کد خبر: 147367 A

مصباحی‌مقدم دراجلاس سراسری جبهه پیروان خط و امام و رهبری / تکرار /

دولت از الان چهار ماه فرصت دارد خانواده‌های نیازمند را شناسایی، آئین‌نامه هدفمندی یارانه‌های را تصویب کند و از نخبگان نیز بهره بگیرد و از ابتدای تیرماه نیز امکان اجرای قانون هدفمندی را خواهند داشت.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، میزان تورم ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی را ۴ تا ۵ درصد پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم صبح - پنجشنبه - در اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری که در موسسه فرهنگی شهدای موتلفه برگزار شد، توضیح داد: قیمت تورم ناشی از حامل‌های انرژی ۴ تا ۵ درصد است اما این مسأله از روی ناچاری است و هیچ‌کس دوست ندارد قیمت‌ها زیاد شود.

وی ادامه داد: اگر بگوییم قیمت‌ها ثابت بماند تا تورم ایجاد نشود، هزینه‌ها، ناکارآمدی و حتی آلودگی‌ها هم بیشتر خواهد شود. بنابراین عاقلانه نیست که مسائل را یکجانبه ببنیم بلکه باید نگاه جامعی داشته باشیم.

مصباحی‌مقدم افزود: تبصره ۲۱ که مربوط به قانون هدفمندی است با تأخیر به مجلس آمد. طبق پیش‌بینی دولت ۶۳ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده بود که ۱۱ میلیارد آن قبلا برای یارانه آب و برق و آرد دیده شده بود و ۵۱ هزار میلیارد آن جدید بود که در پایان کار به ۴۸ هزار میلیارد تومان رسید و تصویب شد.

وی با بیان اینکه " ما در فاز دوم هدفمندی نیازمند اصلاح قیمت حامل‌های انرژی هستیم تا درآمدهای آن را باز توزیع کنیم "، گفت: دولت برای سال ۹۳ از خانواده‌های متقاضی و نیازمند می‌خواهد که مجددا اطلاعات بدهند تا بتوانند یارانه بگیرند. دولت بر اساس اعداد و ارقامی که هنوز نمی‌دانیم معلوم خواهد کرد چه خانواده‌های یارانه خواهد گرفت، اما حتما باید همه خانواده‌های که زیر خط فقر هستند مبنا قرار بگیرند علاوه بر این خانواده‌های که تحت پوشش حمایتی قرار می‌گیرند حداقل پرداخت ماهیانه‌شان برای هر نفربه ۸۰ هزار تومان می‌رسد یعنی براساس تغییری که داده می‌شود نیازمندها بیشتر و افراد نیازمند مطابق با سال جاری یارانه دریافت می‌کنند و غیرنیازمندها مشمول یارانه نمی‌شوند.

رئیس کمیسیون تلفیق از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها به بخش بهداشت و درمان عمومی خبر داد و گفت: سهم مردم از هزینه‌های بهداشتی در حال حاضر ۶۵ درصد است که ما هدف‌گذاری کرده‌ایم که این میزان به ۳۰ درصد برسد و سهم بیمه‌ها که الان ۳۵ درصد است، ۷۰ درصد شود. همچنین از این منبع هزینه‌ درمان بیماران صعب العلاج و بیماران خاص پرداخت شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: برای حمایت از تولید و کمک به بنگاه‌های اقتصادی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین توضیح داد: دولت از الان چهار ماه فرصت دارد خانواده‌های نیازمند را شناسایی، آئین‌نامه هدفمندی یارانه‌های را تصویب کند و از نخبگان نیز بهره بگیرد و از ابتدای تیرماه نیز امکان اجرای قانون هدفمندی را خواهند داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تأثیر تورمی آن، گفت: شکی نیست که افزایش قیمت بوجود خواهد آمد، اما لازم است چند نکته را متذکر شویم. در حال حاضر مصرف انرژی کشورمان به مقداری بالاست که یک کشور یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین با ما برابری می‌کند. همچنین ما بیش از ۲۸ کشور اروپایی که اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد مصرف می‌کنیم و این یعنی روند افزایش مصرف رو به افزایش است که به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی به مسأله قاچاق نیز اشاره کرد و با بیان اینکه " در مورد بنزین و گازوئیل با رشد قاچاق مواجه هستیم "، افزود: در ایران قیمت بنزین ۷۰۰ تومان ولی در ترکیه یعنی همسایه ما این رقم هشت هزار تومان است. این یعنی چون قیمت پایین است، قاچاق بالا می‌رود و حتی قاچاقچی این ریسک را می‌کند که در میزان بالایی دست به قاچاق بزند. به همین دلیل برای جلوگیری از افزایش قیمت‌، افزایش واردات و افزایش قاچاق باید قیمت را زیاد کنیم. با این قیمت هر قدر هم توصیه کنیم که مصرف کم شود، گوش هیچکس بدهکار نیست و موعظه و صحبت اثر نمی‌کند و آنچه اثر می‌گذارد، قیمت درست است.

مصباحی‌مقدم اضافه کرد: وقتی قیمت بنزین ارزان‌تر از آب خوردن است، مصرف زیاد می‌شود و صرفه‌جویی نخواهد شد. اصلاح قیمت می‌تواند مصرف را کنترل کند. اگر این کار را نکنیم حتی اگر تمام تولید نفتمان را هم در داخل مصرف کنیم، باز هم کم می‌آید. قیمت‌ها باید به گونه‌ای اصلاح شود که فقرا پوشش داده شوند و عملا به سمت مصرف کمتر برویم نه اینکه افزایش تورم ناشی از قیمت‌ها به پدیده‌ای دیگر منجر شود و آن افزایش پول نقد در جامعه باشد.

رئیس کمیسیون تلفیق در برابر پرسش برخی از اعضای جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره اقدامات لازم برای جلوگیری از قاچاق، پاسخ داد: اگر این مسأله ممکن بود، راه‌حل خوبی بود ولی تجربه نشان داده که این امر امکان‌پذیر نیست و به هر دستگاهی هم سپرده شده امکان جلوگیری کامل در آن وجود نداشته است. ما چهار هزار کیلومتر مرز دریایی داریم. مگر می‌توان این چهار هزار کیلومتر را کنترل کرد؟ دولت و همه مسئولان تلاش کردند اما به هر حال قاچاق صورت می‌گیرد و حتی از داخل پالایشگاه‌ها نیز این اتفاق می‌افتد، چراکه قیمت پایین، فساد می‌آورد و باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه " ۸۰ درصد خانواده‌ها پس از اجرای فاز اول هدفمندی مصرف گاز و برقشان کم شد "، تاکید کرد: باید از این مسأله استقبال کرد. اصلاح قیمت حامل‌های انرژی موجب می‌شود پول کافی برای حمل و نقل عمومی بدست آوریم اما اگر مسیر قبلی ادامه پیدا می‌کرد، باید سالانه ۱۵ میلیارد دلار بنزین وارد می‌کردیم.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های بودجه سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: مقدار وابستگی به نفت که باید سال به سال در بودجه عمومی کاهش پیدا کند، در بودجه ۹۳ کم شده و اتفاقی که افتاده این است که دشمنان با اعمال تحریم حدود ۴۰ درصد از وابستگی به نفت را کاهش دادند. یعنی امکان فروش و صادرات نداشتیم که این موجب شد که تحریم، مبارک باشد و از این فرصت باید استفاده کنیم. البته مقداری از کاهش را هم از ناحیه تدبیر رهبری داریم که صندوق توسعه ملی را ایجاد کردند.

مصباحی‌مقدم اضافه کرد: سالانه باید مبلغی از فروش نفت را به حساب صندوق توسعه ملی بریزیم که از ابتدا ۲۰ درصد بوده و قرار بر این شده که هر سال ۳ درصد اضافه شود. این مقدار برای سال آینده ۲۹ درصد است.

وی همچنین اعلام کرد که در بودجه ۹۳ صادرات یک میلیون بشکه نفت و چهار هزار بشکه میعانات گازی پیش‌بینی شده و قیمت هر دلار ۲۶۵۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مصباحی‌مقدم به سایر ویژگی‌های بودجه نیز اشاره کرد و افزود: یکی از نکاتی که در بودجه سال ۹۳ به آن توجه داشتیم، این است که هیچگونه به مذاکرات پشت نکنیم و تصور هم نکنیم درِ باغ سبزی باز می‌شود و مشکلی از مشکلات اقتصادی حل می‌شود. ما در بودجه به مذاکرات دل نبستیم.

این نماینده مجلس به مسأله بیمه نیز اشاره کرد و گفت: منابع افزایش پوشش بیمه از دو طریق قابل تأمین خواهد بود؛ اول از طریق مالیات بر ارزش افزوده که هر سال زیاد می‌شود و از این طریق برای بیمه خانواده‌ها در شهرهای با ۲۰ هزار نفر جمعیت و روستاها امکان‌پذیر می‌شود و خانواده‌های بهزیستی و کمیته‌های امداد به این میزان اضافه خواهند شد و خانم‌های خانه‌دار نیز تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت تقویت بنیه رفاهی کشور، توضیح داد: یکی از نکاتی که در شرایط تحریم از سوی دشمن مهم است، تقویت بنیه نظامی کشور است. دولت بودجه بخش دفاعی را پیشنهاد داده اما چیزی که دولت به آن نیازمند است، تقویت بنیه دفاعی کشور است. وقتی جان کری بعد از مذاکرات ژنو اعلام کرد که هنوز گزینه‌های نظامی روی میز است، آقای لاریجانی به مجلس آمد و گفت پاسخ محکمی به جان کری بدهید. ما هم علاوه بر همه منابعی که پیش‌بینی شده، هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای بنیه دفاعی در نظر گرفتیم که پاسخی به جان کری باشد؛ گرچه قدرت دفاعی ما بازدارنده است و آنها لاف می‌زنند.

مصباحی‌مقدم در پایان صحبت‌های خود، رقم کامل بودجه سال آینده را ۸۰۳ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که شامل ۲۳۲ هزار میلیارد بودجه عمومی می‌شود.

امام و رهبری بنزین پول چین خانواده رشد فاز دوم هدفمندی قانون نخبگان هدفمندی یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر