کد خبر: 201028 A

مدیرحوزه‌های‌علمیه‌سراسرکشور در نشست‌خبری:

تکیه بر اینترنت پرسرعت بدون ایجاد زیرساخت صحیح نیست / شرایط تحصیل علوم حوزوی برای افراد غیر حوزوی فراهم می شود / ۱۵۰ هزار روحانی با شناسه در کشور وجود دارد / ۱۷هزار طلبه جدید امسال وارد حوزه های علمیه می شوند / رشته های تخصصی حوزه دیگر فقط در قم متمرکز نیست / مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه ۱۶ شهریور با سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی در قم برگزار می شود.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، در آستانه سال تحصیلی ۹۴-۹۳ حوزه های علمیه در نشستی خبری ضمن تشریح برنامه های مراسم آغاز سال تحصیلی، در خصوص نفوذ شبکه های اجتماعی مانند وایبر و…، رابطه حوزه های علمیه با دولت، پرهیز طلاب از سیاست زدگی و ورود به جناح گرایی، فراهم شدن شرایط تحصیل علوم حوزه برای افراد غیر طلبه در سراسر کشور، تعداد مدارس علمیه و طلاب با کد تحصیلی در سراسر کشور و… اظهار نظر کرد.

*تکیه بر اینترنت پرسرعت بدون ایجاد زیرساخت صحیح نیست

آیت الله حسینی بوشهری در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا، مبنی بر این که رویکرد مدیریت حوزه در خصوص پیشرفت تکنولوژی و نفوذ شبکه های اجتماعی مانند وایبر و… به موبایل هایی که حتی امروزه بسیاری از طلاب نیز آن ها را در دست دارند، چیست؟ گفت: برای استفاده از این امکانات پیشرفته و بروز، در جهت ارتقا علمی، کسی را محکوم نمی کنیم؛ البته گزارشاتی به ما می رسد و آن این که به خاطر نبود زیرساخت لازم، استفاده از این امکانات، گاهی انحرافات و مشکلاتی را ایجاد می کند؛ مثلا امروزه کشور چین به این زیرساخت ها توجه کرده است.

وی افزود: مثلا امروز بحثاینترنت پرسرعت در کشور ما مطرح می شود؛ این ایده خوبی است اما از رهگذر این اینترنت پرسرعت، با توجه به فیلم های مختلف موجود در این فضا، تنها تکیه کردن روی پهنای باند، نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه مشکلاتی دیگر را برای فضای اخلاقی جامعه ایجاد می کند.

مدیر حوزه های علمیه، گفت: رهبر معظم انقلاب گفتند و ما هم معتقدیم، مسئولین دولتی ما باید زیرساخت ها را کامل کنند؛ و اگر جلوی نفوذ دیگران در این فضا گرفته نشد که به جای مباحثعلمی، مباحثغیراخلاقی را مطرح نکنند، آن وقت این فضا، فضای مفیدی خواهد بود.

وی اضافه کرد: پیشنهاد روشن و سخن روشن مان این است که، اصولا دین ما، اجازه نمی دهد جلوی علم و پیشرفت و ترقی و تکامل را بگیریم، اما همین دین به ما می گوید در صورتی که فواید اخلاقی از این تکنولوژی عاید مردم نشود، باید نسبت به آن پرهیز کرد.

*حوزه، با شرایط امروز بیشترین کارایی را دارد

آیت الله حسینی بوشهری در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که در خصوص رفع دغدغه برخی از مراجع تقلید که در اظهاراتی از پایین بودن سطح علمی طلاب حوزه ابراز نارضایتی کرده بودند، گفت: دغدغه مراجع تقلید را می ستاییم؛ و نباید هیچ گاه به وضع موجود رضایت دهیم؛ باید اعتراف کنیم نقص هایی داریم؛ واقعا حوزه ما با توجه به شرایطی که امروز در جامعه داریم، باید چند قدم جلوتر باشند و تمام تلاش مان برای بالابردن سطح علمی به کار برده شود؛ اما در عین حال حوزه های ما با همین وضع موجود، بالاترین کارایی را در عرصه های مختلف علمی، اخلاقی و تربیتی جامعه بر عهده دارند؛ بنابراین نگاه مراجع نگاه ارزشمندی است که همه دست اندرکاران حوزه را باید وادار کند تا خروجی حوزه خروجی مطلوب بزرگان ما باشد.

*تعطیلی های حوزه کمتر می شود

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در خصوص تعطیلی های زیاد حوزه های علمیه در طول سال تحصیلی، گفت: نسبت به استان هایی که از نظر آب و هوا شرایط مناسی دارند، نسبت به پایان سال تحصیلی گذشته دیرتر اقدام شد؛ البته با ایجاد تقویم آموزشی در حوزه، تقریبا یک ماه به سال تحصیلی حوزه افزوده می شود؛ همین امسال در برخی از استان هایی که هوای مناسبی دارند، در حال حاضر سال تحصیلی شروع شده است و در مجموع یک ماه به سال تحصیلی آن ها افزوده شده است و این کمک خوبی برای رفع دغدغه هاست.

مدیر حوزه های علمیه با بیان این که نسبت به طول سال هم باید کاری کنیم که مثلا از پنج شنبه ها استفاده کنیم، گفت: این تعطیلی که به حوزه نسبت داده می شود خیلی هم نمی توان عنوان تعطیلی روی آن گذاشت، چرا که کار حوزه تنها آموزش دادن و یادگرفتن نیست، بلکه کار حوزه در کنار آموزش، هم تبلیغ است و هم پژوهش؛ بنابراین اگر یکی تعطیل شد دیگری انجام می شود.

*اعتبارات حوزه از جاهای دیگر کمتر است

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان اعتبارات مالی حوزه های علمیه و گسترش مدارس علمیه در سراسر کشور، گفت: اعتبارات حوزه از جای دیگر کمتر است؛ دولت هم کمک هایی کرده اند اما متناسب با نیازهای حوزه نبود

آیت الله حسینی بوشهری افزود: ما علاوه بر این که نیاز به افزایش کمی مدارس علمیه و طلاب داریم، اما تنها به کمیت قانع نیستیم، بلکه معتقدیم هر طلبه ای که در حوزه وارد می شود باید از نظر اخلاقی و علمی در سطحی باشد که اعتماد سازی کند؛ یعنی دغدغه ما بیش از بحثکمی، دغدغه کیفی است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص فعالیت های قرآنی حوزه با بیان این که در رابطه با مباحثقرآنی کارهای خوبی در حوزه در حال انجام است، گفت: معاونت تهذیب مدیریت حوزه، حجم عمده کار تهذیبی خود را روی مباحثقرآنی گذاشته است؛ در روزگاری تعداد کلاس های تفسیر قرآن در حوزه به تعداد انگشتان دست نمی رسید اما امروزه، طبق آخرین گزارشی که ما داشتیم بیش از ۲۰۰ درس تفسیر در حوزه فعال است؛ یعنی واقعا روند رو به تکامل است؛ علاوه بر آن دارالقرآن هایی در قم هست که عمدتا توسط اهل علم و روحانیون اداره می شود؛ البته با وضع مطلوب فاصله داریم.

مدیر حوزه های علمیه با بیان این که مشوق های خوبی برای فعالان قرآنی حوزه در نظر گرفته شده است، گفت: امیدواریم در آینده یکی از کشورهایی باشیم که در مباحثمختلف قرآنی نمونه باشد.

*شرایط تحصیل علوم حوزوی برای افراد غیر حوزوی فراهم می شود

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص درخواست برخی از افراد غیر طلبه مبنی فراهم کردن ساز و کاری برای گذراندن دروس طلبگی، گفت: طرحی از سوی مدیریت حوزه به شورای عالی حوزه در حال تقدیم است که برای این دسته از داوطلبین هم استاد و هم کلاس فراهم کنیم؛ البته به صورتی که از طلاب معمول حوزه جدا باشند. در این طرح این افراد امکان تحصیل دارند اما شرایط گرفتن شهریه طلبگی را نخواهند داشت؛ اخیرا نیز با جمعی از مهندسان برخورد کردیم که چنین تقاضایی داشتند و گفتند ما برای تحصیل علوم حوزوی نه تنها شهریه نمی خواهیم بلکه حتی حاضریم مبلغی را نیز بابت تحصیل علوم حوزوی بپردازیم.

*۱۵۰ هزار روحانی با شناسه در کشور وجود دارد

آیت الله حسینی بوشهری در خصوص تعداد مدارس علمیه موجود در کشور، گفت: در وضعیت فعلی، در سراسر کشور ۴۵۰ مدرسه داریم که هر سال از آن ها ارزیابی داریم؛ آن مدارسی که شرایط ما را دارند اجازه پذیرش داوطلب می دهیم و الا با همان طلاب سال قبل کار خود را ادامه می دهند؛ امسال هم در ارزیابی های مان، به کل مدارس موجود اجازه پذیرش ندادیم چون باید فضای مناسب و استاد لازم را داشته باشند.

وی در خصوص تعداد طلاب و روحانیون در شهر قم، نیز گفت: در حال حاضر، ۸۰ هزار طلبه در حال تحصیل در قم هستند که این رقم مجموعا در کل کشور ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار هستند؛ البته این عدد فقط مربوط به روحانیونی است که کد تحصیلی مشخصی دارند؛ یعنی مجموع کل روحانیون کشور بیش از ۱۵۰ هزار نفر است.

مدیر حوزه های علمیه در ادامه سخنان خود با بیان این که در خصوص تحقق مطالبات رهبری از حوزه های علمیه، تلاش هایی انجام داده ایم، گفت: در طول این مدت مجموعه فرمایشات ایشان را جمع آوری کردیم؛ تقریبا مجموعه قابل توجهی شده و در دو سه رده اولویت بندی کردیم؛ این فرمایشات به معاونت های مختلف حوزه ابلاغ شده و آن ها نیز به صورت پروژه ای مشغول برنامه ریزی برای تحقق آن ها هستند.

وی تقویت زبان عربی طلاب حوزه های علمیه را یکی از تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر شمرد و گفت: دیروز نیز آقای محمدی گلپایگانی نامه ای را در این خصوص فرستاده بودند که بر اساس تأکیدات رهبر معظم انقلاب، نیاز هست طلبه ها، با یک زبان حداقل آشنا شوند شایسته است که حوزه این مسئله را دنبال کنند؛ در کل می توان گفت مطالبات رهبری به گونه ای است که سریعا در حال برنامه ریزی برای آن هستیم.

آیت الله حسینی بوشهری در پاسخ به سؤالی در خصوص دغدغه مراجع تقلید مبنی بر این که چرا بخش زیادی از تحصیلکردگان حوزوی از قم به شهرستان هایی که به آن ها نیاز دارند نمی روند، گفت: ما هم این دغدغه را داریم و در جلسات استانی طلاب آن ها را مطرح می کنیم.

وی افزود: امیدواریم طلابی که امکان سکونت در شهرستان ها دارند تا مردم هم از آن ها استفاده کنند اعلام کنند تا زمینه اعزام شان فراهم شود.

*نظرات دولتی ها همراه حوزه باشد آن را تأیید می کنیم

مدیر حوزه های علمیه در خصوص رابطه دولت با حوزه های علمیه گفت: گاهی دولتی ها نقطه نظرات خاص خودشان را دارند که گاهی همراه با نقطه نظرات حوزویان است، که ما آن ها را تأیید می کنیم و دعا می کنیم و هر کمکی از ما ساخته باشد همراهی خواهیم کرد، اما طبعا آن جا که نظرات دولتی ها با نقطه نظرات مراجع و علما تغییر داشته باشد، حوزه هم در سطح مرجعیت و هم در سطح اساتید و فضلا، به بیان نقطه نظرات خود می پردازند که فلان نظر مطرح شده مورد تأیید هست است یا خیر.

وی گفت: حوزه های علمیه به عنوان دیده بان بیدار نظام اسلامی عمل می کند چرا که معتقدیم عالمان دین مرزبانان دین هستند.

*طلاب حوزه های علمیه دچار سیاست زدگی نشوند

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص ورود برخی طلاب به مباحثسیاسی اظهار داشت: اگرچه معتقدیم سیاست با حوزه عجین است و شعار ما هم این است که سیاست ما عین دیانت ماست، اما تأکید داریم که طلبه ها نباید دچار سیاست زدگی نشوند، اما با اصول سیاست و بصیرت آشنا شوند.

وی با تأکید بر این که طلاب نباید دچار سیاست زدگی شوند، تصریح کرد: اگر امروز طلبه ای بگوید من فقط درس و اخلاق را در حوزه می گذرانم و می خواهم از مسائل پیرامونی جامعه بی اطلاع باشم، نمی توانیم او را به عنوان الگو به جامعه معرفی کنیم و مطلوب این است که طلبه نسبت به مسائل بصیرت و آگاهی داشته باشد، اما اگر در فضای جناح گرایی و سیاست زدگی افتاد، تأثیر کلام او در میان مردم از بین خواهد رفت.

*مراسم آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه با سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی

مدیر حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی ۹۳-۹۴ حوزه های علمیه، صبح یکشنبه ۱۶ شهریورماه مصادف با ۱۱ ذی‌القعده سالروز میلاد هشتمین امام شیعیان امام رضا(ع)، با سخنرانی آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید، در تالار اجتماعات مدرسه فیضیه قم برگزار می شود.

وی تأکید کرد: امیدواریم طلاب مدارس مختلف، در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه که به نوعی مراسم جشن میلاد امام رضا(ع) نیز هست، حضور باشکوهی داشته باشند.

*پذیرش ۱۷ هزار طلبه جدید در حوزه های علمیه سراسر کشور

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، در پاسخ به سؤالی در خصوص پذیرش جدید سال تحصیلی، در مدارس علمیه مختلف کشور، گفت: امسال حدود ۱۷ هزار ظرفیت جدید برای مدارس علمیه پیش بینی شد که داوطلبین مورد نظر بعد از امتحان کتبی یا همان کنکور ورودی و پس از آن مصاحبه ورودی و کسب موفقیت، در مدارس علمیه مختلف کشور پذیرش شدند.

وی خاطرنشان کرد: سهم مدارس علمیه قم برای پذیرش طلاب جدید در سال تحصیلی جدید، ۱۲۰۰ نفر بود که البته این تعداد پذیرش، با نیازی که ما در کشور و برای مثال مساجد و مراکز فرهنگی مختلف داریم، متناسب نیست؛ حتی گاهی می توان گفت که دچار تنگنا هستیم.

آیت الله حسینی بوشهری از برگزاری طرحی با عنوان طرح تثبیت و اختیار در مدارس علمیه کشور خبر داد و در تشریح آن گفت: داوطلبانی که قرار است در مدارس علمیه مشغول به تحصیل شوند، به منظور آشنایی با فرهنگ طلبگی، در یک دوره یک ماهه با عنوان طرح تثبت و اختیار شرکت کرده که در آن یک سری برنامه های آموزشی و فرهنگی را می بینند تا با آمادگی و آشنایی با فضای طلبگی، وارد مدارس علمیه شوند.

وی در ادامه با بیان این که امسال برای اولین بار کار خاصی را برای طلاب سطح یک حوزه شروع کردیم، اظهار داشت: همواره شاهد آن بودیم که طلابی که تازه به حوزه علمیه ورود پیدا میکردند، در یک سطح تحصیلی نبودند؛ برخی با مدرک سیکل، برخی با مدرک دیپلم و برخی نیز با گذراندن چند ترم از دانشگاه وارد حوزه می شدند، که قطعا با این وضعیت یک برنامه واحد نمی توانست جوابگوی مناسبی برای نیاز تحصیلی این داوطلبین باشد.

مدیر حوزه های علمیه افزود: برای رفع این مشکل، از سال تحصیلی جدید، هم از نظر سنی و هم از نظر سطح آموزش طلاب سطح یک حوزه، ملاحظاتی اعمال خواهد شد؛ البته این کار را امسال به صورت آزمایشی، فقط در تعدادی از مدارس عملیاتی خواهیم کرد تا احیانا اگر نقطه ضعفی در این برنامه بود، آن را اصلاح و سال بعد در سراسر کشور اجرایی کنیم.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که مدارس علمیه باید به مدارسی پویا و پرتحرک تبدیل شوند، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که برای تقویت بحثآموزشی مدارس علمیه سراسر کشور انجام دادیم، طرح مسابقات علمی در میان مدارس است که ابتدا در یک استان بین مدارس مختلف آن استان برگزار شده و در نهایت این مسابقات به صورت سراسری میان برگزیدگان مسابقات استانی برگزار می شود.

*رشته های تخصصی حوزه دیگر در قم متمرکز نیست

آیت الله حسینی بوشهری در رابطه با توسعه رشته های تخصصی در حوزه های علمیه نیز گفت: رشته های تخصصی حوزه از ۱۶ رشته در سال های تحصیلی گذشته، به ۳۷ رشته علمی ارتقا پیدا کرد.

وی افزود: در حال حاضر در ۱۲ استان کشور، ۲۰ رشته تخصصی حوزه در حال اجراست؛ با این شرایط، یعنی رشته های تخصصی را از قم به سایر استان ها تسری دادیم و دیگر رشته های تخصصی در قم متمرکز نیست.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، یادآور شد: در رابطه با بحثآشنایی طلاب با مباحثخانوادگی و بیشتر در رابطه با طلابی که تازه متأهل می شوند، برنامه های خاصی پیش بینی شده و علاوه بر آن، برای فرزندان طلاب نیز، برنامه ای در حال تدوین است.

وی از برگزاری آموزش های کاربردی و مهارتی ویژه دانش آموختگان حوزه خبر داد و گفت: هر ساله تعداد زیادی از تحصیلکردگان حوزوی، جذب نهادهای مختلف اعم از امامت جمعه و نهادهای دانشگاهی می شوند؛ از آن جایی که هر روحانی ممکن است برای حضور در این سمت ها آماده نباشد، به همین دلیل آموزش های کاربردی و مهارتی ویژه دانش آموختگان حوزوی را پیش بینی کردیم تا این مشکل مرتفع شود.

آیت الله حسینی بوشهری در پاسخ به سؤالی در خصوص ارتباط مدیریت حوزه با مراکز علمی بین المللی مثل دانشگاه الازهر مصر، گفت: به چنین مکان های علمی رفت و آمد داریم و البته امیدواریم کمی بیشتر شود؛ در ملاقات با رهبر معظم انقلاب نیز، ایشان توصیه کردند که ارتباط حوزه با این مراکز، مثل الازهر بیشتر شود؛ اگرچه این کار به صورت کامل میسر نشده، اما گاهی فارغ التحصیلان آن به ایران سفر کردند که حضورشان یک حضور بانشاطی بود.

آب و هوا آیت الله مکارم شیرازی اینترنت تقویم چین حوزه های علمیه دولت قم کنکور مدرسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر