کد خبر: 247049 A

مطهری در کنگره مردم‌سالاری:

فشار‌ها افزایش یافته و متاسفانه خودسانسوری در رسانه‌های ما بسیار بیشتر شده است. رسانه‌ها از خطر توقیف و لغو امتیاز نسبت به دولت قبل بیشتر می‌ترسند.

نماینده مجلس نهم شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از آسیب‌های جامعه٬ بی‌توجهی به مساله آزادی بیان است که متاسفانه در دولت جدید کمتر شده است٬ به عبارتی چون دولتی بر سر کار آمده که به اصلاح‌طلبی گرایش دارد فشار‌ها بیشتر شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی مطهری در سیزدهمین کنگره حزب مردمسالاری با اشاره به شعار این همایش مبنی بر «اصلاحات لازمه اعتدال» گفت: به نظرم اصلاحات و پایبندی به اصول لازمه اعتدال هستند.

وی با بیان اینکه برای حفظ اعتدال نظام باید بررسی‌هایی صورت بگیرد و آسیب‌های نظام مورد بررسی قرار گیرند٬ اظهار داشت: شهید مطهری در ابتدای انقلاب آسیب‌های احتمالی انقلاب اسلامی را پیش‌بینی کرده بود که نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجددگرایی افراطی، رخنه فرصت‌طلبان، ‌ناتمام گذاشتن نهضت و آفت معنی هستند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نفوذ اندیشه‌های بیگانه و تجددگرایی افراطی همین‌که آسیبی برای انقلاب محسوب نمی‌شوند، یادآور شد: رخنه فرصت طلبان از آسیب‌های امروز ما است٬ آفت معنی هم یکی دیگر از آفت‌هاست و به این معناست که قدرت طلبی‌ها زیاد٬ و اخلاص‌ ما کم شود. بنابرانی اگر بخواهیم آسیب‌های امروز انقلاب را فهرست کنیم مساله عدم تحمل منتقد و مخالف یکی از آسیب‌های جدی است که باید با آن مقابله شود.

مطهری ادامه داد: یکی دیگر از آسیب‌ها مسئله آزادی بیان است که متاسفانه در دولت جدید کمتر شده است؛ به عبارتی چون دولتی بر سر کار آمده که به اصلاح‌طلبی گرایش دارد٬ فشار‌ها بیشتر شده است. متاسفانه خودسانسوری در رسانه‌های ما بسیار بیشتر شده و رسانه‌ها از خطر توقیف و لغو امتیاز نسبت به دولت قبل بیشتر می‌ترسند.

عضو سابق هیات نظارت بر مطبوعات با بیان اینکه باید تکلیف هیات نظارت بر مطبوعات مشخص شود٬ تصریح کرد: من ۴ سال عضو آن هیات بودم و از نهادهای مختلف افرادی در آن عضویت داشتند٬ در هیات یک تصمیم کار‌شناسی گرفته می‌شود اما می‌بینیم که از طرفی دادستانی اعلام جرم می‌کند و رسانه‌ای را می‌بندد. پس فلسفه این هیات چیست؟ یا باید این هیات بسته شود و در اختیار دادستانی قرار گیرد یا ‌آنکه بدون مجوز این هیات٬ روزنامه‌ای بسته نشود.

وی با اشاره به جایگاه آزادی بیان در اندیشه شهید مطهری و امام خمینی خاطرنشان کرد: شهید مطهری می‌گوید احزاب غیراسلامی حق فعالیت دارند اما فعالیت‌شان باید با تابلوی خودشان باشد؛ امام هم در مصاحبه‌ای گفتند کمونیست‌ها حق فعالیت و آزادی بیان دارند٬ ولی این موضوع را با امروز مقایسه کنیم. نباید تصمیمات دوره جنگ را به امروز تعمیم دهیم.

فرزند شهید مطهری با تاکید بر اینکه نوع برخورد با منتقدان که صرفا ممکن است صرف انتقاد زندانی شوند با سیره ائمه اطهار و پیامبر منطبق نیست٬ ابراز داشت: برخورد امام علی(ع) با خوارج چگونه بود؟ ما به غربی‌ها انتقاد می‌کنیم که فضای نقد را درباره هولوکاست بسته‌اید و می‌گویید که باید یک تحلیل و نگاه باشد ولی همین کار را درباره حوادث۸۸ می‌کنیم و می‌گوییم فقط باید یک تحلیل باشد و همه یک نظر داشته باشند.

مطهری افزود: اتفاقی که در مجلس هم افتاد همین طور بود می‌گویند شما یک چیز دیگری می‌گویید و این تصمیم نظام است. این دیگر چه حرفی است؟ ممکن است تصمیم نظام اشتباه باشد نباید حرف زد؟

نماینده مجلس نهم شورای اسلامی با طبیعی خواندن ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب بیان کرد: چرا عده‌ای اصرار بر ریزش دارند. این افراد معتقدند که هر چه ریزش بیشتر داشته باشیم٬ بهتر است. معتقدند هاشمی، خاتمی، ناطق، کروبی و موسوی از قطار انقلاب پیاده شوند و رسایی و کوچک‌زاده باقی بمانند، این حرف ها باعثنگرانی انقلاب است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: این دوستان فکر می‌کنند من دلبسته موسوی و کروبی‌ام اما بحثاین حرف‌ها مطرح نیست٬ چرا که این آسیب است و همه باید با هم باشیم. چرا می‌خواهیم افراد را هل بدهیم و از قطار انقلاب پیاده کنیم؟ متاسفانه به جای وحدت به دنبال طرد افراد هستیم و دایره انقلاب را محدود می‌خواهیم بکنیم.

وی اضافه کرد: دل ما برای انقلاب می‌سوزد یا دل تندرو‌ها که در مجلس هستند؟ من که در شب ۱۵ خرداد شاهد بازداشت شهید مطهری بودم…(بغض و سکوت چند دقیقه‌ای مطهری) به هر حال نفوذ فرصت‌طلبان یک بحثجدی است٬ شهید مطهری می‌گوید انقلاب فرزندخور نیست٬ بلکه این از کوتاهی ماست که انقلاب فرزندانش را می‌خورد و اگر ما هوشیار باشیم و از رخنه فرصت‌طلبان جلوگیری کنیم این مساله رخ نمی‌دهد.

فرزند شهید مطهری با بیان اینکه شهید مطهری معتقد است اگر انقلاب معنوی و مذهبی٬ خلوصش را از دست بدهد زود‌تر از بین می‌رود٬ عنوان کرد: بی‌تقوایی مشکل امروز ماست که متاسفانه در اصولگرا‌ها بیشتر صدق می‌کند. آنها که بیشتر ادعا می‌کنند٬ بیشتر خبر را ناقص منتشر می‌کنند. وقتی من می‌گویم اگر ۹ دی منشا تفرقه باشد٬ دیگر روز وحدت نیست بلکه یوم الشیطان است، آنها می‌گویند علی مطهری گفته ۹ دی یوم‌الشیطان است؛ این کجا و آن کجا؟

مطهری با بیان اینکه باید دیوار مصنوعی میان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی شکسته شود٬ ابراز کرد: این تقسیم‌بندی به انقلاب آسیب می‌زند. معتدلان هر دو جناح باید متحد شوند و مقابل افراط‌ها و فرصت‌طلبی‌ها بایستند تا آینده بهتری داشته باشیم.

این نماینده مجلس با یادآوری اینکه راه حل اساسی رفع مشکلات بازگشت به قانون اساسی است٬ خاطرنشان کرد: ما قانون اساسی مترقی و خوبی داریم٬ اما با ایجاد برخی شوراها اصول آن را نقض می‌کنیم. شورایی ایجاد کردیم که می‌تواند حکم صادر کند و در کار قوه قضاییه دخالت کند. برای شورای دیگر حق قانونگذاری گذاشتیم که آن هم می‌تواند در کار مجلس دخالت کند.

انقلاب جرم دولت رسانه شورای اسلامی علی مطهری کمونیست مردم تهران در مجلس مصاحبه هولوکاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر