کد خبر: 146520 A

آیت‌الله هاشمی در دیدار با رئیس مجلس ملی الجزایر:

درگیری‌های داخلی در کشورهای اسلامی، باعثشد که مسلمانان از مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین، غافل شوند و خیال اسرائیل راحت شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در مورد انرژی هسته‌ای و توافقات ژنو، براساس تفکرات مردم، قدم اوّل را برداشتیم و از غربی‌ها و آمریکا انتظار داریم، تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی‌ها قرار نگیرند و این حرکت به نهایت خوبی برسد.

به گزارش ایلنا، ‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، صبح امروز در دیدار رئیس مجلس ملی الجزایر، با اشاره به سوابق مبارزاتی مردم آن کشور علیه استعمارگران، گفت: وجه اشتراک مردم ایران و الجزایر در مبارزات، علاوه بر‌محتوای اسلامی و‌آزادیخواهی، استفاده از مساجد به عنوان پایگاه مردمی بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر جایگاه احترام آمیز مردم انقلابی الجزایر نزد کشورهای اسلامی و ملل ستم دیده، گفت: الجزایر در تاریخ به عنوان کشوری میانه رو و عاقل شناخته می‌شود.

وی با یادآوری خاطرات سفر خویش به الجزایر در اوّلین سالهای پس از پیروزی انقلاب که به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده بود، افزود: اگرچه همیشه دارای مواضع مشترک در مسایل سیاسی بودیم، ولی همکاری‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی دو کشور گسترش معقول نیافت و امیدواریم در شرایط فعلی، روابط گذشته، با بهبود در آینده، جبران شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به ابراز نگرانی‌های رئیس مجلس الجزایر از شرایط کشورهای اسلامی گفت: درگیری‌های داخلی در کشورهای اسلامی، باعثشد که مسلمانان از مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین، غافل شوند و خیال اسرائیل راحت شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز خرسندی از اجلاس روسای مجالس کشورهای اسلامی، اظهار امیدواری کرد که با بحث‌های جدید و تصمیمات جدّی نگذاریم کشورهای اسلامی در آسیا و آفریقا پایگاه تروریست شوند که کارشان افکندن بذر تفرقه بین مسلمانان و خوش خدمتی به دشمنان اسلام است.

وی با تسلیت کشته شدن گروهی از مردم الجزایر در سقوط هواپیمای نظامی و آرزوی موفقیت مردم آن کشور در انتخابات پیش رو، در پاسخ به سخنان رئیس مجلس الجزایر در مورد انرژی هسته‌ای و توافقات ژنو، گفت: براساس تفکرات مردم، قدم اوّل را برداشتیم و از غربی‌ها و آمریکا انتظار داریم، تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی‌ها قرار نگیرند و این حرکت به نهایت خوبی برسد.

آقای محمد ولدخلیفه نیز با بیان چرایی و چگونگی سفرش به ایران، گفت: برای تقویت روابط ایران و الجزایر و رسیدن به نتایج مثبت در اجلاس روسای مجالس کشورهای مسلمان، تلاش می‌کنیم.

رئیس مجلس ملی الجزایر، امنیت و آسایش را ضرورت امروز ملت‌های مسلمان دانست و گفت: دولت ها و ملت های مسلمان باید نسبت به توسعه کشورهای خود و برخورداری از مواهب الهی تلاش کنند.

وی با ابراز نگرانی از اوضاع نابسامان بعضی از کشورهای اسلامی گفت: اختلاف نظرها را می‌پسندیم، ولی آنچه این روزها در کشورهای اسلامی می‌بینیم، تنازعات خونین بین مسلمانان تندرو و افراطی است که براساس افکار اسلامی و انسانی پسندیده نیست.

وی با اعلام وجود ۲۷ حزب در مجلس الجزایر، گفت: در روند دمکراسی مخالفت‌ها هم طبیعی و هم مصلحت عمومی جوامع است.

آقای محمدولد خلیفه در ادامه سخنان خویش برخورداری از مواهب صلح آمیز انرژی هسته‌ای را حق همه مردم جهان دانست و گفت: غربی‌ها نگران شکستن انحصار دانش هسته‌ای هستند و وقتی می‌شنوند دانشمندان ایرانی پیشرفت کرده‌اند، هیاهو می‌کنند.

الجزایر ایران تبلیغات جهان اسلام دولت رئیس مجلس علمی و فرهنگی فلسطین کشورهای اسلامی مسلمانان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر