند و جناب دکتر رضا فرجی دانا را مجری مطالبات خود می دانند.

بر همین اساس ما دانشجویان ضمن اعلام حمایت از وزیر علوم، سیاست‌های اجرایی و مدیران منصوب شده توسط ایشان، انتظار داریم. روند زدودن نگاه سیاست زده و امنیتی از مدیریت آموزش عالی، و مشخصا انتصاب چهره های فرهنگی و علمی به ریاست دانشگاهها به جای مدیران امنیتی و سیاسی، به طور صحیح ادامه و بلکه تسریع یابد. چراکه به رغم سنگ اندازی های عده ای کم مایه و پرگو که استقلال دانشگاه را تهدیدی برای خود می شمارند، دانشگاهیان از هر اقدامی در جهت گشایش پایدار در فضای دانشگاهی قاطعانه حمایت خواهند کرد.

از جنابعالی نیز به عنوان رئیس دولت و حافظ حقوق ملت تقاضا داریم با حمایت جدی از وزیر علوم به عنوان مجری سیاست‌های رئیس جمهور در دانشگاه، بستر لازم برای وقوع تغییرات مورد انتظار دانشگاهیان در محیط‌های دانشگاهی را فراهم آورده و مانع از حاکم شدن فضای تنگ نظری و افراط در دانشگاه‌های کشور گردید.

آموزش عالی انتخابات بازی جامعه دانشگاه تهران دولت علوم پزشکی تهران مشکلات وزارت علوم سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر