کد خبر: 182892 A

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ملاقات با روسای آمبودزمان کشورهای غربی خواستارهمکاری آن کشورها دراسترداد متهمین فساد اقتصادی از جمله مدیرعامل اسبق بانک ملی متهم در پرونده فساد سه هزار میلیاردی شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ملاقات با روسای آمبودزمان کشورهای غربی خواستارهمکاری آن کشورها دراسترداد متهمین فساد اقتصادی از جمله مدیرعامل اسبق بانک ملی متهم در پرونده فساد سه هزار میلیاردی شد.

به گزارش ایلنا از سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج که برای شرکت در اجلاس جهانی آمبودزمان به کره جنوبی سفر کرده است، درحاشیه این اجلاس با رؤسای آمبودزمان کشورهای غربی ملاقات دوجانبه برگزار کرد.

سراج در این ملاقات ها با تشریح مواد مربوط در فصول چهارم و پنجم کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مقابله با فساد و با استناد به این که کشور پذیرنده نیز کنوانسیون مزبور را به تصویب رسانیده، خواستار آن شد که در خصوص استرداد متهم و متهمین مربوط به پرونده ۳ هزار میلیاردی همکاری های لازم را به عمل بیاورند.

براساس این گزارش، در مذاکرات به عمل آمده طرف های مقابل قول مساعد همکاری دادند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور پیش از این دیدارها طی سخنانی در اجلاس جهانی آمبودزمان برضرورت همکاری میان نهادهای آمبودزمانی تاکید کرد.

ناصر سراج در این اجلاس با موضوع «تغییرات در بخش دولتی و ضرورت همکاری میان نهادهای آمبودزمانی» گفت: تغییرات ساختاری در بخش های دولتی شامل ایجادساختارهای جدید، حذف ساختارهای قدیمی یاادغام های ساختاری، شرایطی را بوجود می آورند که نهادهای آمبودزمانی در مقابل آن، نیازمند به نمایش گذاردن واکنش هایی مناسب هستند که پایه اصلی آنها را چیزی تشکیل می دهد که آن را می توان «سازوکارهای تطابقی فعال» نامید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: ویژگی اصلی این سازوکارها، غیرمنفعل بودن آنهاست که امکان تطابقی پویا را فراهم می آورد.

وی با اشاره به ویژگی سازوکارهای تطابقی فعال گفت: «دسترسی داشتن به مستندات تغییرات وماهیت آنها»، «دسترسی به تجارب رویارویی با تغییرات» و «دسترسی به پیشنهادهای عملی برای قرار گرفتن در بهترین وضعیت در مقابل تغییرات» ویژگی سه گانه سازوکارهای تطابقی فعال است که آمبودزمان هارا قادر می سازد تا اولاً ضمن شناخت دقیق تغییرات در بخش دولتی از تجارب همپایان خوددراین زمینه آگاه شده وثانیاً تجربه های قابل نسخه برداری را پس از بومی سازی، در محیط اجتماعی خویش بکارگیرند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: به اشتراک گذاری تجارب، اطلاعات وایده های جدید نهادهای آمبودزمانی به کمک روش هایی همچون «استفاده مؤثر از فناوری های جدید ارتباطاتی»، «بکارگیری اثربخش فضای مجازی»، «برگزاری دوره های آموزشی واعزام کارشناسان آمبودزمانی برای آشنایی نزدیک با تحولات این حوزه ها»، «انجام تحقیقات و پژوهش های آمبودزمانی در حوزه های نظری و کاربردی مربوط در قالب تحقیقات مستقل، مشترک، ترجمه کتب و نگارش مقالات و انعکاس آن در سایت» و «ایجاد و تقویت آکادمی با هدف ارتقاء دانش اعضای آمبودزمان ها در سطوح منطقه ای و جهانی» می تواند آمبودزمان ها را درشناخت واستفاده هرچه بهتر از سازوکارهای تطابقی فعال یاری رساند.

اجلاس جهانی آمبودزمان در کره جنوبی توسط کمیسیون مبارزه بافسادو صیانت از حقوق مدنی این کشور و با همکاری مؤسسه آمبودزمان بین المللی و انجمن آمبودزمان آسیایی برگزار شد.

در این اجلاس که به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس کمیسیون مبارزه با فساد و صیانت از حقوق مدنی جمهوری کره برگزار شد، سخنران مراسم افتتاحیه رئیس مجلس کره جنوبی بود.

در این اجلاس موضوعات مهمی از جمله «نقش ها و چالش های آمبودزمان ها در پاسخگویی به نیازهای زمانه»، «اقدامات مختلف آمبودزمان ها برای جلب رضایت شهروندان به عنوان نهادهای رسیدگی کننده به شکایات مردمی»، «عملکرد آمبودزمان ها برای تقویت اعتماد میان اعضای جامعه و بهبود کیفیت خدمات عمومی، پیشرفت فنأوری ارتباطات IT و تقویت کارآیی آمبودزمان»، «اقدامات نظام مندوکارآمدبرای به اشتراک گذاری عملکرد نهادهای الگوی آمبودزمانی»، «افزایش تضادها و تضارب افکار در اجتماع و نقش آمبودزمان به عنوان یک میانجی گر»، «نقش آمبودزمان برای ریشه کنی و محو بی عدالتی اجتماعی» و «تقویت عملکرد آمبودزمان از طریق همکاری میان نهادهای آمبودزمانی» بحثو بررسی گردید.

پیش از آغاز این کنفرانس، شانزدهمین جلسه هیأت مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی(AOA) و جلسه منطقه ای اعضاء آسیایی مؤسسه آمبودزمان بین المللی(IOI) با حضور آمبودزمان کشورهای کره جنوبی، جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، اندونزی، چین، تایلند، ژاپن، مالزی، هنگ کنگ و ماکائو تشکیل گردید. دبیرکل مؤسسه آمبودزمان بین المللی از کشور اتریش و نایب رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی از ایالات متحده آمریکا، مسئول بخش توسعه اجتماعی بانک جهانی، آمبودزمان ایالت کانادا، رئیس آمبودزمان جمهوری ایرلند، مقامات دولت میزبان و سفرا و نمایندگان سیاسی مقیم در شهر سئول حضور داشتند.

ایالات متحده آمریکا ایرلند تایلند چین دولت رئیس سازمان بازرسی کل کشور سازمان بازرسی کل کشور فساد اقتصادی فناوری کشورهای غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر